Ostin uuden Lumia 720. Puhelimen päivitykset vaativat wlan-yhteyttä. Lähin löytyy paikallisesta kirjastosta 20 km päässä. Luovuin jo vuosia sitten puhelinverkoista ja wlan-tukiasemasta ja siirryin liikkuvan laajakaistan käyttöön. Mitä tehdä? En halua reissata kirjastoon enkä tilata uudelleen puhelinverkkoa. Mitä voin tehdä?
Mistä WLAN-yhteys?
11
854
Vastaukset
Puhelin pitää yhdistää wlan verkkoon jotta päivitys onnistuisi.
Eli sinun pitää siis löytää julkinen wlan tai jakaa se toisesta mahdollisesta puhelimesta. Muuten päivitystä ei voi ladata.- Radiofriikki
Kiitos, taas kerran, "vapunen". Mitä tarkoitat "jakaa toisesta mahdollisesta puhelimesta"?
Radiofriikki kirjoitti:
Kiitos, taas kerran, "vapunen". Mitä tarkoitat "jakaa toisesta mahdollisesta puhelimesta"?
Eli jos sinulla on toinen puhelin, joka on WP7, 8, IOS, Android niin niiden yhteyden voi jakaa wlanin yli tähän päivitettävään puhelimeen. Tai jos tuttavalla on tälläinen puhelin ja rajaton datayhteys.
Tai jos tämä ei onnistu niin silloin pitää joko
1. Mennä sellaiseen paikkaan mistä wlan yhteys löytyy
2. Ostaa 3G reititin, johon nettitikun voi laittaa ja se jakaa yhteyden
3. Unohtaa päivitys toistaiseksi ja päivittää sitten kun olet jonkun avoimen wlanin alueella.- Radiofriikki
vapunen kirjoitti:
Eli jos sinulla on toinen puhelin, joka on WP7, 8, IOS, Android niin niiden yhteyden voi jakaa wlanin yli tähän päivitettävään puhelimeen. Tai jos tuttavalla on tälläinen puhelin ja rajaton datayhteys.
Tai jos tämä ei onnistu niin silloin pitää joko
1. Mennä sellaiseen paikkaan mistä wlan yhteys löytyy
2. Ostaa 3G reititin, johon nettitikun voi laittaa ja se jakaa yhteyden
3. Unohtaa päivitys toistaiseksi ja päivittää sitten kun olet jonkun avoimen wlanin alueella.Kiitos. Vaikuttaa siltä, että vaikka Lumia 720 on edistyksellinen niin jotain hyvin oleellista siitä on jäänyt puuttumaan. Tai ainakin unohdettu käyttäjäjoukko, joka ei ole julkisten wlan-verkkojen äärellä. Tuntuu paluusta parin vuosikymmenen taakse, jolloin wlan mahdollisti tietokoneen langattoman internetyhteyden. Ja jonka jälkeen tuli langaton laajakaista. Onko joku kännykkämalli, jossa päivitys voidaan omin voimin ilman ulkoista wlania?
- sikaveli@
Julkinen wlan voi löytyä vaikka koulujen parkkipaikoilta kuten omalla kohdalla,usein parkkeeraankin koulun viereen josta wlan ylttää autooni mikäli tarvetta päivityksiin tai isompiin latauksiin.
- 3123792371erewejp909
0392eeque09 kirjoitti:
http://www.techspot.com/downloads/5597-nokia-software-updater.html
jes! - Radiofriikki
3123792371erewejp909 kirjoitti:
http://www.techspot.com/downloads/5597-nokia-software-updater.html
jes!Hurjat kiitokset molemmille vinkeistä. Tämä otetaan käyttöön!
- Nykypänä
"Julkinen wlan voi löytyä vaikka koulujen parkkipaikoilta kuten omalla kohdalla,usein parkkeeraankin koulun viereen josta wlan ylttää autooni mikäli tarvetta päivityksiin tai isompiin latauksiin."
Voi herrajestas tätä nykyaikaa. Sama kuin pitäisi ajaa johonkin tiettyyn paikkaan, että voit kuunnella radiosta tiettyä kanavaa. Mihin maailma on menossa näitten rinpuloiden kanssa...??? - 1111
Nykypänä kirjoitti:
"Julkinen wlan voi löytyä vaikka koulujen parkkipaikoilta kuten omalla kohdalla,usein parkkeeraankin koulun viereen josta wlan ylttää autooni mikäli tarvetta päivityksiin tai isompiin latauksiin."
Voi herrajestas tätä nykyaikaa. Sama kuin pitäisi ajaa johonkin tiettyyn paikkaan, että voit kuunnella radiosta tiettyä kanavaa. Mihin maailma on menossa näitten rinpuloiden kanssa...???Täällä maaplaneetalla radiokanavissakin aina täytynyt mennä johonkin tiettyyn paikkaan kuunteleaan tiettyä kanavaa. Eivät kaikkien kanavien kate kata koko maapalloa.
- Vesilintu
1111 kirjoitti:
Täällä maaplaneetalla radiokanavissakin aina täytynyt mennä johonkin tiettyyn paikkaan kuunteleaan tiettyä kanavaa. Eivät kaikkien kanavien kate kata koko maapalloa.
Heittäisin tommosella vehkeellä veslintua. Onneks on sampan luuri, niin toimii päivitykset ihan missä vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176235Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik905345Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013430