Olen reissannut paljon Euroopassa, mutta aina autolla. Mukaan on aina voinut ottaa vaikka useamman matkalaukun . Nyt on tarkoitus tehdä 1-2 kk matkoja esim. Thaimaahan, Kanarialle ym lämpimään lentäen. Miten koostaan vaatevaraston siten, että kaikki mahtuu 20 kiloon? Kenkiäkin pitäisi olla lenkkeilyyn , tanssiin, kaupungille, biitsille . Ikää on jo muutama kymmen vuotta, joten haluaisin päivittäiseen vaatevarastoon vaihtelua. Ja sitten vielä kosmetiikka, pullot ja rasvat.
Huono pakkaaja
Vain 1 matkalaukku,
4324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä ämmät on tyhmiä.
Ota mukaan toinenkin laukku.Euroopan sisäisillä lennoilla SAS perii 70 € toisesta laukusta ja muilla lennoilla 100 €. Air France perii 100 € toisesta laukusta ja kolmannesta 200 € ja laukun paino saa olla 23 kg.Minulla on lähes aina kaksi laukkua mukana koska teen työmatkoja ja toinen laukku on työkaluja varten. Katsot vain netistä käyttämäsi yhtiön sivuilta paljonko toinen laukku maksaa niin pääset helpoimmalla pakkaamisen suhteen.
Kannattaa ottaa muutama ylimääräinen Siwan muovikassi mukaan matkalle. Niihin saa pakattua yllättävän paljon tavaraa ja ne eivät itsessään paina paljoa tai vie tyhjänä juurikaan tilaa.
taytyy opetella pakkaamaan vain oleellinen, eihan lomareissu ole mannekiini reissu. Usein esim Thaimaasta saa niin halpoja vaatteita, ettei kannata kaikkea raahata mukanaan.
Siis vain hyvat kengat paivaksi kavelylle, sandaalit (osta paikan paalta ja niita voi myos kayttaa iltakenkina), pitkat housut, sari, leninki.
Meikkivoiteet yms sellaiset pakkaa pieniin pulloihin, jotka auttavat aluksi. Kaiken muun aurinko monjan ja shampoot ostat sielta missa olet.