Micra on auto joka kestää!

NISSAN MICRA 1.0

Olen kyllä todella yllättynyt Micran kestävyydestä ja sen toimintavarmuudesta yms? Minulla on Micra 1.0 -00 ja ajettu nyt n 240tkm ja todella hienosti pelaa ja lähtee käyntiin aina kovallakin pakkasella, ei syö öljyä ja mitkään häiriövalot eivät ole autossa koskaan loistaneet? Joo, on auto pieni ja turvaton koppi tuolla pääteillä, mutta kaupunkiajossa auto on aivan verraton ja miksei pitemmilläkin matkoilla myös. Micraa on helppo itsekkin huoltaa ja korjat, osia saa helposti purkaamoista ja varaosaliikkeissäkään ei osat paljon maksa. Katsastuksissa ei yleensä mitään ongelmia ilmene ja jos jotain on ollut niin pikkurahalla olen taas auton kunnostanut.

Suosittelen Nissan Micraa kaikille joille auto tekniikka ja ulkonäkö ei ole elämän ykkösasia, vaan että riittää kun päästään paikasta A paikkaan B.

8

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3D...

      Kehut Micran kestävyyttä ja toimintavarmuutta. Samalla kuitenkin toteat osien helppoa saatavuutta. Oletko siis kyselyt niitä osia vain huviksesi? Itselläni on ollut useita Microja. Kaikissa englannissa valmistetuissa on ollut runsaasti sähkövikoja. Japanissa valmistetuissa niitä ei ollut.

      • ytrgefdfwfadfafad

        micrassakin on ihan kulutustavaraa olevia osia, kuten polttoainesuodattimet, jarrujen osat jne jne.
        mutta olen itsekin pistänyt merkille, miten noita vanhoja microja on aivan hemmetisti liikenteessä. yleensä tuon ikäiset autot on jo poistuneet hajoamisen myötä ja saksan paskat on ruostuneet tomuksi.


      • PPPPpppppPpa

        Joo, laatu tippui myös Primerassa kuin lehmän häntä sen jälkeen, kun sen valmistus siirrettiin Englantiin. Tosin Primeran valmistus loppuikin jo 2007.
        Mutta olihan brittien omatkin automerkit aika rihneitä aikanaan.


      • KTR66
        PPPPpppppPpa kirjoitti:

        Joo, laatu tippui myös Primerassa kuin lehmän häntä sen jälkeen, kun sen valmistus siirrettiin Englantiin. Tosin Primeran valmistus loppuikin jo 2007.
        Mutta olihan brittien omatkin automerkit aika rihneitä aikanaan.

        Tokkopa Primeraa muualla on valmistettu kuin UK:ssa, että hieman faktatietoa kiitos


      • PPPPpppppPpa
        KTR66 kirjoitti:

        Tokkopa Primeraa muualla on valmistettu kuin UK:ssa, että hieman faktatietoa kiitos

        Itseasiassa viimeisin korimallin Primera oli UK:ssa kasattu/valmistettu.
        Sitä edellinen korimalli, P11 tyyppinimeltään, vielä oli ehta Japanin tuote kuten sitä edeltäneetkin Primerat.
        Nissanin oli edullisempi siirtää valmistus Eurooppaan ainakin näiden henkilöautojen kohdalla kuin maksaa EU:n kovia tullimaksuja yms tuonnille asetettuja maksuja.
        Tämä ON fakta.


    • NISSAN MICRA 1.0

      Katsos jos olen ostamut esim tulpat motonetistä niin siinä samalla olen selannut tietysti kaikkia muitakin varaosia ja niiden hintoja ihan mielenkiinnolla ja sama pätee esim purkaamoihin, eli jos olen tarvinnut jotain sieltä niin olen huomioinut Micran osien olevan edullisia, kerran hain purkaamosta esim vanteet autooni ja samalla totesin että halpaa on.

    • Laatuerot

      Japsien tekemät on japsien tekemiä ja engelsmannien tekemät ovat ihan eri asia.

    • jabelius132

      Meikällä on ollut nyt kolme vuotta UK:ssa valmistettu Micra -97, ajettu noin 260 000 kilsaa. Koskaan ei ole reputettu katsastuksessa, ei mitään vikoja moottorissa tai vaihteissa. Mutta mystisiä piileviä sähkövikoja on:
      - joskus käynnistettäessä tulee täydellinen "blackout", eli kaikki sähköt pois ja kello nollautuu. Muutaman minuutin odottelun jälkeen toimii kuin mitään ei olis tapahtunut.
      -Joskus ainoastaan kaukovalot toimivat, eikä lähivaloja saa päälle. Tämäkin on piilevä vika joka sitten sattumalta menee pois

      Molemmat yllämainituista on piileviä ja hyvin harvoin tapahtuvia, mikä tekee niistä osaltaan vähän inhottavia. Korjaamolla ei tietenkään osattu löytää vikaa.

      Muuten Micra on mielestäni hemmetin hyvä ja kestävä auto. Tollanen pikkukottero on tietty turvallisuuden kannalta vähän onneton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      318
      1413
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe