Amstaffi

hauhau11

Minulla on 11kk ikäinen amstaffi narttu. Koira on energinen ja hyvinvoiva. Ja erittäin virkeä tapaus! Ainoa ongelma mikä on koiran kanssa ilmennyt on paino. Onko normaalia että 11kk ikäisellä amstaffilla paino on juuttunut 19kg? Koira saa kerran päivässä 700g raakaruokaa jossa on kaikki tarvittavat vitamiinit jne mukana. Ja koira saa lisäksi luita jne. Mutta paino ei vaan nouse. Eläinlääkärin mukaan 700g raakaruokaa on juurisopiva määrä tuon ikäiselle amstaffi nartulle. Nappuloita koira ei voi syödä varastopunkki allergian vuoksi. Millanen lihas ja massa kehitys sinun amstaffilla on ollut?

12

533

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amstaffeilija

      Anna koirallesi 2x päivässä ruokaa.. Aamuin sekä illoin.

    • Amstaffeli

      Meillä narttu amstapin ollessa 11kk oli se noin 50cm. Kevyt ja hintelähän sekin vielä oli ikäisekseen, mutta painoa oli 27kg. Tosin tämä on muutenkin urosmainen ja erittäin kookas nartuksi. Lihaksia löytyi vapaana juoksuttamisen takia.

      Et kertonut säkäkorkeutta, se olisi järjettömän hyvä apu tietää onko se tappisi sopivan painoinen :) Ja eihän sitä kannata tuputtaakkaan sitä ruokaa !

      • hauhau11

        Meidän neidin säkä on kanssa sen aikalailla 50. Ja saa paljon liikuntaa ja on joka päivä irti että saa juoksennella vapaana.


      • Anonyymi
        hauhau11 kirjoitti:

        Meidän neidin säkä on kanssa sen aikalailla 50. Ja saa paljon liikuntaa ja on joka päivä irti että saa juoksennella vapaana.

        Hienoa että ajattelet hänen parastaan ja pidät häntä irti! Pidätkö kirjaa uhrimäärästä? Minä pidän Excel-tilastoa oman staffini aiheuttamista loukkaantumisista. On ihanaa kirjata ylös huippuhetkemme yhdessä.


    • Amstaffeli

      Jos kokeilisit sekoittaa vähän energia ruokaa joukkoon? Ehkä sen pitäisi saada ruuasta enemmän?

    • Lihaisa maku

      Meillä saa Golden Eaglen Poweria ja lihaa kun nappuloilla tuntui että ''hyytyi'' kesken päivän vaan lihasta saa tasaista energiaa ilman nappulan määrän nostoa -> herkkä lihomaan. Okei meillä kyseessä jo reilusti aikuinen koira vaan lihaa kannattaa jo nuoresta antaa niin jaksaa touhuta :)

      • Anonyymi

        Irti pidettäessä koira saa paljon tuoretta lihaa!


    • Anonyymi

      Treeniä ja liikuntaa, eikä mitään pissakäyntejä

      • Anonyymi

        Pyöräilyä,taakkaa, eikä koskaan irti aitaamattomalla alueella!
        Omistaja aina maksaa, kun se vahinko käy.Helposti tuli yli 1800€


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pyöräilyä,taakkaa, eikä koskaan irti aitaamattomalla alueella!
        Omistaja aina maksaa, kun se vahinko käy.Helposti tuli yli 1800€

        Ei 1800e haittaa, minielelläni maksan kunhan koiralla on hauskaa.


      • Anonyymi

        Ei kyllä koiran on hyvä pissata aina välillä.


    • Anonyymi

      Päinvastoin kannattaa pitää irti kylillä, siitä se paino kasvaa vips vaan! Vapaana ollessaan hän saa paljon lihapitoista ruokaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1317
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      64
      783
    3. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      773
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      745
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      699
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      661
    7. 47
      644
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      62
      637
    9. 57
      628
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      47
      592
    Aihe