Typerää(kö)?

lisbeth3

Oma koirani tulee vaihtelevasti toimeen toisten koirien kanssa. yleensä ensin on varautunut ja saattaa murista aluksi. menin tässä pari päivää sitten koirapuiston ohi (itse emme käy puistoilemassa). ja siinä samalla kävimme aidan läpi tutustumassa puistossa oleviin koiriin. oma koirani normaaliin tyyliinsä aluksi pari kertaa ärähti mutta rupesi sitten aidan läpi leikkimään erään toisen koiran kanssa ja minä taas puolestani juttelin tämän koiran omistajan kanssa kunnes eräs toinen puistossa oleva nais henkilö tuli minulle kurkkusuorana huutamaan että vie se verikoira pois puiston alueelta ( kyllä, oma koirani näyttää hieman hurjalta). Onko tuo hieman ylireagointia koska en kuitenkaan ollut aidan sisäpuolella vai olisinko itse voinut pysyä poissa puiston alueelta? mitä olette mieltä? Oma koirani on vasta nuori ja siksi haluaisin kuitenkin jatkossakin päästää koiraani haistelemaan puistossa olevia koiria jotta tottuisi paremmin toisiin koiriin.

7

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun hurtta

      Ei mun mielestä mitään ongelmaa, eihän se ollut ees puiston sisällä. Mullakin koira eka jostain syystä ärähtää muille kun pyytävät leikkiin mutta sit hetikohta onkin jo innoissaan mukana leikkimässä. Jotkut aremmat koirat kyllä vähän tän ärinää säikkyvät eivätkä sit enää uskalla leikkiä..

    • puistovahdit

      Typerää minusta. Ettehän edes olleet koirapuiston sisällä ja koirasi oli varmaan ihan hallinnassasi,
      Koirat saattavat käyttäytyä epäluuloisemmin toisiaan kohtaan kun toinen tai molemmat ovat kiinni hihnassa, Voi olla, että koirasi saattaisi tulla hyvinkin toimeen muiden koirien kanssa jos menisitte sisälle puistoon.
      Äla anna kovaäänisten kiusaajien häiritä, niitä riittää koiranomistajissakin. Sinä tunnet koirasi ja tiedät parhaiten miten sen käyttäytyy.

    • puistis3

      Verikoira :'D Ei tuollaisia kannata väistellä - aina on nillittäjiä. Omanikin kanssa käyn puiston aidan ulkopuolella totuttelemassa muihin koiriin; muilla on mahdollisuus olla tulematta morjestamaan, eikä omallani mahdollisuutta irvistystä pahempaan.

    • 9++2

      MInusta taas on typerää tuoda koira siihen aidalle . Aita luo jännitteitä ja riitaa tulee helpommin . Koirat jotka eivät aidan läpi tule toimeen voivat tulla ihan mainiosti juttuun vapaana .

      Itse en edes puiston sisällä päästä koiriani aidalle ja sekös joitakin sapettaa kun haluttaisiin vaan testata tuleeko nämä juttuun . Omani käyttäytyvät ja jos et ole varma omastasi jätä tulematta.

      • hfghgjghgjgh

        Samaa mieltä testata voi hihnassa normaalilla lenkillä mutta aidan ulkopuolella ne alkaa vaan häiritsemään muita koiria.


    • iloinen2

      On näitä vaan ihana lukea ku toisilla on epäsosiaalisia koiria ja mulla on sosiaalisuuden huiput 2 omaa koiraa ja niiden kanssa voi mennä ihan pusiton sisään :) Kouluttakaa koiranna, mitäs olette ottanu rodun joka ei tule toisten koirien kanssa toimeen lälälllläääää

    • Simonox

      Älkää ottako, etenkään naiset, koiria, jotka ovat niin suuria ja voimakkaita että ette niitä fyysisesti hallitse. Yksi paukapää nainen kuljettaa kahta vihaista koiraa lenkkipolulla minua vastaan, vie koirat metsän puolelle kun ei niitä kykene fyysisesti pysäyttämään ja sieltä huutelee minulle, puistotiellä koiraa vievälle että "miksi koirani provosoi tuijottamalla hänen koiriaan jne." Voi taivas. Minun koirani saa katsella ihan mihin suuntaan vaan ja hänen olisi syytä luopua liian isoista ja vihaisista koiristaan TAI käydä salilla niin, että jaksaa sen 120 kiloa penkistä nostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8416
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2615
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe