Taitaa vielä vähän sadella muttei koko päivää
Joko sateet helpottaa
21
559
Vastaukset
- Sadetta pidellyt
Ilmasto menee sekaisin Thaimaassakin. Pari kolme vuotta sitten Phuketissa satoi satunnaisesti vielä tammikuun lopussakin puolesta tunnista kahteen tuntiin iltapäivisin. Ei siis joka päivä, eikä edes joka toinen päiväkään, mutta silloin tällöin.
Täällä sisämaassa sateet on harvenemaan päin.pari kertaa viikossa satelee.
Täällä ei kyllä usein sada pitkiä aikoja putkeen,mutta kun sataa sitä tulee kuin Esterin elimestä.- aurinkoista
Sateet ovat harventuneet ja lyhentyneet selvästi sekä kokonaan aurinkoiset kuumat päivät lisääntyneet. Taitaa sateisin aika olla taas ohi.
- hellevi ja ansu
Kiva kuulla että sateet on ohi. Joulukuussa mennään taas Phukettiin ihanalle 2 viikon lomalle!
- 28x...
Olin 5 päivää Phuketissa ja sanoin että nyt kyllä riitti etten paremmin sano!
Joka päivä satoi vettä ja sitten piti riidellä niiden taksikuskien kanssa kyytimaksuista.
Pyysivät niin paljon rahaa rannalta hotellille ettei minulla kerran ollut edes niin paljon mukana. Kastuin sitten ihan kokonaan ja kävelin monta kilometriä.
Pyytäisin neuvoja siellä käyneiltä että onko tämä tämmöinen nyt sitten siellä oikein tapana vai jymäytettiinkö minua ? - matkalla menossa
Ensi viikolla olis lähtö Phukettiin, nyt kiinnostaa sää. Kun katselee Forecan ennusteita, niin lämmintähän siellä riittää, mutta entä aurinkoa, kun sääennuste ennustaa puolipilvistä/pilvistä ja pisaran verran sadetta. Eli täältä sateestako me mennään sinne lämpöiseen sateeseen? Ja terkoistu oli kuýllä mennä aurinkoa etsimään. Tehtiinkö taas väärä valinta? Onks täällä ketään paikan päällä olevia, joka vois vähän valaista tota reaaliaikaista säätilaa?
- Tima
Menolennot Phuketiin varattu ensi vuoden marraskuun puoliväliin. Ensi vuoden säästähän ei vielä tiedä Huutosen Mattikaan, mutta jos joku marraskuussa Phuketissa lomaillut kertoisi tämän vuoden marraskuun säästä. Oliko marraskuu sateinen? Oliko vain sadekuuroja vai yhtenäistä sadetta pitempiäkin jaksoja?
Rantaelämästä ja auringosta kuitenkin haluttaisiin nauttia. - jeesus sentään
Tima kirjoitti:
Menolennot Phuketiin varattu ensi vuoden marraskuun puoliväliin. Ensi vuoden säästähän ei vielä tiedä Huutosen Mattikaan, mutta jos joku marraskuussa Phuketissa lomaillut kertoisi tämän vuoden marraskuun säästä. Oliko marraskuu sateinen? Oliko vain sadekuuroja vai yhtenäistä sadetta pitempiäkin jaksoja?
Rantaelämästä ja auringosta kuitenkin haluttaisiin nauttia.Kysellään säätilaa ensi vuoden marraskuulle. Äly hoi.
- vuosi sitten
Tima kirjoitti:
Menolennot Phuketiin varattu ensi vuoden marraskuun puoliväliin. Ensi vuoden säästähän ei vielä tiedä Huutosen Mattikaan, mutta jos joku marraskuussa Phuketissa lomaillut kertoisi tämän vuoden marraskuun säästä. Oliko marraskuu sateinen? Oliko vain sadekuuroja vai yhtenäistä sadetta pitempiäkin jaksoja?
Rantaelämästä ja auringosta kuitenkin haluttaisiin nauttia.Stadissa oli snögää 50 senttiä nyt sataa vettä. Vuonna 2004 tapaninpäivänä tzunami iski Phukettiin eikä sen jälkeen näin ole tapahtunut. Ensi vuonna siis Phuketissa lumisateen mahdollisuus 1 %
- Älähän jeesustele
jeesus sentään kirjoitti:
Kysellään säätilaa ensi vuoden marraskuulle. Äly hoi.
Enhän mä ensi vuoden säästä kysynyt. Luehan tarkemmin!
- 76543
Tima kirjoitti:
Menolennot Phuketiin varattu ensi vuoden marraskuun puoliväliin. Ensi vuoden säästähän ei vielä tiedä Huutosen Mattikaan, mutta jos joku marraskuussa Phuketissa lomaillut kertoisi tämän vuoden marraskuun säästä. Oliko marraskuu sateinen? Oliko vain sadekuuroja vai yhtenäistä sadetta pitempiäkin jaksoja?
Rantaelämästä ja auringosta kuitenkin haluttaisiin nauttia.Kuumaa, aurinkoista/puolipilvistä (onneksi) ja iltapäivisin tuli pieni, 5 min. sadekuuro. Sellaista säätä oli marraskuussa, kun olismme joku vuosi sitten pari viikkoa.
- since -1979 thailand
Älähän jeesustele kirjoitti:
Enhän mä ensi vuoden säästä kysynyt. Luehan tarkemmin!
Tämän vuoden marraskuu oli thaimaassa poikkeuksellisen sateinen. Sadekausi Etelä-thaimaassa mihin Phuket kuuluu sadekausi päättyy marraskuun alussa yleensä. Jos haluaa parempaa säätä (ja edullisempia hintoja) kannattaa Phuket unohtaa ja matkustaa keski-thaimaahan.
- Kuivalta näyttää
Phuketin sään kykenee päättelemään aika hyvin reaaliaikaisista satelliittikuvista, jotka löytyvät täältä: http://weather.yahoo.com/maps/
Klikkaa "World satellite" > "Asia" tai "Australia" > "Regional satellite"
Australian kartalla näkyy Etelä-Thaimaa paremmin kuin Aasian kartalla. Kuvan alalaidasta voi tarkastaa milloin kuva on otettu. Yleensä kuvat eivät ole neljää tuntia vanhempia. - 28x...
Joo ja turpaansaannin mahdollisuus on kännikalalle minkä vuoden marraskuussa hyvänsä noin prosentin luokkaa. Jos sitä suorastaan kerjää niin tietysti prosentit nousevat. Pattiksella arvioisin turpaansaannin todennäköisyyden tuplaantuvan.
Nämä tapahtumat eivät valitettavasti näy edes Googlen sääkartoista mutta sateen sattuessa turpiinsaamisprosentin todennäköisyys puolittuu... - kikkalainen
Täällä ollaan eikä täällä yhtään sada.
- Aurinko28
Ennusteiden mukaan 30pvä eteenpäin pitäis olla kaks viikkoa sateista ja pilvistä!? ;/ toivottavasti ei pidä paikkaansa ja aurinko paistaa..
- kikkalainen
Forecan mukaan ei kyllä yhtään sadepisaraa ainakan välillä 30.12.-3.1. Lue parempia säätiedotuksia :)
- Aurinko28
Okei.. Accuweather sivusto ennustaa 22.1 päivään asti pilvistä ja sateita! :O
- nauran Forecalle
Forecan ennusteet, koska ne ovat olleet oikeassa ? Hyvin harvoin. Luotettavin thaimaan sään ennustukset löydät thaimaan meteorologisen laitoksen sivuilta.
- kikkalainen
No Thaimassa ei voi 3 viikkoa sataa putkeen, kun ei ole sadekausi. Jokunen kuuro voi olla, mutta suurin osa jasta ei voi sataa. se vaan on niin.
Nyt ei oo satanu kertaakaan 2 viikkoon ja joka päivä ollut aurinkoista vaikka jotkut ennusteet väitti pilvistä. Sellaista suloisen lämmintä Suomen heinäkuun parasta hellettä (luokkaa 27-29C) muttei kuuma. Yöllä tosin pariin otteeseen ollut niin viileä että joutunut paksun hupparin heittää päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö28010286K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2445983Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735414PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *955038Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193315Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe92704- 2142602
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172434- 282274
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3822197