Vauva syntyi pari viikkoa sitten ja olemme käyttäneet kestovaippoja. Nyt pesukone haisee todella ummehtuneelta, vaikkei sisällä enää edes olisi kestovaippoja pyykissä. Onko tosiaan niin, että kestovaippojen kanssa pitää kone pestä sitruunahapolla parin viikon välein vai millä pääsee hajusta eroon?
Kestovaipat ja pesukone haisee
6
560
Vastaukset
- kk-vaippa
Kokeile sitä, että käyttäisit mielummin kk-vaippoja.
- Kestot on parhaat!
Meillä kestoja käytetty kohta neljä kuukautta, ilman ylimääräisiä hajuja tai sitruunahappopesuja. Oletko laittanut pesukoneen kannen kiinni pesujen jälkeen? Säilytetäänkö rummussa likapyykkiä? Tuommoiset voi aiheuttaa hajuhaittoja.
Imut huuhdellaan käytön jälkeen ja minä olen ne sitten säilyttänyt etikkavedessä odottamassa seuraavaa pesua, taskut säilytetään ilmavasti erillisessä avoimessa pyykkikorissa. Taskutkin olen huuhdellut, jos niihin on päässyt kakkaa kuivaliinasta huolimatta. Kestovaipat eivät haise oikein huollettuina millekkään, eikä liion pitäisi pesukoneenkaan. Likainen pesukone itsessään voi haista, pesuainelokero ja nukkasihti kannattaa avata ja pestä. - Ehtoinen emäntä
Onko sulla sivulta- vai päältätäytettävä pesukone? Pesukoneen kumiset tiivisteosat tarvitsevat säännöllistä pesua, jos koneesi on sivultatäytettävä. Puhdista myös nukkasihti ja kun peset lakanapyykkiä 90 - 95 asteessa, kone puhdistuu vähän niinkuin itsestäänkin.
- 123456789
Missä lämpötilassa sinä peset vaippat?
- Kiinteistönhoitaja
Tarkistakaa pesukoneen nukkasihti. Kts. pesukoneen käyttöohjekirja.
Todennäköisesti nukkasihdissä on nukkaa, josta haju muodostuu. - 321456987
Vaipat kannattaa välillä pestä 90-95 asteessa. Huuhteluainelokeroon lorautus etikkaa (vaipat haisee märkinä etikältä, muttei kuivuttuaan.) Älä käytä liikaa pesuainetta, onhan pesuaine kestovaipoille sopivaa?
Reilusti märät imut huuhtaisin kylmässä vedessä, ja laitoin pyykkikorin reunalle odottamaan pesua, kakat huuhtasin käsisuihkulla pönttöön...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4376210- 875490
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514507- 834033
- 544006
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33636SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933559Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1253293Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713261- 432319