Typerää(kö)?

lisbeth3

Oma koirani tulee vaihtelevasti toimeen toisten koirien kanssa. yleensä ensin on varautunut ja saattaa murista aluksi. menin tässä pari päivää sitten koirapuiston ohi (itse emme käy puistoilemassa). ja siinä samalla kävimme aidan läpi tutustumassa puistossa oleviin koiriin. oma koirani normaaliin tyyliinsä aluksi pari kertaa ärähti mutta rupesi sitten aidan läpi leikkimään erään toisen koiran kanssa ja minä taas puolestani juttelin tämän koiran omistajan kanssa kunnes eräs toinen puistossa oleva nais henkilö tuli minulle kurkkusuorana huutamaan että vie se verikoira pois puiston alueelta ( kyllä, oma koirani näyttää hieman hurjalta). Onko tuo hieman ylireagointia koska en kuitenkaan ollut aidan sisäpuolella vai olisinko itse voinut pysyä poissa puiston alueelta? mitä olette mieltä? Oma koirani on vasta nuori ja siksi haluaisin kuitenkin jatkossakin päästää koiraani haistelemaan puistossa olevia koiria jotta tottuisi paremmin toisiin koiriin.

7

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun hurtta

      Ei mun mielestä mitään ongelmaa, eihän se ollut ees puiston sisällä. Mullakin koira eka jostain syystä ärähtää muille kun pyytävät leikkiin mutta sit hetikohta onkin jo innoissaan mukana leikkimässä. Jotkut aremmat koirat kyllä vähän tän ärinää säikkyvät eivätkä sit enää uskalla leikkiä..

    • puistovahdit

      Typerää minusta. Ettehän edes olleet koirapuiston sisällä ja koirasi oli varmaan ihan hallinnassasi,
      Koirat saattavat käyttäytyä epäluuloisemmin toisiaan kohtaan kun toinen tai molemmat ovat kiinni hihnassa, Voi olla, että koirasi saattaisi tulla hyvinkin toimeen muiden koirien kanssa jos menisitte sisälle puistoon.
      Äla anna kovaäänisten kiusaajien häiritä, niitä riittää koiranomistajissakin. Sinä tunnet koirasi ja tiedät parhaiten miten sen käyttäytyy.

    • puistis3

      Verikoira :'D Ei tuollaisia kannata väistellä - aina on nillittäjiä. Omanikin kanssa käyn puiston aidan ulkopuolella totuttelemassa muihin koiriin; muilla on mahdollisuus olla tulematta morjestamaan, eikä omallani mahdollisuutta irvistystä pahempaan.

    • 9++2

      MInusta taas on typerää tuoda koira siihen aidalle . Aita luo jännitteitä ja riitaa tulee helpommin . Koirat jotka eivät aidan läpi tule toimeen voivat tulla ihan mainiosti juttuun vapaana .

      Itse en edes puiston sisällä päästä koiriani aidalle ja sekös joitakin sapettaa kun haluttaisiin vaan testata tuleeko nämä juttuun . Omani käyttäytyvät ja jos et ole varma omastasi jätä tulematta.

      • hfghgjghgjgh

        Samaa mieltä testata voi hihnassa normaalilla lenkillä mutta aidan ulkopuolella ne alkaa vaan häiritsemään muita koiria.


    • iloinen2

      On näitä vaan ihana lukea ku toisilla on epäsosiaalisia koiria ja mulla on sosiaalisuuden huiput 2 omaa koiraa ja niiden kanssa voi mennä ihan pusiton sisään :) Kouluttakaa koiranna, mitäs olette ottanu rodun joka ei tule toisten koirien kanssa toimeen lälälllläääää

    • Simonox

      Älkää ottako, etenkään naiset, koiria, jotka ovat niin suuria ja voimakkaita että ette niitä fyysisesti hallitse. Yksi paukapää nainen kuljettaa kahta vihaista koiraa lenkkipolulla minua vastaan, vie koirat metsän puolelle kun ei niitä kykene fyysisesti pysäyttämään ja sieltä huutelee minulle, puistotiellä koiraa vievälle että "miksi koirani provosoi tuijottamalla hänen koiriaan jne." Voi taivas. Minun koirani saa katsella ihan mihin suuntaan vaan ja hänen olisi syytä luopua liian isoista ja vihaisista koiristaan TAI käydä salilla niin, että jaksaa sen 120 kiloa penkistä nostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      67
      1244
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      906
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      903
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      107
      828
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    Aihe