Onnistusko suostuttelu?

Ippii!

Mun vanhemmat ei pidä rotista. Sanovat että saan niitä öttiäisiä ostaa sitten omillani niin paljon kuin sielu sietää..me asutaan Kajaanista 54km pohjois suomeen päin että ei olekasvattajia lähellä. Olisiko Viitasaaren lähellä? Ollaan menossa kummin luo yöksi Viitasaarelle ja paluu matka ois hyvä tilaisuus. Mutta miten saan edes äidin pitämään rotista`? Esitän erittäin surullista ja apaattista koska en saa rottia? :DD Jos vaikka vetoisin "Sulla oli pienenä hamsteri, myönnä pois se oli varmasti kiva vaikka nukku paljon. Minä sitä paitsi teen usein Hallalle (koiranpentu) kaksi ruokaa päivässä, leikitän sitä ja paijaan. Eikös koiranpentu, varsinkin terrieri ole vähän hankalampi kuin pari rottaa?" tai jotain tollasta :d Miten te itse saitte jyrsijänne? Neuvoja voi lähettää! Mun isä on rakentaja alalla ja tehny koirien häkkejä joten me voitas tehä isän avulla häkki? Kumpi on patempi, minkki vai rappausverkko?

2

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helpoin lähteä itse ongelmasta. Miksi he eivät pidä rotista? Jos heillä on jotain selkeitä ennakkoluuloja niistä, korjaa ne ja kerro oikeaa tietoa :) Kannattaa jutella fiksusti, ja osoittaa että vanhempienkin mielipide kiinnostaa sua.

      Mun äiti alunperin pelkäsi rottia, mut lopulta sain luvan omiin kun lupasin hoitaa itse (olin 15). parin viikon päästä se totesi, et ei noita voi inhota kun ne on niin ystävällisiä. En oikein muista miten se kävi, mut äiti oli aina onneksi ollut aika eläinrakas :) Ennakkoluulojen takia suosittelisin yleensä käymään katsomassa rottia omistajan luona livenä, mut siellä niitä on varmaan tosiaan aika harvassa...

      Viralliset kasvattajat löytyy täältä:
      http://kesyrottayhdistys.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=37

      Viitasaarta lähinnä on varmaan Vagabond's Jyväskylässä. Epävirallisiakin hyviä kasvattajia kyllä on, rottapiirit on onneksi Suomessa aika pienet, joten joltakulta viralliselta kasvattajalta voisi vaikka kysellä tietäisivätkö he jonkun jolla syntyisi poikasia pohjoisempana. He saavat monesti myös poikasia kyydeillä kulkemaan lähemmäs kotia.

      Koiran hoito on myös varmasti hyvä kikka osoittaa vastuullisuutta :) Varmasti vaikeampi otus kuin rotat, mutta on niissäkin oma haasteensa. Täytyy miettiä että teillä on varmasti paikka jossa rotat saa kipitellä päivittäin vapaana koiralta, ja varautua siihen et ne voi tuhota yhtä sun toista.

    • eikun äh, tyhmä minä, vastasinkin kahdessa eri paikassa :D No mut saitpa ainakin perusteelliset ohjeet :')

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2478
    2. Mitä tekisit jos näkisit täällä viestin joka on varmasti sulle

      Olisit siitä 100% varma.
      Ikävä
      134
      1915
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1256
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1251
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1112
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1111
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1059
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1056
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1019
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      57
      963
    Aihe