ei ole rekisteröity verkkoon

...

Semmonen ongelma että samsung galaxy s3 ei suostu rekisteröitymään verkkoon eli en pysty soittamaan tai lähettämään tekstiviestiä oon kokeillu laittaa lentotilan päälle ja pois sammuttanu puhelimen ja käynnistänyt uudelleen ei toimi eli missä vika? Ja liittymä on dna

8

9810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko micro sim-kortti laitettu hyvin paikalleen ja onko sen kontaktipinnat puhtaat?

    • ...

      Sim on oikeassa paikassa eli millä niitä kosketuspintoja kannataisi puhdistaa jos se nyt auttaa.

    • Vaikkapa microkuituliinalla. Mutta jos ne näyttää puhtailta niin ei tarvitse puhdistaa.

      Onko liittymä tai kortti kuinka uusi?

      • kurppo

        Sim-korteissakin on "parasta ennen"-käyttöikä... Sama vika oli itselläkin n. 3 vuotta vanhassa kortissa (ja dna). Vaihto uuteen vei liikkeessä n. 5min eikä maksanut mitään. Ja vika poistui heti.


    • Tosin micro sim kortti ei yleensä ole kovinkaan vanha mutta kannattaa silti käydä kysymässä operaattorin liikkeessä jon mikään muu ei auta.

    • Anonyymi

      Sim lukittu? Mitäteen?

      • Anonyymi

        Jos ei enää pin-koodilla aukea, niin tarvitset puk-koodin.


    • Anonyymi

      Siis vanhan aloituksen vastaan.

      1. Jos nykyaikana joku sanoo ettei S3 kirjaudu verkkoon voi syy olla puhelin itsessään. Se on jo sen ikäinen, että se ei siksi. Eihän S3 puhelimeen tai iphone 3-4 saa enää tukea.

      2. vaikhtoehtoehto olisi tietenkin se, että operaattorin sim on myös vaihtoiässä. Operaattorit vaihtaa kortteja aika-ajoin uudempiin. Muita syitä ei ole jos puhutaan 3g tai 4g verkosta.

      3. syy voi olla se, että verkko on suljettu ja puhelin ei pääse omaan oletusverkkoon.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      302
      7520
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      80
      5875
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      159
      3795
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      152
      3494
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1917
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      184
      1817
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      43
      1451
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1411
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      15
      1385
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      64
      1384
    Aihe