Kyse ei ole hetekan yöäänistä vaikka illassa ollaan. Tapasin nuoruudessani tuon velmun ja iloisen japanilaisen, joka pienestä koostaan huolimatta hurmasi ruskeilla silmillään suuriakin Suomen matameja.
Saattoivat siinä hetekatkin aina silloin tällöin natista. Tuollainen tuli mieleeni tuosta sängyn nimestä.
Nuo japanilaiset nimet tuovat suomalaisen mieleen hiukan kummallisia mielleyhtymiä vaikka ihan kunnon nimiä ovatkin.
Kummallisen tuntuinen nimi oli Natisutan tyttöystävälläkin, Mokomaki Kusirako.
Olen suuri sanojen ja sanailujen ystävä ja mainitsen lopuksi ihan suomalaisen antaman nimen nyrkkeilijälle. Jokohama Humahutan, ihan selvästi keksitty nimi.
Hyvää yötä!
Natisuta Hetekata
10
771
Vastaukset
- hihitystä
Aikamoinen velmu on tuo Ruuneperinne! Sait kuitenkin hymyn huulille näin keskiyön aikaan!
Hyvää yötä itsellesikin! - susmorsian ek.
En nyt mitään riitaa taas tahdo, vaikka huomautan kyllä tossa ylläolevalle....-ville, että vaikeeta on tollanen elämä, ainako negatiivisesti suhtautua toisen ajatuksiin. Luulis olevan synkkää tuommonen elämä.
Minusta tää Ruuneperin alotus on hänen parhaimpiaan. Olen minäkin tavannut tämän Jokohama Humahutan, myös Natisutan Hetekatan.
Isänikin oli tällainen ´ruudinkeksijä´, esimerkiks meille lapsille tuotti pienenä ihastusta, kun hän ´puhui vierailla kielillä´, jekutti meitä, että ranskan kieltä on esmerkiks tää....´las ten ko din ka dul la olii tu lii pa loo´ - paino tietysti tietyillä tavuilla, tais olla silleen, että joka toinen tavu oli painotettu, siis painotettavat tavut ovat ten - din - dul - olii - lii - loo.
Nii...että osataan sitä kieliäki....nääs !- mitennii??
sus. onko viestisi edeltä viesti poistettu, kun viestisi ei oikein sovi tuolle hihitykselle.
- sensori
mitennii?? kirjoitti:
sus. onko viestisi edeltä viesti poistettu, kun viestisi ei oikein sovi tuolle hihitykselle.
Haluatko itsekin istua roskakoriin? Aina on osaamattomien asiatttomat viestit poistettu ja näin joudutaan tekemään vastakin.
- mikä nyt?
sensori kirjoitti:
Haluatko itsekin istua roskakoriin? Aina on osaamattomien asiatttomat viestit poistettu ja näin joudutaan tekemään vastakin.
Miksi noin kovat sanat, ei kysymykseni mitenkään ollut ilkeilevä. Vastaukseksi olisi riittänyt 'poistettu on'.
- susmorsian ek.
mikä nyt? kirjoitti:
Miksi noin kovat sanat, ei kysymykseni mitenkään ollut ilkeilevä. Vastaukseksi olisi riittänyt 'poistettu on'.
Mitennii-kysyjälle vastaan, että joo, pari viestiähän siinä, joihin erehyin kantaa ottamaan. Poistoeksperttikö lie ne poistanut.
- Makriina ek
Me puhuimme ranskaa aikoinaan sujuvasti: "Muaa rama see. Rama seeks suaa? Ylä petiil oon tilaa." Nasaaliäänellä.
- Ramoona*
Japanin kieli muistuttaa äänneasultaan suomen kieltä, esimerkiksi kun ottaa suomen kysyvän liitteen -ko mukaan. Japanissa sen on tavallinen naisten nimien lopuissa, merkitykseltään diminutiivinen eli pieni, esim. Yuoko, Noriko, Fujiko. Mieheni oli kerran työmatkalla Japanissa ja seurueessa oli Jaakko, Jouko ja Mikko, kaikki isokokoisia miehiä. Kyllähän se hymyilyä aiheutti, samaan aikaan pääministerinä oli Esko Aho, ja Aho merkitsee siellä hölmöä.
Yhteen aikaan oli muotia keksiä näitä japaninkuuloisia sanoja, joista tuli pitkiäkin yhdyssanoja, jotka ovat tyypillisiä suomelle.
Hajosiko toyotasi = autokorjaamo
mokomakikamakasa = tavaratalo
omahima, jonohima, pinohima
Oma lukunsa ovat japanilaiset lyhytmuotoiset tanka- ja haikurunot, jotka perustuvat tarkkaan tavujakoon. Suomalaiset rakastavat niitä ehkä sen takia, että meillä on oma kalevalainen tiukka tavujakoon perustuva rytmi, tosin kertovassa runoudessa. Arvelen, että suomentajamme ovat erityisen hyvin onnistuneet löytämään niiden alkuperäisen hengen. Sellaisenkin arvioinnin olen kuullut, että tekstiviestit ovat nykyajan haikuja ja tankoja.
Petyit maailmaan
ja pakenit vuorille.
Entä jos siellä
synkeys valtaa sinut,
minne sitten paennet.
~ Mitsune ~ Nämä japanin kieliset lausahdukset ovat tuttuja, miesvainaa niitä "viljeli".
Katosiko näkö = sokea
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit435329Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4144624Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483849KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1653194Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142536Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182108Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512032- 1251950
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241479
