Menetetty sukupolvi

Tarkastelua

Verrattuna suomalaisiin nuoriin, jotka osaavat vaikka mitä, ovat ruotsinsuomalaiset nuoret osaamatonta, hömeröä porukkaa. Tämä johtuu ruotsinsuomalaisista vanhemmista. En syytä mitenkään, - mutta tietynlainen rohkeus puuttuu.

Suurin syy kaikkeen on nuukuus, saituus. - Valitettavasti ruotsinsuomalaiset vanhemmat ovat ottaneet mallia ruotsalaisista ja erityisesti RSKL:n arvoista (= tiettyjen ryhmien). Miksi tämä "nuukuus"? - Ei Suomessa ollut niin!

Suomessa saatetaan laittaa saturainen hyvään tarkoitukseen ihan noin vaan. - Täällä ruotsinsuomalaiset eivät voi ajatella laittaa edes kruunua,- jos siitä ei oo jotain hyötyä itselle.

15

689

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskin kiinnostaa

      Milloinkahan sinäkään olet tavannut toisen polven ruotsinsuomalaista nuorta, tai edes tosissasi ollut kiinnostunut mitä he tekevät ja miten toimivat työpaikoillaan, kulttuurissa , yksityisyrittäjinä.

      Teitä suomalaisia ei ole koskaan kiinnostanut eikä tule kiinnostamaankaan ruotsinsuomalaiset eikä heidän vaikutuksensa niin ruotsalaiseen kuin suomalaiseenkaan yhteiskuntaan.

    • fjftjnkngyukngykgkng

      Älä jauha potaskaa.
      Menepäs lukemaan suomalaisten nuorten kirjoituksia vaikka tänne, niin näet rasismin kukoistuksen

      http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4245

      tai tänne

      http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5199

      Kukaan ei mielellään anna mitään hyväntekeväisyyteen kun nuoret tietää että ruokajonojen ruoka menee jälleenmyyntiin, romanikerjäläiset ei oo oikeita kerjäläisiä jne.
      Rasismi kasvaa, edellä menee Ruotsi, perässä Suomi. Tanskan ja Norjan kovat oikeistoarvot on jo niin korkealla poliitikoilla, että Ruosti ja Suomi ovat jälkijunassa.

      Suomen rahat katoaa koko ajan muiden tukemiseen. Eikä tosiaan kansan tahdosta.

    • Höh?????

      Kävin lukemassa.

      Oletko jotenkin sairas?

    • Näyttöä kehiin!

      Kerroppa jostain ruotsinsuomalaisesta nuoresta, joka osaa jotain! Joka on ammattitasolla!

      (on toki muutama, todetaan nämä kertomuksesi jälkeen, ca 5 kpl)

      • ja höpöti...!!!

        Ketähän ne kolme muuta ovat? Kaksi niistä ovat minun lapsiani.


    • Hörhelö

      Ruotsinsuomalsiset saitoja? Mikä syyte. Milläköhän tavalla nää suomen nuoret sit on niin anteliaita ja ostovoimaa omaavia? En ymmärrä, mutta varmaankin siksi koska olen yksi näistä ruotsinsuomalaisten lasten hörhelö vanhemmista..

    • Saitoja

      Ei ollut kyse nuorista vaan vanhemmista, aikuisikäisistä.

      Yleisesti ottaen nuoret eivät ole saitoja.

      Kerroppa jostain ruotsinsuomalaisesta nuoresta, joka osaa jotain! (Niitten 5:n lisäksi).

      Jos laulaa karaokea, niin sitä ei lasketa ammattitasoksi muuten.
      Näitä karaoken laulajia riittää, ja kilpailuja järjestetään.
      Samoin riittää saappaanheittäjiä. Ei heitäkään lasketa ammattilaisiksi.

      Mitä tulee saituuteen, niin kerro siitäkin esimerkki, että joku ruotsinsuomalainen aikuinen ei ole saita, vaan antelias.

      Oletko esim itse laittanut sanotaan vaikka 200 kruunua johonkin hyvään tarkoitukseen, - täysin ilman omaa hyötyäsi?

      (Jos kysyt allekirjoittaneelta, niin olen laittanut paljon suurempiakin summia, ei kehulla, vaan siksi kerron, kun seuraavaksi kysyt kuitenkin).

    • kotkotkoot

      elä yleistä... itse olen tukenut m.m eläinsuojelua kolmekymmentä vuotta. monet ovat ne kerrat kun olen myös antanut kerjäläisille rahaa ja juopoille tupakan. yhteiskunta on vain kapitalismia ja itsekästä ja en kuulu siihen joukkoon, itsestäni pihistän mutta en silloin kun pitää antaa muille.

      • ptb

        latiaka en anna kerjäläisille. En suomessa en ruotsissa en missään. Romani kerjäläiset on paljastunu ammatti varkaiks.
        t:suomipoika


      • Anonyymi
        ptb kirjoitti:

        latiaka en anna kerjäläisille. En suomessa en ruotsissa en missään. Romani kerjäläiset on paljastunu ammatti varkaiks.
        t:suomipoika

        Romanikerjäläiset ovat kadonneet pandemian jälkeen melkein tyystin. Ja hyvä niin, eivät enää valtaa kesämökkejä omistajiltaan eivätkä tee leirejä joihin kasaavat kaikki jätteensä.


    • Anonyymi

      Olet täysin harhateillä!

    • Anonyymi

      Suomalaisten kannattaa alkaa tuottamaan satuelokuvia. Rahantulo on taattu! Nytkin musta somalityttö sai 700 000€ tuen fiktioelokuvat tekemiseen! Mihin mahtaa nekin eurot mennä? Aviomies ne kuluttaa omiin tarpeisiinsa.

    • Anonyymi

      Enpä sanois, äsken saunoin 6 v pojanpojan kaa joka umpi-Tukholmalainen .sanos : yksi kaksi kolme sauna :)

      Gubbe 76

    • Anonyymi

      Eikait oo!

    • Anonyymi

      Äsken saunoin yksin. kiva kun lapsista kunnon kansalaisia :)

      Gubbe 76

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      261
      14286
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      63
      7245
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      207
      7048
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      42
      5064
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      111
      4839
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4694
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      83
      4435
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4391
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4142
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3938
    Aihe