Mikähän mahtaisi Fiestaa vaivata, kun moottori ei lämpene (jos uskomme lämpömittariin) ajon aikana eikä puhallinta saa puhaltamaan lämmintä lainkaan. Fiesta 1.3 mk4 -96. Termostaatin vaihdoin, ei apua. Mitä ehdotatte seuraavaksi?
Lämmöt eivät nouse kunnolla edes tyhjäkäynnillä. Voisiko olla, että systeemi tarvitsee huuhtelun? Jos näin, niin miten se tehdään?
Fiesta ei lämpene
8
3956
Vastaukset
- Seppooo
Ei tule heti mieleen, mikä muu se voisi olla kun termostaatti. Jos kävisi kuumana, olisi enmpi vaihtoehtoja. Jos termostaatti on kiinni, niin vesi ei kerrä ja kone lämpiää satavarmasti.
Kun termostaatti on kädessä, niin näkeehän siitä, onko se kiinni vai auki. Ota uudestaan auki. Termostaatteja saa eri lämpötiloille. Huuhtelu vain parantaa jäähdytystä, jos järjestelmässä on roskia.- eka fiesta
Termostaatti on kunnossa. Pähkäilin asiaa aikani ja lopulta vaihdoin vesiventtiilin eli hanan ja jo alkoi lämpöä tulla sisälle. Vesiventtiili oli jymähtänyt kiinniasentoon, joten lämpö ei päässyt sisälle.
Ilmeisesti Fiestan moottorilämmöt pysyvät sen normaalialueen alalaidalla koko ajan. Sen vuoksi se antaa kuvan, että käy kylmänä.
No nyt on asia kunnossa. Venttiilin vaihtokaan ei ollut mikään iso juttu. Ainoa hankaluus oli ne klemmarit, kun en löytänyt mistään klemmaripihtejä tähän hätään.
Nyt on hyvä odotella talvea. - makkemk
eka fiesta kirjoitti:
Termostaatti on kunnossa. Pähkäilin asiaa aikani ja lopulta vaihdoin vesiventtiilin eli hanan ja jo alkoi lämpöä tulla sisälle. Vesiventtiili oli jymähtänyt kiinniasentoon, joten lämpö ei päässyt sisälle.
Ilmeisesti Fiestan moottorilämmöt pysyvät sen normaalialueen alalaidalla koko ajan. Sen vuoksi se antaa kuvan, että käy kylmänä.
No nyt on asia kunnossa. Venttiilin vaihtokaan ei ollut mikään iso juttu. Ainoa hankaluus oli ne klemmarit, kun en löytänyt mistään klemmaripihtejä tähän hätään.
Nyt on hyvä odotella talvea.Itselläni hiukan sama vikaa, eli lämpömittarin neula ei nouse kuin N (normal) kirjaimen kohdalle. Lämpöä ei tule tarpeeksi ja nyt sentään ulkona on vielä reilusti plussan puolella. On mallia -96 Fiesta 1.25 16v moottori. Peitin melkein kokonaan syylärin pahvilla ja mielestäni auttoi jonkinverran. Ostin uuden termostaatin 87 asteisen ja mukana paksu O rengas. Ei selkeesti näy, kumman vesiletkun päässä moottoria tuo termostaatti sijaitsee. Virranjakajan alla on ylävesiletku, mutta ahdas paikka ja näyttäisi, että ei olisi siinä, kun pitäisi purkaa koko päätykappale pois. Toinen letku moottorin etupuolella kyljessä ja siitä lähtee 2.kpl. letkuja, toinen paksumpi menee syyläriin ja sekään ei näytä ihan selkeältä paikalta. Tämälaippa on kuitenkin helppo irroittaa alakautta irti ja tarkistaa. Onko tietoa kumman letkun päässä se on?
- dizorro
missäs hitossa tuollainen vesiventtiili sijaitsee?
- köffffffffff
Yleensä fooordeissa kuski lämpenee, ku vikkaa pukkaa päälle...
hahhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa- köfffffffffff
oon hiiiinnuuurriiii!!! hiihiih
- Toinen Fiesta ajossa
Kylmyys on Fiestan ominaisuus.
- köffffffff
Jepp..kylmyys on foooordien ominaisuus, mut lämpötila tasoittuu, ku kuski käy kuumana, ku vikkaa pukkaa päälle ja pelko peen alla, koska auto hajoaa..
hahhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli379291"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn323821Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi802413Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1182360Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on251925Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.361794Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait151590Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.311406- 711247
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1711038