Fiesta ei lämpene

eka fiesta

Mikähän mahtaisi Fiestaa vaivata, kun moottori ei lämpene (jos uskomme lämpömittariin) ajon aikana eikä puhallinta saa puhaltamaan lämmintä lainkaan. Fiesta 1.3 mk4 -96. Termostaatin vaihdoin, ei apua. Mitä ehdotatte seuraavaksi?
Lämmöt eivät nouse kunnolla edes tyhjäkäynnillä. Voisiko olla, että systeemi tarvitsee huuhtelun? Jos näin, niin miten se tehdään?

8

3812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seppooo

      Ei tule heti mieleen, mikä muu se voisi olla kun termostaatti. Jos kävisi kuumana, olisi enmpi vaihtoehtoja. Jos termostaatti on kiinni, niin vesi ei kerrä ja kone lämpiää satavarmasti.
      Kun termostaatti on kädessä, niin näkeehän siitä, onko se kiinni vai auki. Ota uudestaan auki. Termostaatteja saa eri lämpötiloille. Huuhtelu vain parantaa jäähdytystä, jos järjestelmässä on roskia.

      • eka fiesta

        Termostaatti on kunnossa. Pähkäilin asiaa aikani ja lopulta vaihdoin vesiventtiilin eli hanan ja jo alkoi lämpöä tulla sisälle. Vesiventtiili oli jymähtänyt kiinniasentoon, joten lämpö ei päässyt sisälle.
        Ilmeisesti Fiestan moottorilämmöt pysyvät sen normaalialueen alalaidalla koko ajan. Sen vuoksi se antaa kuvan, että käy kylmänä.
        No nyt on asia kunnossa. Venttiilin vaihtokaan ei ollut mikään iso juttu. Ainoa hankaluus oli ne klemmarit, kun en löytänyt mistään klemmaripihtejä tähän hätään.
        Nyt on hyvä odotella talvea.


      • makkemk
        eka fiesta kirjoitti:

        Termostaatti on kunnossa. Pähkäilin asiaa aikani ja lopulta vaihdoin vesiventtiilin eli hanan ja jo alkoi lämpöä tulla sisälle. Vesiventtiili oli jymähtänyt kiinniasentoon, joten lämpö ei päässyt sisälle.
        Ilmeisesti Fiestan moottorilämmöt pysyvät sen normaalialueen alalaidalla koko ajan. Sen vuoksi se antaa kuvan, että käy kylmänä.
        No nyt on asia kunnossa. Venttiilin vaihtokaan ei ollut mikään iso juttu. Ainoa hankaluus oli ne klemmarit, kun en löytänyt mistään klemmaripihtejä tähän hätään.
        Nyt on hyvä odotella talvea.

        Itselläni hiukan sama vikaa, eli lämpömittarin neula ei nouse kuin N (normal) kirjaimen kohdalle. Lämpöä ei tule tarpeeksi ja nyt sentään ulkona on vielä reilusti plussan puolella. On mallia -96 Fiesta 1.25 16v moottori. Peitin melkein kokonaan syylärin pahvilla ja mielestäni auttoi jonkinverran. Ostin uuden termostaatin 87 asteisen ja mukana paksu O rengas. Ei selkeesti näy, kumman vesiletkun päässä moottoria tuo termostaatti sijaitsee. Virranjakajan alla on ylävesiletku, mutta ahdas paikka ja näyttäisi, että ei olisi siinä, kun pitäisi purkaa koko päätykappale pois. Toinen letku moottorin etupuolella kyljessä ja siitä lähtee 2.kpl. letkuja, toinen paksumpi menee syyläriin ja sekään ei näytä ihan selkeältä paikalta. Tämälaippa on kuitenkin helppo irroittaa alakautta irti ja tarkistaa. Onko tietoa kumman letkun päässä se on?


    • dizorro

      missäs hitossa tuollainen vesiventtiili sijaitsee?

    • köffffffffff

      Yleensä fooordeissa kuski lämpenee, ku vikkaa pukkaa päälle...


      hahhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

      • köfffffffffff

        oon hiiiinnuuurriiii!!! hiihiih


    • Toinen Fiesta ajossa

      Kylmyys on Fiestan ominaisuus.

      • köffffffff

        Jepp..kylmyys on foooordien ominaisuus, mut lämpötila tasoittuu, ku kuski käy kuumana, ku vikkaa pukkaa päälle ja pelko peen alla, koska auto hajoaa..

        hahhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3505
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      197
      2232
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2100
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1832
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1098
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      850
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      49
      831
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      773
    Aihe