Moi!
Mulla kannettava, jossa tallentava DVD R/RW ja CD-RW -asema. Eli mitä voin käytännössä polttaa? Musiikkia, tiedostoja, entä leffoja? Ja mille levyille? Ilmeisesti, kun on RW, niin on uudelleen poltettavia levyjä?
Missäköhän hinnoissa liikkuu..?
Mulla kannettava, jossa tallentava DVD R/RW ja CD-RW -asema. Eli mitä voin käytännössä polttaa? Musiikkia, tiedostoja, entä leffoja? Ja mille levyille? Ilmeisesti, kun on RW, niin on uudelleen poltettavia levyjä?
Missäköhän hinnoissa liikkuu..?
Vastaukset 3
Vanhimmat
näille voit polttaa mitä tahdot,musaa,tiedostoja,leffoja,kuvia jne:
DVD r ja rw levyille ja sama CD levyillä. Hinnat alle 1 € -3 €/kpl. Ja rw on uudelleen poltettavissa.
Heps!
Eli voit polttaa kaikenlaista matskua noille levyille. Tuo polttava asemasi tukee kaikkia CD-levyjen formaatteja eli voit ostaa huoletta kaupasta CD-levyjä ja ne käyvät koneeseesi. DVD-levyjen kanssa onkin sitten toinen juttu. Asemasi tukee -formaattia ei - -formaattia. Eli kun kaupasta ostat tyhjiä DVD-levyjä, niin sinun kannattaa katsella, että ostat sellaisia levyjä, joissa etiketissä lukee joko DVD R tai DVD RW. Nykyiset CD-levyt ovat kooltaan 700Mt eli 80 musiikkia eli DVD:ltä muunnettu elokuva yleensä mahtuu. Ja isompiin(kapasiteetiltaan) mahtuu 800 Mt eli 90 min musiikkia eli melkein kaikki muunnetut elokuvat. Noille voi polttaa vaikka mitä.
DVD -levylle voi polttaa kanssa vaikka mitä, mutta kapasiteetti on paljon isompi. "Normaalille" peruslevylle mahtuu yhtä paljon kuin 8 CD-levylle.
Ja ole tarkkana sen formaatin kanssa DVD-levyissä!!!!
ja kyselit vielä siitä uudelleen poltettavista levyitsä. Uudelleen poltettavat levyt ovat RW eli rewritable. Eroa "normaaliin" poltettavaan levyyn verrattuna on se, että voit polttaa sille useaan kertaan. Itse olen pystynyt polttamaan n. 100 kertaa uudelleenpoltettavalle levylle.
Jos et tee multisession polttoa ensimmäisellä polttokerralla levystäsi, niin sinun on tyhjennetävä levy aina ennen uudelleen polttamista. Mutta jos teet multisession -polton, niin voiset seuraavalla kerralla lisätä levylle lisää kamaa, mutta kapasiteetti on vain se, joka on jäljellä levyllä: ekalla kerralla 700 Mt levylle poltettu 100Mt, niin jäljellä 600 Mt. Hyvin yksinkertaista. Multisession toiminto toimii sekä kerran poltettaviin levyihin että uudelleenpoltettaviin levyihin. Mutta uudelleenpoltettavia levyjä voi vain tyhjentää.
Tuli aika paljon tekstiä ja tätä ei varmasti jaksa lukea, mutta omasta mielestä oli aika tyhjentävä.
Ei yhtään liikaa tekstiä. Kiitos vaan tiedoista ja vielä ymmärrettävässa muodossa!