Häätö vireille - koska voi laittaa?

paha pettymys

Eli nyt on syyskuun vuokra kokonaan maksamatta. Ja tämän kuun vuokra jo reilut kaksi viikkoa myöhässä. Kaikki muutkin vuokranmaksut olleet aina myöhässä. Vuokralaista on muistuteltu asiasta monta kertaa. Joko on mahdollista laittaa häätöasia käräjäoikeuteen, vai onko vielä odotettava marraskuun alkuun? Kiitti jos joku tietävä vastaa!

3

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokranantaja94949
    • maksamattomat vuokra

      Aluksi sinun pitää purkaa vuokrasopimus maksamattomien vuokrien takia. Voit tehdä se heti (2 vuokraa myöhässä).

      Purkuilmoitukseen sinun pitää kirjoittaa 1) omat yhteystietosi (osoite, puhelin ja vuokranmaksutilin numero). Sen jälkeen 2) vuokralaisen nimi . syntymäaika , osoite ja puhelin .

      Sen jälkeen kuvaat 3) vuokrasuhteen (vuokrasopimuksen allekirjoituspäivä , alkamispäivä ja asuinhuoneiston osoite).

      Sen jälkeen kirjaat 4) vuokrasopimuksen purun. "Edellä selostettu vuokrasuhde puretaan päättymään 25.10.2013.

      Sen jälkeen kirjaat 5) perusteen vuokrasopimuksen purulle
      eli maksamattomien vuokrien takia ( vuokrat ja eräpäivät).

      Lopuksi6) paikka, päivämäärä ja allekirjoituksesi


      Sen jälken teet erillisen 'tiedoksisaanti ' lomakkeen', jossa lukee 'olen saanut purkamisilmoituksen tänään tiedokseni ja samalla vastaanottanut siitä jäljennöksen. '

      Paikka päivämäärä sekä vuokralaisen nimi.


      Kun lomakkeet ovat valmiit, marssit vuokralaisen oven taakse. Annat hänelle vuokrasopimuksen purkuilmoituksen ja pyydät kuittauksen tiedoksisaantilomakkeeseen. Muita vaihtoehtoja on lähettää kirjattu kirje tai laittaa haastemies asialle.

      Jos vuokralainen ei suostu allekirjoittamaan 'Tiedoksisaanti' lomaketta sen voi myös todistaa saaduksi ottamalla mukaan 2 todistajaa, jotka vahvistavat että purkuilmoitus on annettu vuokralaiselle.

      Vuokralaiselle kannattaa antaa noin viikko aikaa muuttaa pois. Jos vuokralainen ei muuta asunnosta pois, joudut hakemaan käräjäoikeudelta häätöä. Miten se tehdään on sitten oma stoorinsa. Käräjäoikeuteen ei kannata lähteä, jos ei vuokralaisen kuittausta tiedoksisaantilomakkeessa.

    • Voihan sen tietysti noinkin monimutkaisesti suorittaa.

      Käräjäoikeudet vaativat parinkuukauden rästejä ennen kuin ottavat asian hoitoon. Jos sinulla on jo yksi kuukausi saamatta ja toisenkin kuun vuokra myöhässä, niin voit viedä asian käräjäoikeuteen. Sieltä saat lomakkeen häätöä varten. Oikeudessa asia vie oman aikansa ja kun päätös tulee, niin sitten menet ulosottoviranomaisten luo, jotka suorittavar häädön ja samalla voit vaatia käräoikeuden vahvistamia vaateitasi: maksamattomat vuokrat, käräjäoikeuskulut, ulosottoviranomaisten kulut, omat kulusi (hyväksytään noin 250e).
      Netistä löydät seikkaperäiset ohjeet, kun surffailet asiaan liittyvillä sivuilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      31
      2384
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      100
      2262
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      18
      1289
    4. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      48
      1149
    5. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      30
      1119
    6. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      23
      811
    7. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      51
      800
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      10
      761
    9. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      53
      705
    10. Sammuuko meillä

      Kipinä kun ei enää nähdä
      Ikävä
      56
      704
    Aihe