Kokemuksia hirsitalosta

Iltapäivää! Onkos täällä jollakulla kokemusta hirsitalopaketeista? Hyvää tai huonoa sanottavaa? Vähän on haaveissa sellaisen pystyttäminen elänyt, mutta liekö jää haaveeksi.
1278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Rakensin puolitoista kerroksisen hirstalon jokin aika sitten. Rupesin miettimään, onko se enää hirsitalo, jos seiniin laitetaan lasi/mineraalivillaa ja päälle höyrysulku. Toisekseen taas nämä liimahirret eivät mielestäni ole hirttä nekään. Maitoliimalla liimattujen lankkujen väliin jää samalla tavoin ns. "muovikelmu", joten eiväthän ne ole enää hengittävää materiaalia. Mutta omat kokemukset ovat, että hirrellä saa mukavan näköisen ja valmista pintaa nopeasti, mutta on suuri työ ottaa huomioon laskeutumiset, seinien elämiset suuntaan jos toiseen ja energiataloudellisuus.
Luulen, että seuraava talo ei ole hirsitalo, mutta mökkimateriaaliksi hirsi on aivan omiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oman mökin laittaja kirjoitti:

Iltapäivää! Onkos täällä jollakulla kokemusta hirsitalopaketeista? Hyvää tai huonoa sanottavaa? Vähän on haaveissa sellaisen pystyttäminen elänyt, mutta liekö jää haaveeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu