Olemme siis marraskuun lopulla menossa Madeiralle ja mietityttää mitä pakata mukaan. Illansuussa syömään lähtiessä tarkeneeko sandaaleilla ja mekolla ja jollakin pitkähihaisella vai pitääkö olla enemmän päällä? Miten paikalliset pukeutuu iltaisin? Ettei ne kulje talvisaappaat jalassa ja itse sandaaleissa :)
Vastaukset 9
- arki++
smart casual,toimii
- Talvipomppako
Paikalliset pukeutuu lämpimämmin, mutta haittaakse?
Talvella iltaisin tarvitaan jotain kevyttä pidempää, ilma sellainen lämpöisen kostea tyypillisesti.
Se on sitten omasta lämmöntarpeesta ja sen hetken kelistä kiinni riittääkö mekko paljain säärin, vai sukkien kera tai housujen tms. Mutta toppatakkia ja housuja ei suomalainen tarvitse keskustassa ja hotellialueella, Lienee matkailijan oma valinta, pukeutuuko typilliseen matkailijan "uniformuun", vai paneeko päälle jotakin neutraalimpaa. Lämmön ja kylmyyden tunne ei ole absoluuttista. Madeiralla ympäri vuoden asuvalla on tarpeen pukea jotakin erilaista päälle, kun vuodenaika vaihtuu, vaikka vaihdos sään osalta onkin vähäinen, sillä vaihteluhan tunnetusti virkistää.
Keskimääräiset lämpötilan ääriarvot Funchalissa marraskuussa ovat 22 C ( päivän maksimi) ja runsaat 15 C (yön minimi).- matkailija....
Olen kerran ollut Madeiralla marraskuussa. Suht lämmintä siellä oli, mutta vettä tuli joka päivä. Eli sateenvarjoa mukaan.
Satunnaisen matkailijan kokemus on aina satunnainen. Funchalissa ei keskimäärin sada joka päivä marraskuussa, ei sada edes meillä täällä Ponta Delgadassa, jossa vuotuinen sademäärä on noin 1000 mm, Funchalissa noin 650 mm. Jälleen kerran muistutan lukijoita, että jos ei sada ei, ei myöskään luonto ole vihreä. Funchalin sää on ympäri vuoden vähintään Suomen kesäsään veroinen. Suomessa sataa kesällä, enemmän tai vähemmän. Ajatelkaapa, Funchalissa ei ole koskaan pakkasta (vuoristoalueita lukuunottamatta), maa ei jäädy, ei kaamosta. Sandaaleja ja shortseja voi halutessaan käyttään melkein ympäri vuoden.
- Matkaan lähtijät
masseur kirjoitti:
Satunnaisen matkailijan kokemus on aina satunnainen. Funchalissa ei keskimäärin sada joka päivä marraskuussa, ei sada edes meillä täällä Ponta Delgadassa, jossa vuotuinen sademäärä on noin 1000 mm, Funchalissa noin 650 mm. Jälleen kerran muistutan lukijoita, että jos ei sada ei, ei myöskään luonto ole vihreä. Funchalin sää on ympäri vuoden vähintään Suomen kesäsään veroinen. Suomessa sataa kesällä, enemmän tai vähemmän. Ajatelkaapa, Funchalissa ei ole koskaan pakkasta (vuoristoalueita lukuunottamatta), maa ei jäädy, ei kaamosta. Sandaaleja ja shortseja voi halutessaan käyttään melkein ympäri vuoden.
Eipä meillä ainakaan mitään paniikkia ole sateiden suhteen.
- Matkaan lähtijät
Juu sellainen tuntuma myös on, että sataa varmasti eli se on jo otettu kyllä huomioon.
- Tuntumaksi
Tyypillisesti sellaisia lyhyitä kuuroja Funchalissa. Pohjoispuolella saarta saattaa vettä tulla todennäköisemmin ja enemmän.
Meillä ei juurikaan satanut pari vuotta sitten marras/joulukuun vaihteessa, Nytkin ennusteet näyttävät varsin pieniä sateita. Ja kuten on todettu aiemminkin näillä palstoilla, niin nuo sääennusteet ovat ilmeisesti lentokentän ennusteita, jotka ovat hiukan alempia Funchalin keskustaan verrattuna. Iltaisin meidän reissullammekaan ei lämpötila laskenut alle 15 astetta (tai yölläkään). Meillä oli lämpömittari parvekkeella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.932955Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt472437Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.441208- 371027
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153879Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä260815Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi10784Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?587102 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk48658- 37629