Mun vanhemmat ei pidä rotista. Sanovat että saan niitä öttiäisiä ostaa sitten omillani niin paljon kuin sielu sietää..me asutaan Kajaanista 54km pohjois suomeen päin että ei olekasvattajia lähellä. Olisiko Viitasaaren lähellä? Ollaan menossa kummin luo yöksi Viitasaarelle ja paluu matka ois hyvä tilaisuus. Mutta miten saan edes äidin pitämään rotista`? Esitän erittäin surullista ja apaattista koska en saa rottia? :DD Jos vaikka vetoisin "Sulla oli pienenä hamsteri, myönnä pois se oli varmasti kiva vaikka nukku paljon. Minä sitä paitsi teen usein Hallalle (koiranpentu) kaksi ruokaa päivässä, leikitän sitä ja paijaan. Eikös koiranpentu, varsinkin terrieri ole vähän hankalampi kuin pari rottaa?" tai jotain tollasta :d Miten te itse saitte jyrsijänne? Neuvoja voi lähettää! Mun isä on rakentaja alalla ja tehny koirien häkkejä joten me voitas tehä isän avulla häkki? Kumpi on patempi, minkki vai rappausverkko?
Onnistusko suostuttelu?
2
177
Vastaukset
Helpoin lähteä itse ongelmasta. Miksi he eivät pidä rotista? Jos heillä on jotain selkeitä ennakkoluuloja niistä, korjaa ne ja kerro oikeaa tietoa :) Kannattaa jutella fiksusti, ja osoittaa että vanhempienkin mielipide kiinnostaa sua.
Mun äiti alunperin pelkäsi rottia, mut lopulta sain luvan omiin kun lupasin hoitaa itse (olin 15). parin viikon päästä se totesi, et ei noita voi inhota kun ne on niin ystävällisiä. En oikein muista miten se kävi, mut äiti oli aina onneksi ollut aika eläinrakas :) Ennakkoluulojen takia suosittelisin yleensä käymään katsomassa rottia omistajan luona livenä, mut siellä niitä on varmaan tosiaan aika harvassa...
Viralliset kasvattajat löytyy täältä:
http://kesyrottayhdistys.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=37
Viitasaarta lähinnä on varmaan Vagabond's Jyväskylässä. Epävirallisiakin hyviä kasvattajia kyllä on, rottapiirit on onneksi Suomessa aika pienet, joten joltakulta viralliselta kasvattajalta voisi vaikka kysellä tietäisivätkö he jonkun jolla syntyisi poikasia pohjoisempana. He saavat monesti myös poikasia kyydeillä kulkemaan lähemmäs kotia.
Koiran hoito on myös varmasti hyvä kikka osoittaa vastuullisuutta :) Varmasti vaikeampi otus kuin rotat, mutta on niissäkin oma haasteensa. Täytyy miettiä että teillä on varmasti paikka jossa rotat saa kipitellä päivittäin vapaana koiralta, ja varautua siihen et ne voi tuhota yhtä sun toista.eikun äh, tyhmä minä, vastasinkin kahdessa eri paikassa :D No mut saitpa ainakin perusteelliset ohjeet :')
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283577Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142840Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212771Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt242687Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162438Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771772Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501698Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261676Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431461- 1461349