Autonvuokraus Aruballa?

Mitä autovuokraamoa suosittelette? Tai vastaavasti onko joku jota ette suosittele?

7

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onehappyisland

      Sieltä löytyy perus Hertz, Avis ym. Kannattaa vuokrata jeeppi!

      • Ok. Voisitko perustella, miksi jeeppi. Me vietetään Aruballa noin 2 viikkoa ja tarvitaan auto saaren kiertelyn lisäksi kauppakassiksi ja siirtymisiin saaren keskellä olevalta taloltamme.


      • Live a little
        Aulis72 kirjoitti:

        Ok. Voisitko perustella, miksi jeeppi. Me vietetään Aruballa noin 2 viikkoa ja tarvitaan auto saaren kiertelyn lisäksi kauppakassiksi ja siirtymisiin saaren keskellä olevalta taloltamme.

        Aulis hyvä, hanki elämä sieltä äläkä aina perusteluja...


      • Sonnien sonni
        Aulis72 kirjoitti:

        Ok. Voisitko perustella, miksi jeeppi. Me vietetään Aruballa noin 2 viikkoa ja tarvitaan auto saaren kiertelyn lisäksi kauppakassiksi ja siirtymisiin saaren keskellä olevalta taloltamme.

        Jeepillä voi ajella myös siellä saaren kivikkoisella puolella. Kahdessa viikossa näkee saaren noin kymmeneen kertaan autolla.


    • harmaamassa

      Itse olin Aruballa ja ajoin (Jeepillä) saarta ympäri monestikin - siellä kivikkoisellakin puolella - jeeppiä en kyllä tarvinnut missään vaiheessa saaren tiestöstä selvitäkseni. Vuokra-autoja kun ei ihmeemmin tarvitse sääliä, niin kyllä siellä jokapaikassa ihan 2veto henkilöauto riittää. Jeepillä saat vaan käytännössä poltettua 3 kertaa enemmän bensaa vrt. tavallinen henkilöauto (eikä se siihen nähden edes ole mikään raketti). Jos laskee irroitettavalle rättikatolle lisähintaa sen tuplat mitä jeeppi maksaa, niin sittenhän se on toki otettava.. (sen kun on kerran irroittanut -polttanut 1/2 tunnissa naamansa auringossa- ja laittanut 'pikaisesti' takaisin paikalleen sadekuuron sattuessa, niin sitten se saakin lopun loman olla todennäköisesti siellä paikallaan..) - autovuokraamoja on niitä pienempiä ja halvempia sekä sitten niitä 'merkkifirmoja' - merkkifirmojen autot on ehkä keskimäärin vähän paremmassa kunnossa, mutta kyllä ne pienemmätkin vastaavat maineellaan jos autot olisivat ihan mitäsattuu.

      • Sonnien sonni

        Asiaa, ei avoauto ole tropiikin juttu, hyvä cooleri paremminkin. Mutta kyllä sieltä koillisrannan puolelta löytyy aika paljonkin "teitä" mitä myöten on mukavampi ajella jeepillä.


      • Sonnien sonni kirjoitti:

        Asiaa, ei avoauto ole tropiikin juttu, hyvä cooleri paremminkin. Mutta kyllä sieltä koillisrannan puolelta löytyy aika paljonkin "teitä" mitä myöten on mukavampi ajella jeepillä.

        No nyt on reissu tehty ja ollaan taas paljon viisaampia! Me vuokrattiin Aviksen Costa Linda-hotellin toimistosta pieni Kia Rio. Auto oli passeli kaikkeen ajoon ympäri saarta, mutta tuota toimistoa ei voi suositella kenellekään! Palvelu oli hidasta kunhan virkailija yleensä saapui paikalle reilut puoli tuntia ja muutamaa puhelinsoittoa sovitun auton palautusajan jälkeen!!!

        Pikkuautolla oli sopiva suhata saaren "isompia" teitä eikä tullut parkkiongelmia. Isoja teitä tuolla saarella ei olekaan, eikä vauhdinkaan suhteen tullut ongelmia, eihän siellä ole kuin muutaman kilometrin matkalla 80km/h rajoitus. Lisäksi hiukan katseltuamme ajelimme myös ilman minkäänlaisia ongelmia saaren länsipuolen hiekkateillä. Jeeppiä ei todellakaan tarvitse välttämättä noita ajeluita varten!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      281
      6342
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      53
      6235
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      92
      5814
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      42
      5235
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4844
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4194
    7. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    8. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3696
    9. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      14
      3555
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3252
    Aihe