Äärettömyys ja persoonattomuus

Ehkä jollekin tuttua

Tämä liittyy epäsuorasti buddhalaisuuteen. Mitä on buddhalaisuus? Kaikki mitä buddhalaisuuskin sisältää, koostuu osista jotka ovat ei-buddhalaisia...

Olen kokeillut joogia yms. juttuja teini-ikäisestä lähtien jo 15 vuotta ja lukenut monia kirjojakin meditaatiosta, buddhalaisuudesta yms. itämaisista uskonnoista. Buddhalaisiin näkökulmiin olen kuitenkin päätynyt enimmäkseen. Sekä unissa, että meditaatiossa ja unen ja valveen välitilassa voi nähdä monimutkaisiakin kuvia ja näkyjä. Erittäin monimutkaisia liikkuvia fraktaalimaisia muodostelmia yms...

Joskus minua vaivaavat oudot tuntemukset ja kaikki tuntuu epätodelliselta. Se on aika pelottavaa, koska silloin elämää ja maailmaa katsoo toisenlaisesta perspektiivistä. Äärettömyys ja ajattomuus tuntuu tulevan tajuntaan ja se on kammottavaa. Se ei tunnu ollenkaan hyvälle, vaan täysin epäinhimilliselle. Silloin saatan nähdä oman kehonikin mielessäni kuin väliaikaisena koneena, joka hajoaa ennenpitkää, eikä tavallaan ole edes oma, kuin tietyn aikaa.

Sitten mieleen tulevat pitkät aikakaudet ja avaruuden ihmeellisyys ja näen tilanteeni sellaisista kauheista perspektiiveistä. Niitä on erittäin ikävä tiedostaa ja silloin tuntuu kuin kuilun reunalla seisoisi. Näistä ei voi puhua kenekään kanssa, sillä ne ovat liian isoja asioita kenelle hyvänsä.

Onneksi elämäni on muuten hyvällä mallilla ja säännöllistä työtä ja opiskelua yms. Mutta välillä nämä asiat tulevat mieleen ja hirvittää.

3

243

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selitysautomaatti

      Joo. Ratkaisin äärettömyyden pelon aikanaan sillä lailla, että tarkkailin sitä pelkääjää, joka pelkää äärettömyyttä. Kun katsoin sitä sinnikkäästi, se katosi.

      Samalla katosi äärettömyyden pelko, koska pelkääjä katosi.

      1. Kun katsot äärettömyyteen, pelkäät
      2. Kun katsot äärettömyydestä käsin, lakkaat pelkäämästä.

      Miksi? Koska tarkkailijaa, siis sitä joka tarkkailee, ei enää havaita.

    • Selitystä

      "---voi nähdä monimutkaisiakin kuvia ja näkyjä. Erittäin monimutkaisia liikkuvia fraktaalimaisia muodostelmia yms... "

      Nuo kuvat on sinun virtaava tajuntasi.

      Unessa voi myös opetella tarkkaavaisemmaksi ja selkeämmäksi, kun tulee tietoiseksi. Tämä lisääntyvä selkeys heijastuu päivätajuntaan.

    • Pelon syy

      " Sitten mieleen tulevat pitkät aikakaudet ja avaruuden ihmeellisyys ja näen tilanteeni sellaisista kauheista perspektiiveistä. Niitä on erittäin ikävä tiedostaa ja silloin tuntuu kuin kuilun reunalla seisoisi. "

      Huomio keskittyy itseesi? Vertaat itseäsi avaruuteen, ja näet itsesi erillisenä siitä. Jos ajattelet itseäsi jonain erillisenä olentona tässä tilanteessa niin silloin pelolla on joku syy. Pelon alkusyy on erillisyyden tunne.

      Vähän samaa kuin juurettomuuden tunne. Nämähän ovat kaikki mielikuvia. Voit kuvitella itsesi maanpinnalle. Ihminen on ehdollistunut niin, että maan pinnalle ja kohtuullisen suljettuun tilaan kuvitteleminen tuo monesti turvallisuuden tunnetta.

      Egohan pelkää eniten tyhjyyttä. Ja juuri tämä tyhjyys olemme me itse. Tyhjyyttä ei pitäisi kuvitella avaruutena tai tyhjänä, ainoastaan tarkaavaisesti kokea sitä. Tyhjyyden kuvitteleminen on sitä samaa samsaraa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      701
      3358
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1073
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      44
      1009
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      845
    5. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      79
      732
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      94
      687
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      50
      680
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      605
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      47
      584
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      90
      554
    Aihe