Joulukuu Israelissa

Aamenia

Millainen sää on joulukuussa? Entä hintataso kuten yöpyminen, ruoka, juomat ja onko ostoskeskuksia, ravintoloita ja mikä on erityisen edullista? Onko vaatteita edullisesti? Mitä maksaa liikkuminen? Mihin kaupunkiin kannattaa mennä jos edellä mainittuja asioita haluaa?

7

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joulukuussa olen

      ollut Israelissa joskus kauan sitten nuoruudessani. Silloin oli iltapäivisin suunnilleen yhtä lämmintä kuin Suomessa kesällä. Illalla ja yöllä oli viileää. Jerusalem on vuoristossa ja siellä on varmaan kylmempää. Kannattaa siis varata myös lämpimämpää vaatetusta mukaan.

      Jos shoppailu kiinnostaa, niin kyllä varmaan suurin kaupunki Tel Aviv on paras. Jos etsit halpoja vaatteitä jne., niin Israel ei varmaan ole paras kohdemaa. Etsimällä kuitenkin löydät myös edullisia tuotteita.

      Liikkuminen on selvästi halvempaa kuin Suomessa ja julkista liikennettä on paljon tarjolla.

    • viime vuonna

      Taksit ovat halpoja, siistejä ja turvallisia.

    • maassa asunut

      marras-joulukuusa helmi-maaliskuulle voi olla erittäin huonot ilmat: sataa kaatamalla, ukkostaa ja myrskyää. Joten sadekamppeet ja lämmintä alle. Eilat ja kuollut meri siedettäviä, paitsi, jos rankkasateita, niin kuolleenmeren alueella tiet tulvien peitossa. Hostellsit edullisimpia majapaikkoja. Normaali taksien kansssa oltava varuillaan, voivat juksata. Yhteistaksit l. shirut edullisin. Periaatteena: paikassa A kerätään pikkubussi täyteen paikkaan B tai näiden välille jääviä matkustajia. Huomaa kyllä missä näitä on. Pohjoisessa ja korkeilla paikoilla kuten Jerusalem sataa jopa lunta talvikuukausina. Toisaalta niinä hetkinä kun aurinko tulee pilvestä voi jopa rusketusta saada. Ruokailu halvinta pienimmissä kaupungeissa tai laitakaupungilla, samoin vaatteet. Kaikenlaisiin avuntarjoajiin ei kannata luottaa. paljon muutakin yksityiskohtia olis neuvoa, vaan ei mahdu tähän palstaan.

      • no he ja asunut

        Höpsistä :D

        Oli tuossa jotain kohdallaankin, mutta aika tuubaa kuitenkin


      • Lähdössä pian.

        Eilatissa ei sada koskaan. Lämpöä marraskuun alussa päivisin 30, öisin 15-20.
        Hintataso hiukan alle Suomen.


      • #reissulainen#
        Lähdössä pian. kirjoitti:

        Eilatissa ei sada koskaan. Lämpöä marraskuun alussa päivisin 30, öisin 15-20.
        Hintataso hiukan alle Suomen.

        Kyllä Eilatissakin saattaa sataa, tosin harvoin. Vuosi sitten oltiin koko marraskuu Eilatissa ja oli kauhea rankkasade ja ukonilma.

        On kyllä ainut kunnon vesisade minkä olen siellä kokenut vaikka olen monesti siellä ollut :). Kokemus sekin..........


      • rover2
        #reissulainen# kirjoitti:

        Kyllä Eilatissakin saattaa sataa, tosin harvoin. Vuosi sitten oltiin koko marraskuu Eilatissa ja oli kauhea rankkasade ja ukonilma.

        On kyllä ainut kunnon vesisade minkä olen siellä kokenut vaikka olen monesti siellä ollut :). Kokemus sekin..........

        Tänään satoi tosin hyvin vähän


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe