Unelmoin perheestä

Onnellinen vai ei?

Olen itse "suuresta" perheestä. Minulla on neljä sisarusta, ja sitä myöten kasvanut suuressa perheessä.

Unelmani on perustaa omaperhe jossa olisi kolme lasta jne. Olen avioliitossa ihanan miehen kanssa, aloitimme parisuhteen nuorina minä 15 ja mieheni silloin täyttämässä juuri 16. Olemme siis olleet pian 9 vuotta yhdessä. Avioliittoa takana kolme vuotta ja olen vauvakuumeesta "kärsinyt" jo useamman vuoden. Minä olisin valmis perustamaan perhettä ja sukulaisetkin jo perheenlisäystä odottaa, ainut miinus/haitta on isännän suhtautuminen lapsen tuloon. Rahat tiukassa, lainan lyhennys ei onnistu, emmen voi asua nykyisessä kodissamme joka on suht iso omakotitalo. Pitää tehdä työtä ja jne. Hän kuitenkin halusi lapsia kun suhteen alussa siitä puhuimme ja nyt kun olisi sopiva hetki niin ei sitten...

Kestänkö unelmieni murenemisen vai joudunko jonnekkin hoitokotiin? Voinko olla onnellinen jos en saa perhettä!!

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äidiksi

      Sinulla on oikeus unelmiisi. Niitä ei voi kukaan ottaa pois. Kannattaa yrittää puhua miehen kanssa, koska jo hän ei ikinä halua lapsia, joudut sinä tekemään päätöksiä tulevaisuudesta. Meneekö mies lapsihaaveiden edelle vai toisinpäin. Varmaa on, että jos jatkatte niin, että sinä haaveilet miehen muuttavan mieltään ja päinvastoin, jompikumpi tai molemmat katkeroituvat.

      Toisaalta voit ehkä vielä hengähtää, olette siis laskelmieni mukaan 24-25-vuotiaita? Voi olla, että mies ei ole vielä hetkeen valmis ja on toisaalta ihan järkevääkin ajatella lainoja, töitä ja asuntoa ennen lasta.

      Voin esimerkkinä kertoa, että painiskelin saman asian kanssa. Sen verran sain miehestä irti, että hän kertoi "joskus" haluavansa lapsia. Muttei vielä. Päätin, että se riittää. Mies lämpeni äkkiä ajatukselle 30-vuotiaana, nyt meillä on ihana tyttö. 25-vuotias mies on aika nuori, isyys ei välttämättä tunnu vielä ajankohtaiselta, vaikka olettekin olleet pitkään yhdessä.

      Eli yritä puhua painostamatta, kerro, että haluat varmuuden siitä, että joskus. Voit kysellä hieman osviittaa siitä, milloin miehesi näkisi itsensä isänä. Tsemppiä!

    • Teiniliiton tuho !

      Odotat kiltisti vielä 8 v, että olet 32 (12/32) ! Jos olette silloin vielä yhdessä (mikä on erittäin epätodennäköistä), saat aloittaa yrittämisen.

      • Faktan kertoja

        Fiksua puhetta Teiniliiton tuholta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5744
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2559
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2477
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      7
      2066
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1323
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1055
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe