Nuoret keskenään discoon

Hei! Olemme ystävättäreni ja tytärtemme kanssa menossa Alanyaan kesäkuussa 2014. Uskaltaako nuoria päästää discoihin tms. keskenään? He ovat ennenkin olleet Turkissa eikä ole ollut ongelmia, ja ovat varsin fiksuja tuon ikäisiksi. Tyttäreni täyttää marraskuussa 2014 sen 18 vuotta, joten olenko tiukkis jos en päästä? Hän kyllä on sen verran fiksu ja tempperamenttinen naisen alku että luulisin hänen kyllä pari tai kolme tuntia pärjäävän discossa kaverinsa seurassa. Onko esim. Robin Hood discon läheisyydessä niitä taksitolppia? Kannattaisiko mukaan ottaa joku nuori joka on yli 18v mutta alta 28v? Päästäisittekö itse nuoret menemään?
11368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

miksi pitäisi olla alta 28 v, onko Robin Hoodissa yläikäraja ;)

Äänestä
  • Yleensäkin vanhemmat jotka päästävät lapsensa turkkilaiseen discoihin ovat edesvastuuttomia!

    Äänestä

Riippuu lapsesta. Jokainen vanhempihan sen lapsensa tuntee. Kun turvallisuussäännöt on tehty selväksi (kuinka paljon voi juoda, kenenkään mukaan ei mennä, kaveria ei jätetä yksin, laseja ei jätetä pöytään).
Jos luottaa että nuori näitä noudattaa niin mikä etteti. Jos nuori vetää ylihumaloita Suomessa, en päästäisi.

Äänestä

Kyllä tuon ikäisen ihmisen pitää jo ymmärtää mitä saa tehdä ja mitä ei. Ja onhan hän kohta täysikäinen ja jos olet oikein tiukkis, niin homma saattaa revetä käsiin kun tyttö täyttää 18. Silloin hän tekee mitä haluu vaikka sanoisit mitä.

Äänestä
  • onko siis parempi että tyttö repeää turkkilaismieshen käsiin, kun nämä roikkuvat discoissa etsimässä juuri tällaisia?

    Äänestä

Kävimme juuri Alanyan diskoissa naisporukassa. Todella päällekäyviä ja rasittavia ne miehet siellä tietty olivat. Oltiin juomisessa varovaisia ja yritettiin olla toistemme tukena. Aika tiukkaan sävyyn joutui välillä hipelöijille sanomaan mutta kunnialla selvittiin.
Jos päätät tytöt päästää keskenään menemään niin topakat ja rohkeat tytöt kyllä pärjää. Kunhan ovat niiden lasien kanssa tarkkoja. Tosi paljon näytti olevan erilaisia "kasvikunnan tuotteitakin" käytössä.

Äänestä
  • Eivätkö muslimit olekaan herrasmiehiä?

    Unelmavävyjä;)

    Äänestä

Pari terävää ja harkintakyky katoaa. Niin siinä vain käy. Äidit ovat aina liian hyväuskoisia ja tyttäret ammattilaisia äidin sumuttamisessa.

Äänestä

Palasin juuri Turkista. Näytti tytöt olevan aivan "märkänä" tummien miesten
käsittelyssä.

Äänestä

Jos on useampi nuori yhdessä niin parempi. Yksin ei päästäisi. Syynä ei ole pelkästään ikä vaan mitä kaikkea tuolla sataman discoissa tapahtuu. Ystäväni on ollut siellä useampana kesänä töissä ja olen myös omin silmin sitä touhua nähnyt.
Jos nuori pysyy tolpillaan eli juomapuoli on hallussa ja pystyy kontrolloimaan juomansa herkeämättä, ja rahaa ei ole liikaa mukana discossa, ja tietää millaiseen taksiin voi mennä eli taksin kyljestä taksin numero esim H825 muistiin, ja on itselle myös selva suurinpiirtein hotellin tai kodin sijainti. Ja vielä taksiin ei lähdetä yksin vaan porukassa, niin homma voi onnistuakin ja olla tosi mukavaa. Huumeet, joita siellä tarjoillaan, pitää osata jättää valiin.
Myös jos laukkua pitää mukanaan se pitää olla sijoitettu siten ettei tanssin lomassa laukun hihnaa katkaista ja laukku kaikkine tavaroineen jää varkaille.
Satamassa liikkuu siviilipuikuiset poliisit myös mutta heidän silmänsä eivät kerkeä joka paikaan.

Äänestä

Täysi-ikäisenä baariin/diskoon. Rannan diskot mm. Robin Hood ihan ok, kun itsellä normaalikontrolli koko ajan!
..siis älä juo pullottomia juomia, kieltäytydy drinkeistä, happy hour drinkeistä - näitä tyrkytetään koko ajan, mutta ne voivat olla kotipolttoista viinaa, tippoja, lääkkeitä....! Osta vain pulloissa olutta, siideriä - peukalo pullon suulle, älä jätä hetkeksikään pulloasi vartioimatta.
kun toimit näin, saat olla ihan rauhassa hetken päästä, tyrkytys loppuu ja kiva ilta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolehtiva äiti kirjoitti:

Hei! Olemme ystävättäreni ja tytärtemme kanssa menossa Alanyaan kesäkuussa 2014. Uskaltaako nuoria päästää discoihin tms. keskenään? He ovat ennenkin olleet Turkissa eikä ole ollut ongelmia, ja ovat varsin fiksuja tuon ikäisiksi. Tyttäreni täyttää marraskuussa 2014 sen 18 vuotta, joten olenko tiukkis jos en päästä? Hän kyllä on sen verran fiksu ja tempperamenttinen naisen alku että luulisin hänen kyllä pari tai kolme tuntia pärjäävän discossa kaverinsa seurassa. Onko esim. Robin Hood discon läheisyydessä niitä taksitolppia? Kannattaisiko mukaan ottaa joku nuori joka on yli 18v mutta alta 28v? Päästäisittekö itse nuoret menemään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu