Olimme syyskuussa seitsemn hengen "sukureissussa" New Yorkissa. Mukana oli sekä yli kuusikymppisiä että parikymppisiä, suurin osa ekaa kertaa Isossa Omenassa. Meillä oli tosi antoisa matka, ja vinkiksi jaan blogini, johon koostin koko viikon ohjelman: http://alannainen.blogspot.co.uk/2013/10/new-york-viikkosuunnitelma-ja-sen.html
Suosittelen lämpimästi varaamaan isommalle porukalle asunnon hotellin sijaan! Noin viidellä sadalla eurolla viikossa per nenä saa jo kivan kämpän, ja mikä onkaan mukavampaa kuin viettää vähän sosiaalista aikaa omassa asunnossa ahtaiden hotellihuoneiden sijaan.
New York -viikko-ohjelma ensikertalaiselle (ja miksei muillekin)
8
1049
Vastaukset
- Kirsi-kk
Matkakuume sen kun nousee. Kiitos!
- matkailija-x
Paljon kivoja juttuja, mutta tuo asunnon vuokraus alle 30 päiväksi on laitonta new Yorkissa ja siihen sisältyy usein myös muita huijauksia.
http://www.tripadvisor.com/Travel-g60763-c147344/New-York-City:New-York:Vacation.Apartment.Rentals.html- Lauratravel
Hei Matkailija-x! Olen joskus tutustunut tuohon sivustoon, mutta käsittääkseni tämä asunto kuuluu poikkeuksiin. Kyseessä ei nimittäin ole yksittäinen asunto, vaan talo, jonka kaikki viisi asuntoa kuuluvat ilmeisesti samalle omistajalle, joka vuokraa näitä. Huijauksen riskikin on aina olemassa, mutta omalla kohdallani viimeinen vakuutus oli se, että tämä oli valittu Guardian-lehden "top 10 holiday apartments outside Europe" -listalle.
- kotonakin saa ruokaa
No ruokaa tuli ainakin pistettyä napaan. Muuta ohjelmaa oli sitten vähän vähempi.
- Lauratravel
Kiitos rakentavasta kommentista. Makuelämykset ovat mulle iso osa matkailua. Joku toinen pärjää hodareilla ja Mäkkärin antimilla.
- maaaailman matkaaja
No tosiaankin on kaksi asiaa, jotka eivät minua kiinnosta lomalla: shoppailu ja ruokailut. Minulle blogista ei ollut hyötyä. Jollekin ahmijalle ehkä.
- asddfdfdfsdfsdfdsf
Mua kiinnostaa ruokailu niin lomalla kuin kotonakin. Syön itse asiassa joka ikinen päivä.
- ei oo nälkä
Minun ennätys on 100 päivää syömättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745228- 332891
- 402594
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261993Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401952Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291809- 951782
- 1671657
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241398Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941220