Ryanairin pakkolasku Tallinnan varakentälle?

Jännitti hiukan

Lento oli palaamassa Bremenistä Pirkkalaan ja sakean sumun vuoksi kapteeni joutui tekemään nopean päätöksen ja käänsi koneen kohti Tallinnan varakenttää jossa odoteltiin monia tunteja sumun haihtumista Pirkkalassa. Onneksi löpö sentään riitti tuollaiseen arvaamattomaan tilanteeseen?

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapteeni5

      Pakkolasku? Nopea päätös? Mitä oikein höpiset? Kone pyöri reilusti yli puoli tuntia Pirkkalan kentän vieressä sumun haihtumista odotellen ennen kuin lähti Tallinnaan odottelemaan.

    • puhutaanpa oikein

      Pakkolasku??? Eli ambulanssit ja paloautot olivat vastassa. Käytitte siis myös hätäpoistumisteitä ja liukumäkiä.... Kaikki nämä toiminnot kuuluvat pakkolaskuun, jos näitä ei jostain syystä käytetty, niin Ryanair syyllistyi lentoturvallisuuden törkeisiin laiminlyönteihin ja sanktiot tulevat. Vai olisikohan kyseessä sittenkin ollut vain ihan tavallinen laskeutuminen varakentälle???

    • just joo vaan

      Ja tänään klo 10:05 aikoihin FR2854 Ryggestä Kaunasiin teki tosi hätäisen pakkolaskupäätöksen, vain yksi lenkura noin 5min ja sitten nokka kohti Gdanskia, noin 400km päähän, on muuten noin 150km pidempi matka kuin Tampesterista Tallinnaan. Entäs sitten pian perään, lento FR2144 Stanstedista Kaunakseen, kierteli lähes tunnin Kaunaksen koillispuolella, kunnes sumu hellitti ja pääsi laskuun alkuperäiseen kohteeseen. Ja puoli tuntia myöhemmin lento Birminghamista Kaunakseen, FR1214, sekin kierteli melkein puoli tuntia Kaunaksen kaakkoispuolella, kunnes pääsi laskuun juuri ennen em. Stanstedin lentoa.

      Kumma, että kaikilla oli menovettä riittämiin, lentää runsaat 30min varakentälle tai kierrellä jopa tunnin. Vai oliskohan nämä otettu huomioon säännöissä ja koneilla on varapolttoainetta holdingeihin ja/tai varakentille menoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      219
      17096
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      168
      12158
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5950
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4832
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4736
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3927
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2987
    9. 220
      1321
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1001
    Aihe