Hain pari vuotta sitten uudet silmälasit kun näkö oli huonontunut ja sai opiskelijana toimeentulotuen sponssaamana. Viikon jälkeen kävin valittelemassa, että päätäkin särkee jo kun maailma näyttää kuperalta; näkökentän keskikohdasta sivuilla tai ylhäällä olevat suorat pinnat näyttävät kaarevilta. Sanoivat että menee ohi.
Nyt kahden vuoden jälkeen on tullut huomattua että on jokseenkin sietämätöntä katsella koko linssien kautta ympäristöä - tämän sijasta tarkennan katsettani kokoajan johonkin, jottei tulisi huomattua ympäristön vinoja pintoja. Se kun on omiaan viemään huomion sivuun siitä mitä oli tekemässä tai miettimässä, kun huomaa näkökentässä kaarevan hyllynseinän tai ovenkarmin ja nousee ajatus "ei tuo ole oikeasti kaareva".
Tarkotus ois mennä nyt silmälääkärille käymään, koska käsitin että mikäli haluaa (yrittää) saada toimeentulotuen kautta silmälasit ennen neljän vuoden minimiaikaa, pitäisi olla silmälääkärin lausunto. Ko. silmälasiliikkeen optikolle en halua mennä - en tiedä tekikö hän jonkin mokan, vai johtuiko väärät tehot minun mokasta, mutta haluan ulkopuolisen lausunnon. Ja toki toivon, että saisi sellaisen toteamuksen joltakin silmälääkäriltä joka riittäisi sosiaalitoimelle.
En ole käynyt silmälääkärillä sitten lapsuuden. Optikoilla kyllä, ketkä ovat olleet silmälasikauppojen yhteydessä. Kelleköhän minun pitäisi nyt varata aikaa tämän silmälasien tarkistuksen ja oman näön tarkistuksen suhteen? Esim. http://www.puistosairaalansilmalaakarit.fi/?sivu=vastaanotto ilmoittaa että heillä on silmätautien erikoislääkäreitä, mutta ei minulla mitään erikoislääkärin asiantuntemuksen edellyttämää tautia ole. Millaista ammattitoimijaa minun pitäisi nyt hakea?
Silmälasien väärät tehot - vaihtoon?
2
238
Vastaukset
- hän on erikoistunut
Kaikki silmälääkärit ovat erikoislääkäreitä. He ovat lääkäritutkinnon jälkeen erikoistuneet silmälääketieteeseen. Sen tieteenalan sisällä tai lisäksi voi vielä tarkemmin perehtyä johonkin osioon, esimerkiksi silmäkirurgiaan tms.
Menet siis silmälääkärille. Silmälääkäri aina katsoo, ettei sinulla ole silmissäsi mitään piileviä tauteja. He näkevät jo pienet muutokset, jotka on syytä ottaa seurantaan. Silmänpainekaan ei näy ilman tutkimista.
Jos sinulla ei kaksi vuotta sitten silmälasit olleet hyvät, niin olisit voinut mennä viikkoa myöhemmin uudestaan optikolle ja kertoa, ettet ole vieläkään oppinut näkemään laseilla. Optikon olisi silloin pitänyt perehtyä asiaan uudelleen. Hyvä optikko haluaa sinulle lasit, joilla sinä näet.
Silmälääkäri ei kovin paljon käytä aikaa näön tarkkuuden tutkimiseen. Ei yleensä. Mutta kerro, että sinulla on ollut koko ajan ongelmia nykyisten lasian kanssa. Hän voi perehtyä enemmän. Todennäköisesti optikko kuitenkin tekee suuremman työn, koska he ovat erikoistuneet silmälasian sovittamiseen. (Tämä on aika karkea rajanveto). - niin se menee
Pyydä silmälääkäriä tutkimaan silmät ja optikkoa määräämään silmälasit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591134Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83593Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt29480