Menetetty sukupolvi

Tarkastelua

Verrattuna suomalaisiin nuoriin, jotka osaavat vaikka mitä, ovat ruotsinsuomalaiset nuoret osaamatonta, hömeröä porukkaa. Tämä johtuu ruotsinsuomalaisista vanhemmista. En syytä mitenkään, - mutta tietynlainen rohkeus puuttuu.

Suurin syy kaikkeen on nuukuus, saituus. - Valitettavasti ruotsinsuomalaiset vanhemmat ovat ottaneet mallia ruotsalaisista ja erityisesti RSKL:n arvoista (= tiettyjen ryhmien). Miksi tämä "nuukuus"? - Ei Suomessa ollut niin!

Suomessa saatetaan laittaa saturainen hyvään tarkoitukseen ihan noin vaan. - Täällä ruotsinsuomalaiset eivät voi ajatella laittaa edes kruunua,- jos siitä ei oo jotain hyötyä itselle.

9

221

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskin kiinnostaa

      Milloinkahan sinäkään olet tavannut toisen polven ruotsinsuomalaista nuorta, tai edes tosissasi ollut kiinnostunut mitä he tekevät ja miten toimivat työpaikoillaan, kulttuurissa , yksityisyrittäjinä.

      Teitä suomalaisia ei ole koskaan kiinnostanut eikä tule kiinnostamaankaan ruotsinsuomalaiset eikä heidän vaikutuksensa niin ruotsalaiseen kuin suomalaiseenkaan yhteiskuntaan.

    • fjftjnkngyukngykgkng

      Älä jauha potaskaa.
      Menepäs lukemaan suomalaisten nuorten kirjoituksia vaikka tänne, niin näet rasismin kukoistuksen

      http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4245

      tai tänne

      http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5199

      Kukaan ei mielellään anna mitään hyväntekeväisyyteen kun nuoret tietää että ruokajonojen ruoka menee jälleenmyyntiin, romanikerjäläiset ei oo oikeita kerjäläisiä jne.
      Rasismi kasvaa, edellä menee Ruotsi, perässä Suomi. Tanskan ja Norjan kovat oikeistoarvot on jo niin korkealla poliitikoilla, että Ruosti ja Suomi ovat jälkijunassa.

      Suomen rahat katoaa koko ajan muiden tukemiseen. Eikä tosiaan kansan tahdosta.

    • Höh?????

      Kävin lukemassa.

      Oletko jotenkin sairas?

    • Näyttöä kehiin!

      Kerroppa jostain ruotsinsuomalaisesta nuoresta, joka osaa jotain! Joka on ammattitasolla!

      (on toki muutama, todetaan nämä kertomuksesi jälkeen, ca 5 kpl)

      • ja höpöti...!!!

        Ketähän ne kolme muuta ovat? Kaksi niistä ovat minun lapsiani.


    • Hörhelö

      Ruotsinsuomalsiset saitoja? Mikä syyte. Milläköhän tavalla nää suomen nuoret sit on niin anteliaita ja ostovoimaa omaavia? En ymmärrä, mutta varmaankin siksi koska olen yksi näistä ruotsinsuomalaisten lasten hörhelö vanhemmista..

    • Saitoja

      Ei ollut kyse nuorista vaan vanhemmista, aikuisikäisistä.

      Yleisesti ottaen nuoret eivät ole saitoja.

      Kerroppa jostain ruotsinsuomalaisesta nuoresta, joka osaa jotain! (Niitten 5:n lisäksi).

      Jos laulaa karaokea, niin sitä ei lasketa ammattitasoksi muuten.
      Näitä karaoken laulajia riittää, ja kilpailuja järjestetään.
      Samoin riittää saappaanheittäjiä. Ei heitäkään lasketa ammattilaisiksi.

      Mitä tulee saituuteen, niin kerro siitäkin esimerkki, että joku ruotsinsuomalainen aikuinen ei ole saita, vaan antelias.

      Oletko esim itse laittanut sanotaan vaikka 200 kruunua johonkin hyvään tarkoitukseen, - täysin ilman omaa hyötyäsi?

      (Jos kysyt allekirjoittaneelta, niin olen laittanut paljon suurempiakin summia, ei kehulla, vaan siksi kerron, kun seuraavaksi kysyt kuitenkin).

    • kotkotkoot

      elä yleistä... itse olen tukenut m.m eläinsuojelua kolmekymmentä vuotta. monet ovat ne kerrat kun olen myös antanut kerjäläisille rahaa ja juopoille tupakan. yhteiskunta on vain kapitalismia ja itsekästä ja en kuulu siihen joukkoon, itsestäni pihistän mutta en silloin kun pitää antaa muille.

      • ptb

        latiaka en anna kerjäläisille. En suomessa en ruotsissa en missään. Romani kerjäläiset on paljastunu ammatti varkaiks.
        t:suomipoika


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5689
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3943
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      45
      3850
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3524
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2908
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2447
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2194
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2101
    9. 33
      1949
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      432
      1769
    Aihe