Haavan ompeleminen ja neulapelko

Not stitched

Olen käsittämättömästä neula- ja piikkipelosta kärsivä aikuinen, jolle ei onneksi ole vielä koskaan sattunut mitään sellaista onnettomuutta, joka olisi vaatinut ompelutoimia.
Eräässä blogissa kohtalotoverini, nuori nainen, oli saanut haavan vain sormeensa, ja mennyt kuin mennytkin tikattavaksi, ja blogissaan kertoi sen olleen elämänsä kauhein kokemus juuri sen neulapelon vuoksi.
Ymmärrän kyllä, että ompeleminen on välttämätöntä, jos nyt on valtimo tai pääkuori auki ja kuiviin vuotaminen uhkaa, mutta onko sormeen tullut haava pakko ommella, vaikka olisi isokin? Ei kai nyt kukaan voi oikeasti kuolla verenvuotoon sormessa olevan haavan vuoksi?

1

241

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lvm_

      Harvoin siihen verenvuotoon isommastakaan haavasta kuolee. Suurempi ongelma on se että vähänkään isompi haava ei itsellään umpeudu ja näin ollen se tulehtuu varmasti, josta taas pahimmillaan voi syntyä verenmyrkytys tai kyseisen raajan lopullinen menetys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe