auttakaa! jackrusselin terrieri!!

miten kissa ja jackrusselin terrieri tulee toimeen keskenään? millon on jackrusseleiden luovutusikä ja haittaako jos se joutuu olemaan yksin 5-6 tuntia ? tartten vastauksii koska me saadaan koira mut ei tiietä rotuu vielä ja mä todellaki haluaisin jackrusselin terrierin! onks ne oikeesti tosi vaikeita kouluttaa?:o :) Kiitos jo etukäteen!
3290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jackrusseleilla on luovutus kuten muillakin roduilla 7-8vk. Jotkut vasta 9vk.
Jackit on ärhäköitä, räjähtävän ketteriä js nopeita. Tuholaiskoirana refleksiltään erittäin nopea. Liikuntaa tarvii kuten varmaa oletkin lukenut niin paljon. 1-2km kerra viikos ei riitä. Mieluite vaikka yks iso ( 4km) ja pari pientä lenkkiä. Toki täytyy muistaa, että koiran täytyy osata tulla toimeen jos yks tai kaks päivää ei pääse pitkälle lenkille. Jackit ovat nopeutensa kannalta hyvä koira agilityyn yms. Jääräpäisyyden takia koiran perus kasvatukseen tulee kiinnittää huomiota ja käyttää aikaa ja takapakissa miettiä että mistä se johtuu ja jatkaa.

Äänestä

Meillä Russeli mix, ja kuten kaikki koirat tulevat yleensä toimeen muiden eläinten kanssa jos tottuvat siihen pennusta asti ja pentu opetetaan siihen miten kissan kanssa pitää olla. Pentu ei pysty olemaan yksin tuon ajan, tai en kyllä itse antais olla niin kauaa yksin. Aikusena koirana sitten eri asia. Russelia voi välillä olla vaikeeta kouluttaa koska ovat vilkasmielisiä ja kiinnostus loppuu välillä koulutuksen kesken. Pidä koiran kiinnostus yllä niin menee hyvin. :)

Äänestä

ainakin ihanan kiltti ja lempeä ihmisille. Ei äksyile muille koirille, jos ei toinen osapuoli ensin aloita. Isoja koiria hieman pelkää, mutta rauhallisten yksilöiden kanssa tulee toimeen. Oppii vieläkin helposti uusia asioita ja on liikunnallinen. Ei siis miksikään sohvaperunaksi tarkoitettu, tai olohuoneen koristeeksi.

Yksin osaa olla nätisti, mutta mököttää ja tuijottaa, jos on liikaa joutunut olemaan yksin. Jokapaikkaan olisi valmis lähtemään mukaan, oli keli mikä tahansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avun tarpeessa! kirjoitti:

miten kissa ja jackrusselin terrieri tulee toimeen keskenään? millon on jackrusseleiden luovutusikä ja haittaako jos se joutuu olemaan yksin 5-6 tuntia ? tartten vastauksii koska me saadaan koira mut ei tiietä rotuu vielä ja mä todellaki haluaisin jackrusselin terrierin! onks ne oikeesti tosi vaikeita kouluttaa?:o :) Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu