Canon 200mm f/2.8

canonisti

Kokemuksia kyseisestä linssistä?

3

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielipide, ei ko-

      kemusta, koska 2.8 niin soveltuisi hyvin tietynlaiseen luontokuvaukseen, mutta koska kiinteä niin ei mielestäni yhtä käyttökelpoinen, monipuoleinen dokumenttikuvaukseen, kuten katukuvaukseen kuin esim 70-200mm putket. Valovoima ei ole mielestäni enää yhtä tärkeä tekijä kuin ennen valokuvauksessa, kun oli vain filmi. Voidaan käyttää autom. tarkennusta 2x telejatkeen kanssa, koska 2.8. Esim. 300mm F4 ei autom. tark. toimi 2x telej. kanssa.

    • jhndandhg

      Sellainen on kassissa. Kyllä sillä kuvia saa ja valovoimasta on hyötyä.
      Tosin yleensä joutuu hieman himmentämään, koska muuten on terävyysalue sanomalehden arkin paksuinen.

      Käsivaralta kuvatessa kaipaisi vakaajaa, mutta onhan yksi kuluva osa vähemmän hajoamassa.
      Toimii 1,4 ja 2x telejatkeiden kanssa.

      Hyvä pikkutele eläinkuvaukseen. Pienempi ja kevyempi, kuin vastaava zoomi ja ehtii paremmin mukaan, kun ei tarvitse zoomauksia miettiä.
      Ainakin minulla on zoomi aina väärässä asennossa, kun tilanne yllättää ja kun sitä alkaa säätämään menee kallis sekunti tai pari hukkaan.

      Eräs tapaamani luontokuvaaja tykkäsi zoomeista, että niissä kuitenkin on eläinkuvauksessa vain yksi polttoväli, se pisin. Hän käytti 2,8/400 millistä.

    • Tykittää ..

      Kiinteä polttoväli on aina parempi kuin zoom ja maksaa enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1513
    2. 209
      1458
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      980
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      969
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      50
      747
    6. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      735
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      53
      682
    8. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      40
      676
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      4
      673
    10. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      34
      660
    Aihe