Ollaan lähdössä uudeksi vuodeksi Krakovaan minilomalle. Eli näillä näkymin 30.12-3.1. ja olisin kiinnostunut kuulemaan, että mitä uuden vuoden aattona kannattaa tehdä, missä olla ja muita kommentteja? Entäs ensimmäisenä päivänä? Netistä oon kattonut aukioloaikoja nähtävyyksille ja ne on selvillä :) Auschwitz on ainakin listallamme.
Kiitokset vinkeistä jo etukäteen!
Kiitokset vinkeistä jo etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Uuden vuoden aatto Krakovassa? Torilla tietenkin! Lisätiedot: http://sylwester.krakow.pl/en
Hei, tuhannet kiitokset linkistä! Onko itselläsi kokemusta kyseisistä pirskeistä? Jtn vinkkejä?
Kyllä, kokemusta on. Aivan poikkeuksellisesti kävimme Krakovassa 3-4 vuotta sitten nimenomaan talvella kun normaalisti Euroopan kohteet kuuluvat kevättalven ohjelmaamme. Nollakeli, ajoittain pari astetta miinuksen puolella. Toritapahtuma olikin varsin suuri (ja äänekäs).
Krakovassa nähtävää riittää. Ainakin Wawel- kuninkaanpalatsiin pitäisi varmaan tutustua. Toinen, aivan ainutlaatuinen kohde on Wieliczkan suolakaivos, ei passaa ohittaa, linkki: http://www.wieliczka-saltmine.com/visiting ,maanalaiset polut on jopa kuvattu streetviewssä http://tinyurl.com/mjtpgzn (odota kuvantuloa).
Kiitokset vinkeistä! Kaikki otetaan talteen :) Enää pitäisi saada päivät lyötyä lukkoon ja lennot varattua.
Luitko jo tän ketjun?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11619506
Olisiko kellän tuoreempaa kokemusta Krakovan uuden vuoden vietosta? Vieläköhän siellä olis torilla myyjiä ym.