Onko iso rc lennokki hyvä aloittelijalle

Poika12v

Eli olen jo pitkään halunnut isoa rc lennokkia,mutta onko se hyvä aloittelijalle.

15

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän aikaa tehnyt

      Kyllä on. Sellainen 1,4m kärkiväliltään ja mieluiten ylätasoinen "traineri". Sillä on paljon helpompi aloitella, kuin noilla 1m koneilla. Mikäli nyt aloittaisin harrastuksen, niin isommalla aloittaisin, kuin aikoinaan.

    • rcpoju

      Mulla olis free man 1600 hyvä alottelijan koneeksi laita speehen viesdti jos oot kiinnostunut Sp:[email protected]

    • RC-pilotti

      Se on oikeastaan kuka minkäkin mieltää isoksi koneeksi. Suosittelen moottorikoneena ylätasoisia yli 1,2m ja enintään 1,6m kärkivälillä olevia koneita. Niissä moottorit ovat järkevän kokoisia ja hintakin asettuu kohtuulliseksi. Liidokkina 1,5- 2m on ihan sovelias juuri sen kokonsa vuoksi rauhallisia. Itse aloitin RC-lennätykset 2m kärkivälillä olevalla moottoripurjehtialla. Silloin ei ollut vielä sähkömoottorit käyttökelpoisia joten ajettiin polttomoottorilla.

      • Tuulipussit37

        Mulla oli kanssa 2m liidokki varustettuna Coxin väkivahvalla moottorilla.


    • Poika12v

      Olen ostanut nyt rc lennokin, joka on Hype U Can Fly en ole vielä päässyt kokeilemaan kun on latauksessa jotain häikkää. Se näyttää että se on oikein kytketty, mutta se ei lataa.

    • RC-pilotti

      Mikä virtalähde sulla on siinä laturissa kiinni?

    • Poika12v

      Ei enää ongelmaa. Ostin uuden laturin ja toimii taas.

    • bööbööböö

      No Ei todellakaa oo hyvä aloittelijalle! Kai järkiki sen sanoo mut huppista sitä ei ollukkaa

    • pekka18

      Kuten moni on jo sanonut niin iso kone on parempi , eli 1.1-1.5 m luokkaa. Moni tekee virheen että ostaa pienen koneen esim 0.5 m siipiväli, pitää muistaa että pienessä koneessa on paljon nopeammat liikkeet ja kone voi olla vaikea nähdä jos lentelet sillä turhan kauas.

      ja osta ulkomailta.

      • kiitti vaan

        Ei taida Suomessa olla enää yhtään rc-kauppaa.


    • vähän aikaa tehnyt

      Tarkoitatko kivijalkakauppoja vai nettikauppoja? Molempia löytyy useita.

      • Ex-rc

        Mitäs niitä sitten on?


    • vähän aikaa tehnyt

      Hobby-linna, vertical hobby, suomen ilmailukauppa, mad pilot, pro rc ja taitaa olla muitakin, nuo muistin äkkiä. Ihan löytyisi varmaan goolettamalakin, mutta jos ei osaa nettiä käyttää niin ei sitten.

      • Ex-rc

        Kiitos. En oo mikää nettitaituri.


    • RcKauppa.fi

      Kauppojahan Suomessa on vaikka millä mitalla.

      Kirjoita googleen hakusanaksi vaikka rc kauppa niin sillä löytyy oikeastaan kaikki Suomessa merkitykselliset kaupat, noilla hakusanoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3023
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2675
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2285
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      35
      1785
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1517
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1350
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe