olisko joku osais selittää, mulla on n. 8 kuutiota koivuklapia pinossa (ollut kuivumassa pinossa n. 2 kk), klapien pituus on 32cm...mihin hintaan per kuutio kannattais kaupata? asun rovaniemen maalaiskunnassa!
vastailkas jos tiiätte, kiitos! :)
vastailkas jos tiiätte, kiitos! :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mä voisin maksaa niistä n.10 senttiä kuutiolta
joku about 50 euroo motti on ihan hyvä hinta ainakin täällä pirkanmaalla.
Hyvä hinta on :)
Kymppi pois motilta, niin puhutaan kuivaamattoman heittokuutioklapin reaalihinnasta. Täyskuivasta voi viiskymppinen irrota, kun osuu oikea asiakas ostajaksi. Rovaniemen korkeuksilla voi tuon viiskymppisen pyytää ja saadakin - ei nimittäin ole ylitarjontaa kunnollisesta koivuklapista.
Jostain kumman syystä pohjoisesta (rapiat kymmenen poronkusemaa Rovaniemeltä ylös) kotoisin olevat sukulaiset tykkäävät pakata pakettiautonsa täyteen koivuhalkoa, kun lähtevät takaisin kotikonnuilleen :)
400 euroa koko pino eli50 euroa motti.
Mittakirvesmiehen hinta oli 4o euroa heittomotti
eli hiukan yli 60 euroa pinomotti.
motti kuutiota??
eli jos on puut tiiviisti pinossa ja niiden tilavuus on kuution verran niin silloin hinta 60? niinkö?
Missä tällaiset hinnat ovat voimassa? onko tietoa`?
Häme
Häme
1 heittokuutio ( irtokuutio) vastaa n.0,66pinokuutioo.
Mittakirvesmiehen HINTAEHDOTUS oli 40 euroa heittokuutio eli n.60.60 euroa pinokuutio Mielestäni Rovaniemen korkeudella 50 euroa pinokuutio on "kesy hinta".
Eli 1 pinokuutio vastaa n. 1,5 heittokuutioo.
Rovaniemellä ,mulla olis osittain sekahalkoa suht kuivaa mutta osittain lahoa.niin mitähän siitä vois pyytää sitä on noin 50 pinokuutiota. sitä lahoa on haavassa suhtkoht paljon ja koivussa myöskin.
kova kysyntä joka nostaa hintaa..
Paljonkos hakkeesta voi heittokuutiolta hintaa. Hakepino sijaitsee jyväskylän kupeessa.
http://www.halkoliiteri.com/ Katsokaa tuolta, loppuu luuleminen