Unelmoin perheestä

Onnellinen vai ei?

Olen itse "suuresta" perheestä. Minulla on neljä sisarusta, ja sitä myöten kasvanut suuressa perheessä.

Unelmani on perustaa omaperhe jossa olisi kolme lasta jne. Olen avioliitossa ihanan miehen kanssa, aloitimme parisuhteen nuorina minä 15 ja mieheni silloin täyttämässä juuri 16. Olemme siis olleet pian 9 vuotta yhdessä. Avioliittoa takana kolme vuotta ja olen vauvakuumeesta "kärsinyt" jo useamman vuoden. Minä olisin valmis perustamaan perhettä ja sukulaisetkin jo perheenlisäystä odottaa, ainut miinus/haitta on isännän suhtautuminen lapsen tuloon. Rahat tiukassa, lainan lyhennys ei onnistu, emmen voi asua nykyisessä kodissamme joka on suht iso omakotitalo. Pitää tehdä työtä ja jne. Hän kuitenkin halusi lapsia kun suhteen alussa siitä puhuimme ja nyt kun olisi sopiva hetki niin ei sitten...

Kestänkö unelmieni murenemisen vai joudunko jonnekkin hoitokotiin? Voinko olla onnellinen jos en saa perhettä!!

3

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äidiksi

      Sinulla on oikeus unelmiisi. Niitä ei voi kukaan ottaa pois. Kannattaa yrittää puhua miehen kanssa, koska jo hän ei ikinä halua lapsia, joudut sinä tekemään päätöksiä tulevaisuudesta. Meneekö mies lapsihaaveiden edelle vai toisinpäin. Varmaa on, että jos jatkatte niin, että sinä haaveilet miehen muuttavan mieltään ja päinvastoin, jompikumpi tai molemmat katkeroituvat.

      Toisaalta voit ehkä vielä hengähtää, olette siis laskelmieni mukaan 24-25-vuotiaita? Voi olla, että mies ei ole vielä hetkeen valmis ja on toisaalta ihan järkevääkin ajatella lainoja, töitä ja asuntoa ennen lasta.

      Voin esimerkkinä kertoa, että painiskelin saman asian kanssa. Sen verran sain miehestä irti, että hän kertoi "joskus" haluavansa lapsia. Muttei vielä. Päätin, että se riittää. Mies lämpeni äkkiä ajatukselle 30-vuotiaana, nyt meillä on ihana tyttö. 25-vuotias mies on aika nuori, isyys ei välttämättä tunnu vielä ajankohtaiselta, vaikka olettekin olleet pitkään yhdessä.

      Eli yritä puhua painostamatta, kerro, että haluat varmuuden siitä, että joskus. Voit kysellä hieman osviittaa siitä, milloin miehesi näkisi itsensä isänä. Tsemppiä!

    • Teiniliiton tuho !

      Odotat kiltisti vielä 8 v, että olet 32 (12/32) ! Jos olette silloin vielä yhdessä (mikä on erittäin epätodennäköistä), saat aloittaa yrittämisen.

      • Faktan kertoja

        Fiksua puhetta Teiniliiton tuholta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      137
      5298
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      73
      3609
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      108
      3494
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      64
      2758
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      36
      2359
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1722
    7. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      359
      1212
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1176
    9. 49
      922
    10. PrimeTimen kaikkitietävä yli-ihminen taas superasiallisena

      Joku mistään mitään tietämätön antaa täysin vääriä ohjeita ihmisille. Onneksi maailmanhistorian ylivoimaisin yleisnero k
      Ähtäri
      59
      755
    Aihe