Puolalanmäki vai Luostarivuori?

roooosa1

Kumpi on parempi: Puolalanmäen lukio vai Luostarivuoren? Riittääkö 8,65 keskiarvo kumpaankaa? Minkälaisii ihmisii nois kouluissa on ja kummas kivempi ilmapiiri? Kokemuksii ja mielipiteit kiitos :)

17

8030

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abi_luostiksesta

      En pysty sanomaan, kumpi on parempi, kun en Puolalasta mitään tiedä. Sen voin sanoa, että itse olen viihtynyt Luostiksessa hyvin. Eli se on ainakin varteenotettava vaihtoehto. 8,65 ei kyllä muutaman viimevuoden perusteella välttämättä riitä Luostikseen. Kaksi vuotta sitten raja oli 8,50, viime vuonna 8,75 ja tänä vuonna 8,77. Puolalan yleislinjan raja oli viime vuonna 8,58 ja tänä vuonna 8,92. Kannattaa silti jompaan kumpaan (tai vaikka molempiin) yrittää, jos siltä tuntuu. Eihän sitä koskaan etukäteen tiedä, minkälaisilla keskiarvoilla sisään pääsee, ennen kuin yhteisvalinta on ohi ja kaikki selvillä.

    • jolo2.1

      Luostikseen vaan. Kunhan osaa valita oikeat matikan kurssit. ;)

    • heipss

      Itse oon menossa Klassilliseen, sinne pitäis riittää vähän alempikin keskiarvo :)

    • pml 2. vuosi

      Mä olen nyt toista vuotta Puolalanmäessä ja oo viihtyny hyivn :) Kun yhteishaussa tän ekaksi valitsin, oli mulla Luostis heti kakkosena hakutoiveissa, niin voin kertoa joitakin MUN mielipitetä siitä, miksi mieluummin olen tähän kouluun hakenu (ja kaikki hakee koulultaan eri asioita ja pitää toisia juttuja vähemmän merkittävinä).

      Luostiksessa on hieman suppean puoleinen kurssivalikoima, mutta ei kyllä Puolalanmäessäkään mikään päätä huimaava ole :D Mutta itse koen tärkeäksi sen joustavuuden kurssien suhteen ja toinen keskustan lukio aivan vieressä pelastaa mut usein kursseja pähkäillessäni.

      Toiseksi Luostis ei sijaitse aivan ydinkeskustassa, joten moni bussi ei aivan sen välitömässä läheisyydessä kulje. Tääkin riippuu taas niin paljon siitä, missä asuu toki :) Ja koska PML on siellä torin liepeillä, ite pääsen paljon kätevämmin sinne kulkemaan ja ihan lähellä on TSYK, josta saa myös hyvin napsittua kursseja, jotka ei oman koulun tarjottimeen sovi.

      Mut noi on mun mielipiteitä tosiaan ja ite teet päätöksesi. Voisin vielä huomautttaa, että Puolalanmäessä on lukion käytössä kolme eri koulurakennusta, joten jos sinne haluut, on syytä varautuu siihen välitunnilla aina paikasta toiseen ravaamiseen :p Niin ja siellä (ainakin) on hometta, täl hetkel lukion päärakennus korjaustöiden alla.

      Mutta tuskinpa Turussa mitään homevapaata julkista rakennusta on, tai jos on, niin korkeintaan sen täytyy olla joku sellanen näitten tän kaupungin päättäjien ittensä hallintorakennus. Mut siistissä kunnossa toi päärakennus muuten on/oli vaikka verrattuna mun yläasteeseen (Kupittaan koulu), jossa seinä- ja kattotäytteet pursu alas ja perustuksista tuli keväisin matoja :D

      • pml 2. vuosi

        Ja unohdinpas visisiin jo osan vastauksestani tossa matkan varrella. Niin siis ihmisistä ja ilmapiiristä voin sen verran sanoa, että Luostiksesta mulla taas ei oo harmainta hajua, mutta Puolalanmäessä ainaki omat vuosikurssilaiset vaikuttais näin yleisesti ottaen tosi mukavilta :) Ite en ole mikään helposti kavereita haaliva ihminen ja oon tuolta saanu melko nopeesti kavereita.

        Lisäksi kaikenlainen sellanen koulukiusaamien on mun kohalla ainaki loppunu, ku lukioon menin. Selittävänä syynä voipi olla just, että Puolalanmäkeen (ja Luostikseen) tulee ihmisiä vähän kaikkialta se pieni joukko korkeilla keskiarvoilla. Eli mikään iso sillisalaatti niin vanhoja tuttuja kuin uusiakin ihmisiä se usein ei oo.


    • abi

      Hyi hometta ja kusine lämmitys, lyseoon vaan, se o turun uusin lukio ja muutenki parsa (:--d)

      • sanoeilyseolle

        >runosmäki
        juuh elikkäs. varokaa ettette runkussa menetä munuaisianne tai jotain


    • Pml abi

      Puolalanmäestä vielä sen verran että kaksi näistä kolmesta rakennuksestahan on remontoitu aivan erinomaiseen kuntoon (ei hometta tai muutakaan) ja viimeisin rakennus remontoidaan kesän aikana samanlaiseen kuntoon sisäilmaongelmien vuoksi. Eli seuraavilla ykkösillä on käytössää vastaremontoidut ja modernit rakennukset ilman home- tai muitakaan sisäilmaongelmia :)

      Ja Puolalanmäkeä hehkutan vielä sen verran, että sen yhteishenki on todella hyvä (ainakin meidän vuosikurssilla ja samaa oon kuullu kans menneiltä abeilta ja nykyisiltä kakkosilta) ja keskustasijainti on todella kätevä jos vaikka haluaa joskus kouluruokailun sijasta käydä jossain muualla lounaalla :)

      Vaikkakin luostiskin on hyvä vaihtoehto. Monet kaverit on Luostarivuoressa ja sanovat, että siellä on hyvät opettajat ja hyvä ilmapiiri :)

      Ps. Puolalanmäessä on yksi etu, jota ei muissa keskustan lukioissa taida ollakaan (?) eli uusintapäivä. Muissa lukioissa uusintapäiviä on joka jakson jälkeen yksi ja kahdesti vuodessa on korotuspäivä (uusintapäivissä saa suorittaa vain hylättyjä kursseja ja korotuspäivinä saa korottaa mitä tahansa arvosanaa), mutta Puolalanmäessä on yksi uusintapäivä joka jakson jälkeen ja jokaisessa uusintapäivässä saa myös korottaa hyväksyttyjä kursseja.

      Toivon, että sait jotain irti mutta molemmat ovat erinomaisia valintoja!

    • Umad?

      Jos menet luostikseen sinun pitää olla ylimielinen ja dissata kaikkia muita lukioita ja todellakin amiksia. Jos et halua dissata ja olla ylimielinen, ei oo sun paikka. Painukoot klassilliseen vaa. Luostiksen arkkivihollinen on Puolalanmäki. Muut lukiot ovat alituisia vitsinkohteita.

      • Luostis on paras

        Olen Kalervo ja dissaan kaikkia. En tullut Luostikseen hankkimaan kavereita vaan kirjoitan 10 ällää..


    • luostis

      Moikka!
      Ehdottomasti suosittelen itse Luostista! Oon nyt ite toisella luokalla eli ensi vuoden abi! Luostiksessa on monia hyviä puolia.
      1. koulurakennus on hyvässä kunnossa, ei hometta!
      2. koululta kävelee keskustaan 5-10min, busseja tulee ylös
      3. Luostin on pärjännyt turun lukioista parhaitan, äidinkielen ehdoton ykkönen!
      4. opettajat OIKEASTI välittävät oppilaista! esimerkiksi kun itse jouduin sairaalaan ,opettajat kävivät minua tervehtimässä siellä.
      5. porukka on todella mukavaa
      6. korkea keskiarvo takaa myös sen, että ne "huonommat" oppilaat rajaututvat pois.
      7. meillä on ROBIN samassa koulussa XD
      8.Paljon erilaisia juhli! kielojuhla, älyttömän hyviä P.A.N.O.N bileitä, ja joulujuhla,jossa abit tanssivat porotanssin ;) myö meillä on erittäin villi tj100 joten kannattaa vaurautua tulevat ykköset!
      9. ABEILLE ON OLEMASSA ABILA
      10.PUISTOROCK!!! YÖKOULU!!

      suosittelen luostista, jokainen saa olla oma itsensä!

    • kkvkkl

      Nobjoo syö kakaa

    • Puolala

      Puolalanmäki ehdottomasti! Ite oon tykännyt tosi paljon
      1. Koulu ihan keskustassa, eli kouluun pääsee nopeesti vaikka kauppatorilta kun tulee bussilla ja välil voi menä vaikka syömään jonnekkin keskustaan ruokailun ajaksi
      2. Tosi kivat ja osaavat opettajat, ainakin kun vertaan yläasteeseen. Oikeesti on kiinnostuneita siitä et oppilaat oppii ne jutut ja muutenkin kuulumisista
      3. Ihmiset on samanhenkisiä, sellanen Puolalanmäen henki. On aika pieni lukio niin tuntee helposti myös muita kun oman ikästä sakkia. Kaikki on tosi ystävällisiä
      4. Musapuoli. Ite oon yleislukion puolella mut toi musapuoli tuo kyl kaikennäköstä kivaa miellekin, kuten oman koulun kuorojen ja orkesterin konsertit eri juhlallisuuksissa ja muutenkin.
      5. Lukiobileet ;) (luostiksessa ei ainakaan viime vuon ollu)
      6. Pärjäs lukiovertailussa Suomen 9. parhaiten viime keväänä. (paremmin ku luostis)
      7. Vaikka on ollu suht korkeet keskiarvorajat ja opiskelijat oikeesti motivoituneita opiskelemaan (suurin osa) niin ei oo mitään hikipinkoja silti täynnä vaan oikeesti tosi kivaa porukkaa!
      8. Hyväkuntoiset ja HIENOT koulurakennukset. On siis kolme rakennusta tosi lähekkäin kylläkin ja on ihan kiva et tuntien välillä tulee vähän ulkoiltua rakennusta vaihtaessa
      9. kaikki koulun kivat tapahtumat kuten kevätretki, itsenäisyysjuhla, ulkomaanreissut, teatterimatkat, abishow, wanhat jne... :-)

    • Anonyymi

      Kun muutama vuosi sitten Turun lyseon lukio yhdistettiin Luostarivuoren lukioon ja syntyi Luostarivuoren lyseon lukio, Luostarivuoreen on päässyt alle 8:n keskiarvolla. Nyt on siis muutama vuosi ikäänkuin alennusmyynnillä mahdollisuus päästä eriomaisista yo-tuloksista tunnettuun hyvään yleislukioon. Yleisyys tarkoittaa, että yo-kokeissa tarpeellisia kursseja Luostarivuoressa voidaan tarjota erityistehtävän saaneita lukioita enemmän ja se sitten nostaa yo-koetulokset valtakunnan kärkisijoille. Tunnen opettajia sieltä ja voin kertoa, että he paitsi käyvät töissä, myös opettavat.

      Klassisen lukion erityispiirteenä on, paitsi erityistehtävät, myös klassiset kielet ja keskeinen sijainti, kuten on Puolalan lukiollakin. Oppilaitos toimii myös latinan kielen opetusharjoittelijoiden harjoittelupakkana - muiden, yleisempien aineiden aineenopettajathan opiskelevat Turun yliopiston ylläpitämässä Turun normaalikoulussa Varissuolla. Norssi, toisin kuin nämä muut koulut, on siis valtion koulu. Koska Turun iltalukio toimii samoissa Klassikon tiloissa, lukiokursseja voi kätevästi vaikka käydä uudelleen illalla samassa talossa, jos esim. kurssiarvosanan korotusmahdollisuus on jo nuorten puolella käytetty. Iltalukio tarjoaa erikoisuutena mm. kiinan ja japanin opetusta sekä ylläpitää etälukiorengasta. Yo-tulokset ovat myös klassikossa hyviä.

      Puolalanmäen lukiossa järjestetään harvinaisimpien A-kielten, esim. espanjan opetus Turussa. Lähtökohtana on, että muidenkin lukioiden opiskelijat suorittaisivat ne siellä. Myös Suomeen saapuvien ulkomaisten vaihto-oppilaiden suomen kielen opetus on järjestety Puolalassa. Hyvät yo-tulokset puhuvat Puolalankin puolesta.

      Kaikki em. lukiot ovat hyviä ja niihin valikoituvat Turun tienoon parhaiten perusopetuksessa pärjänneet. Lukio-koulutus siis valikoi ikäluokkaa - seuraava valikointi tapahtuu varusmiespalveluksessa oleville, kun katsotaan, ketkä ikäluokasta lähtevät aliupseeri- (21 % v. 2003) ja reservinupseerikoulutukseen (6 %) . Opiskelijasta sitten itsestä riippuu, miten hän senlukion hyvyyden pystyy hyödyntämään: menestys on lopulta itsestä kiinni. Kaikilla lukio-opettajilla on sama koulutus. Täytyy myös muistaa, että lukiokaan ei saa olla opiskelun päätepiste vaan Suomen parhain pohjakoulutus ylimpiin opintoihin yliopistoissa ja korkeakouluissa. Lukion jälkeen pitää olla paukkuja jatkaa mieluimmmin ilman välivuosia. Mikään muu toisen asteen oppilaitos ei anna yhtä hyviä tietoja mm. äidinkielessä, kielissä, matematiikassa ja muissa yleissivistävissä aineissa, jotka voivat olla myös ammattiaineita sellaisissa tehtävissä, joissa työskennellään lukiotietojen pohjalta - kuten esim. peruskoulun luokanopettajat, toimittajat jne.

    • Anonyymi

      ovat nyt ainakin eri puolilla Aurajokea. Puolalanmäki on about keskustassa. Haasteellinen sellaiselle jonka mieli ja veri vetää keskustan kuppiloihin ja ostoskeskukseen pörräämään kouluaikana. Luostarinvuori sopii sellaiselle joka on enempi liikunnallinen tyyppi. Urheilupuisto ihan vieressä. Myös kaupungin ilot ovat kauempana. Ei tule niin helposti karattua kesken päivän lintsaamaan.

    • Anonyymi

      Luostarivuoreen pääsee nyt v. 2020 ja ehkä vielä jonkun aikaa alle 8:n keskiarvolla, joten tilaisuus kannattaa käyttää niin kauan kun se on mahdollista: hyvän lukion alaraja tullee kyllä palautumaan entiselle korkealle tasolle. (Turun tuloksekkain lukiohan on ehdottomasti Katedralskolan i Åbo, jonne on lähes joka vuosi päässyt n. 7,5:n keskiarvolla, usein allekin, mutta yo-koetuloksissa se on ehdotonta Suomen kärkeä. Pargas svenska gymnasiumiin pääsee vielä alhaisemmin keskiarvoin ja yo-tulokset ovat sielläkin erittäin hyviä.)

    • Anonyymi

      kannattaa köydä paikan päällä tsiigaamassa. Molemmat ovat mäenpäällä. Vanhoja rakennuksia. Ylämäkeä joutuu tarpomaan neliveto päällä. Kun käyt sisä ja ulkotiloissa käppäilemässä niin saat tuntuman rakennuksista arkkitehtuurisessa mielessä. Tutustu koulujen wc tiloihin ja vaatesäilytyksiin. Löytyykö lukittavia kaapeja. Koulun haju ja tuoksut ja näköalat ikkunoista.. Löytyy ns. perinteinen paraatiportaikko. Jos on niin se on iso plussa. Opintojesi kannalta ei ole merkitystä millaisella keksiarvolla sisään otetaan. Enempikikin se millaisen fiiliksen koulurakennus antaa itsellesi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      111
      1729
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1648
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1558
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1348
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1235
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      72
      985
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      983
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      98
      937
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      192
      855
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      211
      801
    Aihe