Uusimman takaisinkutsun (turvatyynyjen laukeaminen itsestään, ohjaustehostimen pettäminen ym.) 885 000 autoista ei ollut yhtäkään rekisteröity Suomeen. Toyota ei pettänyt meitä tälläkään kertaa.
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/toyotan takaisinkutsu ei koske suomalaisia/201310537099
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/toyotan takaisinkutsu ei koske suomalaisia/201310537099
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei siinä puhuttu mistään laukeamisesta eikä pettämisestä. Jotain pientä
toimintahäikkää on ollut ja Toyota mallikkaana ja vastuuntuntoisena
valmistajana vaan haluaa tarkistaa autot. Suurin osa autoista on
kelvannut Nato-joukkojenkin käyttöön. Siellä toiminta ja huoltovarmuus
ovat tärkeimmällä sijalla,niin kuin UN-käytössäkin.
Teron takuuvarma vastaus, pientä toimintahäikkää tai papan mukaan pientä räksätystä, kun ihmisiä kuolee vaarallisten vikojen johdosta. :) vedit nato kortin, ei teillä hyvin mene.
Ei siinä artikkelissa mainittu mistään kuolemista mitään ,vaan
toimintahäiriöstä. En minä mitään "natokorttia" ole mistään
vetänyt,vaan siinä samassa artikkelissa se luki että, iso osa
autoja on rekisteröity Nato-joukkojen käyttöön. Onko sinulla
jokin lukihäiriö tai luetun ymmärtämisessä jotain ongelmaa?
Viimeisimmän uutisen autoilla ja NATO- tai UN-käytöllä ei ole mitään tekemistä keskenään. Camry, jota viimeisin vika pääasiassa koskee, on USA:n rekisteröidyimpiä tavallisia henkilöautoja. Uutinen koskee nimenomaan vesivahingon toimintakyvyttömäksi tekevää tai laukaisevaa turvatyynyä. Kyseessä on siis huomattava turvallisuusriski.
Avauksessa olevan linkin sievistelty juttu on tojomies Jukka Saastamoisen kirjoittaja ja siksi tehty vähättelevään sävyyn.
Taloussanomat uutisoi asiasta objektiivisemmin:
"Japanilainen autojätti Toyota vetää 885 000 autoa takaisin. Tapaus on jo kolmas perättäinen runsaan kuukauden aikana, kertoo brittiyleisradio BBC.
Tällä kertaa syynä on auton ilmastointi, joka saattaa tihuttaa vettä turvatyynyn ohjausjärjestelmään ja sytyttää hätävalon.
Pahimmassa tapauksessa turvatyyny ei toimi ollenkaan, tai saattaa yllättäen posahtaa syliin. Yksittäistapauksessa auton ohjausjärjestelmä oli myös pettänyt.
Toyotan tiedottajan mukaan vika on aiheuttanut muutamia lieviä onnettomuuksia, mutta vakavilta vahingoilta on säästytty.
Ongelmia löytyy Toyotan viime ja tämän vuoden Camry, Avalon ja Venza -malleista.
Autoista suurin osa eli 847 000 vedetään takaisin Pohjois-Amerikassa, ja loput Euroopassa, Aasiaa ja Lähi-idässä. Viallisia autoja ei tiettävästi ole Suomessa."
Tuossa BBC:n kärkevämpi juttu aiheesta:
http://www.bbc.co.uk/news/business-24576729
"Takaisinkutsu tehdään ilmastointilaitteiston mahdollisten vesivuotojen takia, jotka voivat aiheuttaa turvatyynyjen toimimattomuutta ja aiheetonta laukeamista"
"saattavat aiheuttaa toimintahäiriöitä turvatyynyihin ja
ohjustehostimiin"
Ja oikeasti olisi pitänyt kirjoittaa "ovat jo aiheuttaneet toimintahäiriöitä ja turvatyynyjen aiheettomia laukeamisia". Eli ei ole pelkkä epäily/hätävarjelun liioittelu, vaan todellinen vaara. Kyllä se vakava onnettomuuskin joskus on seurauksena, kun sattuu taas yksi turvapussukka possahtamaan omia aikojaan silmille.
Kondenssivesiputki voi mennä tukkoon?
Mites muilla merkeillä on oikeiden vesivuotojen tapauksessa menetelty, onko moottorinohjausboxien kastumisongelman yhteydessä tullut takaisinkutsua, eipä taida...
Selitys muiden autojen vastaavien vikojen puuttumiselle on yksinkertainen. Muissa autoissa kondenssiveden poistoputken tukkeutumisen aiheuttama vesivahinko ei vioita tärkeitä ohjainlaitteita, korkeintaan kastuu lattiamatot tms.
Vesivuotoja sähkölaitteisiin on toki muissakin merkeissä ilmennyt ja takaisinkutsujakin niistä on julkaistu. Esimerkkinä vaikkapa tämä:
http://www.ake.fi/ake/akerecall/DetailPublic.aspx?id=577
Voitto jälleen Toyotalle koska vastuullisena valmistajana , maailman suurimpana, vastuullisesti hoitaa asian tehtaan toimesta,ei maksata asiakkaalla kuten esim vag tekee.
Mistä siis ivallinen sävy ja plussa painelijat tuntonsa kaivavat esiin? Mielen sairaudesta jota eivät itse huomaa koska sairaus sen estää. Lukekaa ja sisäistäkää.
Oletteko hörhöt nähneet yhtään Venza-mallia. Minäpä olen täällä Itä-Suomen syrjäkylällä hä hä !
Joo juuri näin. Mitäs noista ulkomaan elävistä (joita kai japanilaisetkin ovat?), pääasia että suomalainen metsäläistojokansa säästyi? Kyllä tojo pitää huolen omasta tojokansastaan.