Olen tässä miettinyt, miten jotkut ihmiset saavat helposti lihaksia esim. käymällä salilla säännöllisesti. Itse olen aika pitkä murrosiässä oleva poika/mies (täysi-ikäisyyttä lähennellen) ja aika hoikka sellainen. En innostu käymään salilla, koska koen että se ei ole minua varten. En edes liho helposti. Pointtini oli kuitenkin, että miten ne lihakset sitten tulevat? Onko se geeneistä kiinni? Ihan näin anatomian kannalta kun ajattelee... Vai onko se armoton salilla käyti ainoa vaihtoehto ja proteiinilisät? Luulen, että pitkän ka hoikan ihmisen on vaikeampi hankkia lihaksia kuin tukevamman ja lyhyemmän.
Miten ihminen saa lihaksia?
Muscle1
9178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sun täytyy vetää steroidei ja treenaa rajusti
Salilla käymällä ja optimaalisella ravinnolla. Ei proteiinilisiä tarvitse jos saa ruuasta proteiinia tarpaaksi.
Geenit toki vaikuttaa muttei paljoa
Tärkein unohtui: pitää syödä yli kulutuksen
Eiks toi päde massan saantiin?
Sama asia
Olen nähnyt ja kuullut tästä monia keskusteluja. Itse olen kuullut muun muassa, että jos on valmiiksi vähän riskimpi niin sitä lihasta saa helposti lisää (vai massaa). Ja vastaavasti, jos olet luuviulu on lihaksen saanti myös vaikeampaa. Luultavasti geeniperimällä on tässä lihasten saannissa vaikutusta.
En tiiä kuule yhtään:/
"Vai onko se armoton salilla käyti ainoa vaihtoehto ja proteiinilisät?"
On ja ei
"Luulen, että pitkän ka hoikan ihmisen on vaikeampi hankkia lihaksia kuin tukevamman ja lyhyemmän."
Pitkän ihmisen ei ole vaikeampaa hankkia lihasta. Pitkä ihminen tarvitsee enemmän lihasta näyttääkseen isolta. Enemmän aisa vaikuttaa kehon tyyppi.
Jos haluat lihasta, sun täytyy vaan yksinkertasesti syödä enemmän kun hevonen. Oikeasti olen itsekin salilla käyvä, ja siellä paljon olen yhden kilpailuissakin olleen karjun kans jutellut just aloittelevan reenaajan kanssa. Voit tietty kotonakin jotain tehdä, mutta kyllä mä suosittelisin sinne salille lähtemään. Helvetisti ruokaa naamaan, reenit pitkillä sarjoilla (3-4x12-15) ja paljon lepoa yöllä, mahdollisimman säännöllisellä unirytmillä. Pitkät sarjat kehittää hyvin lihasmassaa. Lyhyet sarjat sen sijaan voimaa, eli pitkillä ensin lihakset hyvään kestävyyskuntoon, ja sitten 1kk-3kk päästä voi alkaa toistomäärää muuttelemaan sinne 8 toiston paikkeille.
Esimerkiksi Mika Nyyssölä (Kehonrakentaja) Tekee vain pitkiä, 8-12 toistoja, koska kehonrakentajalla olennaista ei ole voima vaan hyvä lihasmassa.