Miksi petosrahoja nostaneita hyysätään ?

Eiköhän olisi oikeuslaitoksen kohta aika ajatella jo niitäkin ketkä ovat rikoksen oikeita uhreja.
394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomessa rikolliset ovat eliittiä, heillä on parhaat aasinajajat, kunnon korvaukset ja nyt uutuutena kohtuullistaminen.

Syyttäjillä on vähän paukkuja taskussa, kun oikeudessa on aina "syyttömän" etu edellä.

Rikoksen uhriksi ei kannata missään tapauksessa jäädä, sä maksat ja pitkän kaavan mukaan.

Äänestä

Uhreja ei ole oikeastaan olemassakaan, koska rahat annettiin tietoisesti uhkapeliin ja ilman varainhoitosopimuksia, velkakirjoja tms.

Kailajärven henkilökohtaista korvausvastuuta tullaan todennaköisesti kohtuullistamaan 57M eurosta. Vain 5,5M eli noin 10% on saatu takaisin.

Äänestä
  • Oma sponsori kannattaa vetää oikeuteen jos

    a) hän on jäänyt voitolle (ei välttämätönta toki koska voitolle jääminen ei vaikuta mahdolliseen korvausvastuuseen)
    b) voi todistaa että hän tehnyt petollista viettelyä/kertonut harhaanjohtavia tietoja ja ottanut rahaa vastaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


omituista toimintaa. kirjoitti:

Eiköhän olisi oikeuslaitoksen kohta aika ajatella jo niitäkin ketkä ovat rikoksen oikeita uhreja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu