Häätö vireille - koska voi laittaa?

paha pettymys

Eli nyt on syyskuun vuokra kokonaan maksamatta. Ja tämän kuun vuokra jo reilut kaksi viikkoa myöhässä. Kaikki muutkin vuokranmaksut olleet aina myöhässä. Vuokralaista on muistuteltu asiasta monta kertaa. Joko on mahdollista laittaa häätöasia käräjäoikeuteen, vai onko vielä odotettava marraskuun alkuun? Kiitti jos joku tietävä vastaa!

3

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokranantaja94949
    • maksamattomat vuokra

      Aluksi sinun pitää purkaa vuokrasopimus maksamattomien vuokrien takia. Voit tehdä se heti (2 vuokraa myöhässä).

      Purkuilmoitukseen sinun pitää kirjoittaa 1) omat yhteystietosi (osoite, puhelin ja vuokranmaksutilin numero). Sen jälkeen 2) vuokralaisen nimi . syntymäaika , osoite ja puhelin .

      Sen jälkeen kuvaat 3) vuokrasuhteen (vuokrasopimuksen allekirjoituspäivä , alkamispäivä ja asuinhuoneiston osoite).

      Sen jälkeen kirjaat 4) vuokrasopimuksen purun. "Edellä selostettu vuokrasuhde puretaan päättymään 25.10.2013.

      Sen jälkeen kirjaat 5) perusteen vuokrasopimuksen purulle
      eli maksamattomien vuokrien takia ( vuokrat ja eräpäivät).

      Lopuksi6) paikka, päivämäärä ja allekirjoituksesi


      Sen jälken teet erillisen 'tiedoksisaanti ' lomakkeen', jossa lukee 'olen saanut purkamisilmoituksen tänään tiedokseni ja samalla vastaanottanut siitä jäljennöksen. '

      Paikka päivämäärä sekä vuokralaisen nimi.


      Kun lomakkeet ovat valmiit, marssit vuokralaisen oven taakse. Annat hänelle vuokrasopimuksen purkuilmoituksen ja pyydät kuittauksen tiedoksisaantilomakkeeseen. Muita vaihtoehtoja on lähettää kirjattu kirje tai laittaa haastemies asialle.

      Jos vuokralainen ei suostu allekirjoittamaan 'Tiedoksisaanti' lomaketta sen voi myös todistaa saaduksi ottamalla mukaan 2 todistajaa, jotka vahvistavat että purkuilmoitus on annettu vuokralaiselle.

      Vuokralaiselle kannattaa antaa noin viikko aikaa muuttaa pois. Jos vuokralainen ei muuta asunnosta pois, joudut hakemaan käräjäoikeudelta häätöä. Miten se tehdään on sitten oma stoorinsa. Käräjäoikeuteen ei kannata lähteä, jos ei vuokralaisen kuittausta tiedoksisaantilomakkeessa.

    • Voihan sen tietysti noinkin monimutkaisesti suorittaa.

      Käräjäoikeudet vaativat parinkuukauden rästejä ennen kuin ottavat asian hoitoon. Jos sinulla on jo yksi kuukausi saamatta ja toisenkin kuun vuokra myöhässä, niin voit viedä asian käräjäoikeuteen. Sieltä saat lomakkeen häätöä varten. Oikeudessa asia vie oman aikansa ja kun päätös tulee, niin sitten menet ulosottoviranomaisten luo, jotka suorittavar häädön ja samalla voit vaatia käräoikeuden vahvistamia vaateitasi: maksamattomat vuokrat, käräjäoikeuskulut, ulosottoviranomaisten kulut, omat kulusi (hyväksytään noin 250e).
      Netistä löydät seikkaperäiset ohjeet, kun surffailet asiaan liittyvillä sivuilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      370
      3184
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1516
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe