Karhu puri miestä vasempaan olkavarteen ja kyynärtaipeeseen. Miehen selässä on karhun raapimisjälkiä sekä kasvoissa naarmuja. Lisäksi hänen vasen silmänsä on mustunut. Mies kuljetettiin ensihoidon jälkeen Seinäjoelle sairaalaan.
Miehellä ei ole hengenvaaraa. Pohjanmaan hätäkeskus sai ilmoituksen kello 14.15. Mies onnistui soittamaan itse hätäkeskukseen.
Sunnuntai-iltana karhua jäljestämään lähti kaksi miestä ja koira. Karhua jäljestettiin yli 13 kilometriä. Lopullisesti jäljestys lopettiin Montintielle.
Poliisin mukaan karhu poistui sellaiseen suuntaan, jossa sen ei katsottu olevan välittömästi vaaraksi ihmiselle. Missään jäljestyksen vaiheessa ei karhusta saatu näköhavaintoja. Jäljestäjien arvioitiin olevan puoli tuntia karhua jäljessä.
Poliisi on yhdessä Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen kanssa selvittänyt, että voisiko karhu olla ns. ”pantakarhu”. Tällä hetkellä näyttää siltä, ettei karhua ollut pannotettu.
Pannoitus lopetettava.
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/karhu-puri-miesta-olkavarteen-ja-kyynartaipeeseen-1.1446521
Karhu pyöritteli miestä tieltä metsän puolelle.
Karmeaa.
0
166
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422772Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423492528- 352184
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta482034- 251713
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251619- 441480
- 1001439
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395- 361196