Vauva on alkanut itkemään

meki

Vauva on nyt 7vkon ikäinen. On ollut tähän asti todella vähä itkuinen, itkenyt vain nälkäänsä. Muutenkin todella helppo lapsi.

Nyt hän on kuitenkin alkanut itkemään oikeastaan ilman syytä. Ei voi olla nälkäinen, vaippa on kuiva, en usko että itkee kylmää tai kuumaa, ei ole vaippaihottumia tms. jotka kutittaisivat.

Vauva lopettaa yleensä kun saa tutin suuhunsa. Joskus itku vain jatkuu ja jatkuu. Välillä on surullisen kuuloista, välillä semmoista "turhan kitinän" kuuloista ja välillä ihan suoraa huutoa. Itku yleensä loppuu ihan yhtäkkiä sadannen tutin suuhun laiton jälkeen tai ihan muuten vain. Joskus olen laittanut vähän maitoa pulloon ja vauva on syönyt ehkä n. 10ml ja lopettaa huudon. On siis korvikkeella.

Lisäksi on alkanut huutamaan heti syönnin jälkeen kun nostan hänet röyhtäyttääkseni. Huutaa suoraa huutoa kunnes röyhtäisee.

Onkohan tämä jotain kehitykseen liittyvää itkua vai mitä?
Itku ei omasta mielestäni kuulosta yhtään sellaiselta että kävisi mihinkään kipeää. Vauva syö ja nukkuu hyvin.

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan normaalia on

      Ihan normaalilta tuon ikäisen vauvan menolta kuulostaa. :) Vauvat ovat itkuisimmillaan noin kahden kuukauden iässä, joten teillä on nyt vaan se kausi menossa. Ei tuon ikäisen itkuille aina mitään selvää syytä pysty löytämään, eikä tarvitsekaan. Riittää, että yrittää lohduttaa, ottaa syliin, tarjoaa sitä tuttia tai maitoa, jos epäilee että on nälkä. Tai röyhtäyttää. Ei teillä ole mitään hätää eikä syytä huoleen, odottelepa noin kuukausi, niin vauva on taas ihan erilainen. Useimmiten kolmen kuukauden iässä tapahtuu jännä muutos vauvassa, kun hän kiinnostuu enemmän ympäristöön. Ei tietenkään yleensä aivan yhdessä yössä, mutta niillä tienoin joka tapauksessa.

    • Tellus

      Juu, kuuluu vauvan kehitysvaiheeseen kuten edellinen kirjoittaja totesi. Meillä alettiin myös itkeä aika tavalla parin kuukauden ikäisenä, varsinkin iltaisin ja ilman mitään näkyvää syytä. Sylittele ja rauhoittele vaan, tärkeintä ettet itse hermostu. Mua auttoi se, että jostain, olisiko ollut neuvolasta, sanottiin että kaksikuukautinen itkee keskimäärin pari tuntia päivässä ja se on ihan normaalia. Tsemppiä! Tuo vaihe menee ohi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4148
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3087
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe