Micra on auto joka kestää!

NISSAN MICRA 1.0

Olen kyllä todella yllättynyt Micran kestävyydestä ja sen toimintavarmuudesta yms? Minulla on Micra 1.0 -00 ja ajettu nyt n 240tkm ja todella hienosti pelaa ja lähtee käyntiin aina kovallakin pakkasella, ei syö öljyä ja mitkään häiriövalot eivät ole autossa koskaan loistaneet? Joo, on auto pieni ja turvaton koppi tuolla pääteillä, mutta kaupunkiajossa auto on aivan verraton ja miksei pitemmilläkin matkoilla myös. Micraa on helppo itsekkin huoltaa ja korjat, osia saa helposti purkaamoista ja varaosaliikkeissäkään ei osat paljon maksa. Katsastuksissa ei yleensä mitään ongelmia ilmene ja jos jotain on ollut niin pikkurahalla olen taas auton kunnostanut.

Suosittelen Nissan Micraa kaikille joille auto tekniikka ja ulkonäkö ei ole elämän ykkösasia, vaan että riittää kun päästään paikasta A paikkaan B.

8

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3D...

      Kehut Micran kestävyyttä ja toimintavarmuutta. Samalla kuitenkin toteat osien helppoa saatavuutta. Oletko siis kyselyt niitä osia vain huviksesi? Itselläni on ollut useita Microja. Kaikissa englannissa valmistetuissa on ollut runsaasti sähkövikoja. Japanissa valmistetuissa niitä ei ollut.

      • ytrgefdfwfadfafad

        micrassakin on ihan kulutustavaraa olevia osia, kuten polttoainesuodattimet, jarrujen osat jne jne.
        mutta olen itsekin pistänyt merkille, miten noita vanhoja microja on aivan hemmetisti liikenteessä. yleensä tuon ikäiset autot on jo poistuneet hajoamisen myötä ja saksan paskat on ruostuneet tomuksi.


      • PPPPpppppPpa

        Joo, laatu tippui myös Primerassa kuin lehmän häntä sen jälkeen, kun sen valmistus siirrettiin Englantiin. Tosin Primeran valmistus loppuikin jo 2007.
        Mutta olihan brittien omatkin automerkit aika rihneitä aikanaan.


      • KTR66
        PPPPpppppPpa kirjoitti:

        Joo, laatu tippui myös Primerassa kuin lehmän häntä sen jälkeen, kun sen valmistus siirrettiin Englantiin. Tosin Primeran valmistus loppuikin jo 2007.
        Mutta olihan brittien omatkin automerkit aika rihneitä aikanaan.

        Tokkopa Primeraa muualla on valmistettu kuin UK:ssa, että hieman faktatietoa kiitos


      • PPPPpppppPpa
        KTR66 kirjoitti:

        Tokkopa Primeraa muualla on valmistettu kuin UK:ssa, että hieman faktatietoa kiitos

        Itseasiassa viimeisin korimallin Primera oli UK:ssa kasattu/valmistettu.
        Sitä edellinen korimalli, P11 tyyppinimeltään, vielä oli ehta Japanin tuote kuten sitä edeltäneetkin Primerat.
        Nissanin oli edullisempi siirtää valmistus Eurooppaan ainakin näiden henkilöautojen kohdalla kuin maksaa EU:n kovia tullimaksuja yms tuonnille asetettuja maksuja.
        Tämä ON fakta.


    • NISSAN MICRA 1.0

      Katsos jos olen ostamut esim tulpat motonetistä niin siinä samalla olen selannut tietysti kaikkia muitakin varaosia ja niiden hintoja ihan mielenkiinnolla ja sama pätee esim purkaamoihin, eli jos olen tarvinnut jotain sieltä niin olen huomioinut Micran osien olevan edullisia, kerran hain purkaamosta esim vanteet autooni ja samalla totesin että halpaa on.

    • Laatuerot

      Japsien tekemät on japsien tekemiä ja engelsmannien tekemät ovat ihan eri asia.

    • jabelius132

      Meikällä on ollut nyt kolme vuotta UK:ssa valmistettu Micra -97, ajettu noin 260 000 kilsaa. Koskaan ei ole reputettu katsastuksessa, ei mitään vikoja moottorissa tai vaihteissa. Mutta mystisiä piileviä sähkövikoja on:
      - joskus käynnistettäessä tulee täydellinen "blackout", eli kaikki sähköt pois ja kello nollautuu. Muutaman minuutin odottelun jälkeen toimii kuin mitään ei olis tapahtunut.
      -Joskus ainoastaan kaukovalot toimivat, eikä lähivaloja saa päälle. Tämäkin on piilevä vika joka sitten sattumalta menee pois

      Molemmat yllämainituista on piileviä ja hyvin harvoin tapahtuvia, mikä tekee niistä osaltaan vähän inhottavia. Korjaamolla ei tietenkään osattu löytää vikaa.

      Muuten Micra on mielestäni hemmetin hyvä ja kestävä auto. Tollanen pikkukottero on tietty turvallisuuden kannalta vähän onneton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      203
      3812
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      60
      2406
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2286
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2203
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1521
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      513
      1287
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1261
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1247
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      70
      1147
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      124
      1117
    Aihe