lapsen kotiloman aikana hakemaan sijoitettu lapsi bioperheeltä,jos tulee tilanne, että haettava on? Eli, jos esim.biovanhempi sairastuu, joutuu sairaalaan tms? Vai onko biovanhemman velvollisuus järjestää hoito sillä aikaa, kun biolapsi on kotilomalla?
Täytyykö sijaisperheen olla valmiudessa
13
460
Vastaukset
- poiuy1
Riippuu varmaan vähän kunnasta ja tilanteesta. Kysäisepä sossultasi.
- 2+5
Minä ainakin olen ollut, sitä en osaa sanoa olisiko ollut pakko olla.
Koska meillä on vastuu lapsen hoidosta ja kasvatuksesta olen tulkinnut sen niin, että emme halua aiheuttaa lapselle huolta, vaan hänen tulee aina voida luottaa siihen, että olemme käytettävissä, kun hän sitä tarvitsee.
- sijaisvanh.
Tähän vastaan taas vaan omasta puolestani.
Esim. jos biologinen vanhempi vielä hapuilee vanhemmuuden kanssa ja on esim. vaara että hän lähtee viihteelle/juo/ei vaan jaksa lasta tms, niin on todella tärkeää että sijoitettu pääsee silloin sijaisperheeseen eikä niin että jää sitten hoidotta tai hänet kiikutetaan vaan jonnekin hoitoon.
Nämä lapset ovat monesti kokeneet jo ns. hylkäämisiä ja turvattomuutta joten on todella tärkeää että lapsi tietää minne voi mennä jos tilanne ei olekaan enää hyvä.
Myös vaikka sille biolog. vanhemmalle olisi tärkeää että tietää, että jos hän ei jaksa/pysty niin hän saa lapsen takaisin hoitoon.
Meillä sijoitettu on tullut aina toisinaan kesken vierailun takaisin, eikä siitä olla isoa numeroa tehty =) - Sijaisäiti
Mielestäni lapsen etu menee edelle. Ts. haen lapsen, koska en halua hänen joutuvan kärsimään vanhemman sairastumisesta, olipa se sairauden syy mikä tahansa. Kotinihan on myös sijoitetun lapsen koti, ja minä hänen sijaisvanhempi kun oma vanhepi on syystä tai toisesta estynyt hoitamasta lastaan.
- mietinpä vaan
Entä, jos olette kotiloman aikana vaikka sukulaistenne luona? Keskeytättekö loman ja haette lapsen?
- Krisse
Tottakai lähtisin hakemaan lasta, koska, aivan kuten nimimerkki Juny Hill kirjoitti, lapsen kotiloma ei tarkoita sitä, että me olisimme mitenkään lomalla! Lapsen ollessa vanhemmillaan eletään aivan tavallista arkea ja lapsi haetaan jos tilanne sitä vaatii. Lasta ei jätetä pulaan. Missään jatkuvassa hälytystilassa emme kuitenkaan ole, vaan teemme arkiaskareita, käymme kaupassa, kahvitellaan kavereiden ja tuttujen kanssa ja lasten kaverit käyvät meillä leikkimässä. Siitä huolimatta lapset haetaan biovanhemmilta, jos meille ilmoitetaan, että lapsi on haettava.
- Krisse
Krisse kirjoitti:
Tottakai lähtisin hakemaan lasta, koska, aivan kuten nimimerkki Juny Hill kirjoitti, lapsen kotiloma ei tarkoita sitä, että me olisimme mitenkään lomalla! Lapsen ollessa vanhemmillaan eletään aivan tavallista arkea ja lapsi haetaan jos tilanne sitä vaatii. Lasta ei jätetä pulaan. Missään jatkuvassa hälytystilassa emme kuitenkaan ole, vaan teemme arkiaskareita, käymme kaupassa, kahvitellaan kavereiden ja tuttujen kanssa ja lasten kaverit käyvät meillä leikkimässä. Siitä huolimatta lapset haetaan biovanhemmilta, jos meille ilmoitetaan, että lapsi on haettava.
Itse asiassa, nyt kun asiaa tarkemmin mietin, niin, lapsen kotilomat ovat meille vähän sama asia kuin uusioperheissä lapsen lähteminen etävanhemmalle viikonlopuksi - tai ainakin niinkuin sen uusioperheissä ja sijaisperheissä kuuluisi mennä. Ainahan se jaettu vanhemmuus ja kasvatusyhteistyö ei toimi, olipa kyse sitten ex-puolisoiden välisistä ristiriidoista tai biovanhempien ja sijaisvanhempien välisestä yhteistyön puutteesta. Meillä onneksi yhteistyö toimii biovanhempien kanssa. Kyllä minä lapseni hakisin isältäänkin kesken viikonlopun, jos isänsä sairastuisi (tosin olemme edelleen naimisissa, ja asumme saman katon alla, joten tarvetta tähän ei ole...)
- Juny Hill
Sehän on lapsen lomaa, ei meidän! Lähellä asuvilla sukulaisilla voidaan toki käydä mutta lapsi haetaan jos tarvetta ilmenee. Lapsen etu tässäkin tärkein. En minä biologistakaan lastani jättäisi pulaan jonnekin vain siksi, että "olen nyt sattunut sopimaan muuta". Jättäisitkö sinä?
- 2+5
Aina suunnitelmissa otetaan huomioon se mahdollisuus, että kotiloma peruuntuu tai lapsi on haettava sovittua aikaisemmin.
- Erikoinen tilanne
Riippuu siitä, mitä olette kunnan kanssa kirjallisesti sopineet.
On kyllä vähän huolestuttavaa, jos lasta lähetetään kotilomalle kotiin, jossa oleminen on noin epävarmaa. Jos äiti on siinä kunnossa, että voi joutua sairaalaan kesken lapsen kotonaolon, siellä pitäisi olla perhetyöntekijä tms. mukana lapsen kanssa.- Äitiä ikävä
Meillä kuluu kesälomapäivät lapsen kotilomien ajalta ja silti olemme kunnan mielestä velvollisia päivystämään tuona aikana ja tarvittaessa noutamaan lapsen kotiin.
- Erikoinen tilanne
Äitiä ikävä kirjoitti:
Meillä kuluu kesälomapäivät lapsen kotilomien ajalta ja silti olemme kunnan mielestä velvollisia päivystämään tuona aikana ja tarvittaessa noutamaan lapsen kotiin.
No ette tasan ole, jos nimeänne ei ole paperissa, jossa tällaisesta mainitaan. Homma ei mene niin, että kunta päättää, mitä sen "mielestä" sijarin pitää tehdä ja toimittaa, vaan niin, että asiat sovitaan kirjallisesti ja kummallakin osapuolella on tasan ne velvollisuudet ja oikeudet, jotka lukevat paperissa. Kehottaisin ottamaan yhteyttä esim. Perhehoitoliiton lakimieheen.
- Hmmm...
Mitä varten sijaisvanhemmiksi aletaan, jos ei olla valmiita sitoutumaan lapseen? Onko se vaan raha? Järkyttävää...........voisinko sanoa lapsikauppaa, laillistettua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694313
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺684148Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363562Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163143Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342802En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142572Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102354IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251481Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571282Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751069