puoli vuotta vanhassa puhelimessa on usb liitin rikki. näin totesi scf-huolto tampereella. korjaus ei kuulemma kuulu takuun piiriin. vaan on hajonnut asiakkaan käytössä.
vikaantumistilannetta eivät osanneet sanoa, ei tietenkään sen kyllä ymmärrän. mutta eivät voineet sanoa mitenkä se liitin on rikki. onko esim. juotokset irronneet, mikä kuulemma on lumia 800 tyyppivika.
mitään iskua puhelin ei ole saanut. jos usb liitintä olisi murjottu niin eikö sillon olisi myös laturin johdon pää murjoontunut/taipunut/rikki. johto kuitenkin on ihan ehjä.
henkilökohtaisesti laitan ainakin nokian puhelimet boikottiin.
lumia 800 usb liitin rikki
8
1364
Vastaukset
- murojuttu
ei saa murjoa sitä sinne.kevyt painaminen vaan
- jjjjjjggggggg
Korjauta. Ei maksa kuin 54e
http://www.smarthuolto.fi/fi/Nokia/800-Lumia.html - Ritsku1
Lumia 625 usb liitin rikki, mitäköhän mahtaa maksaa jos ei takuu korvaa. Saa sillä jotenkin ladattua akun, mutta.. Pikaista vastausta kaipaava.
- käyttäjä
Mulla meni Lumia 800 USB-liitin rikki, ei mennyt takuuseen vaikka takuuaikaa oli vielä reilusti jäljellä. Maksoi n.90€ (korjaustyö osat). Tuo rikkoutuminen on käsitykseni mukaan Lumia 800:ssa tyyppivika... USB-reikä ei siis kestä jatkuvaa (huom. normaalia) käyttöä. Muuten toiminut hyvin.
- onnellinen omistaja
Mulla meni sama vika takuuseen kyllä, juuri eilen hain ja toimii hyvin
Jos vika ei ole itse aiheutettu ja se ei mene silti takuuseen niin kääntyisin kuluttajasuojaviraston suuntaan: http://www.kuluttajavirasto.fi/fi-FI/kuluttajaneuvonta/kuluttajaneuvoja/
- Takuusen mentävä
Kaksi liitintä vaihdattanut eri lumijoihin ja aina takuusen mennyt.
- Neonrider
Mulla on kaksi vuoden vanhaa Lumiaa, samaan aikaan hankittuja.
Eka huollossa nyt viidettä kertaa; jumittaa, ei lataa, näyttö pimeänä...nyt tinataan toista kertaa usb:ä.
Toinen oli neljästi huollossa ja kun näyttö pimeni viidettä kertaa, tytär luovutti, osti Samsungin, ei jaksanut enää.
Onneksi on vielä vuosi takuuta, mutta sen jälkeen kun reistaa, niin paiskaan lujaa omin käsin katuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445832
- 475338
- 483718
- 133663
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise943306- 313126
- 592884
- 572740
- 532390
- 381844