Elektroniikka-ala 70- ja 80-luvuilla

Kertokaapa kokeneet millaista oli olla töissä elektroniikka-alalla 70- ja 80-luvuilla sekä ehkä 90-luvulla alussakin. Oliko ala kovasti erilainen mitä se nykyään on?
287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olihan se mielenkiintoista. itse aloitin -74 Saloran tv-tehtaalla korttikorjaajana. Ilmassa leijuvaa pertinaksinkäryä ei niin unohda.

Äänestä
  • Ainakin ladontamenetelmät, ensin pystyladonta, sitten vaakaladonta ovat muuttuneet, kuten juotosmenetelmätkin siirryttyä smd-komponentteihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyky-elektroniikka kirjoitti:

Kertokaapa kokeneet millaista oli olla töissä elektroniikka-alalla 70- ja 80-luvuilla sekä ehkä 90-luvulla alussakin. Oliko ala kovasti erilainen mitä se nykyään on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu