kaupassa myynnissä lapsille woodoo nukke

smika

Olin aivan shokissa kun huomasin lasten leluosastolla hyllyn jossa myytiin erilaisia woodoo nukkeja. sanoin heti lapsilleni että niitä ette osta ettekä edes katso! mielipiteitä? äläkää vain antako lasten ostaa!

4

177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On nähty woodoo nuket, niitähän oli avaimenperiäkin jokin aika sitten. Itse rinnastaisin ne lähinnä johonkin Monster High nukkeen. Jos kohdistetaan lapsii zombie-leluja niin eivät nämä siitä paljoa poikkea.

      • lollim

        ja varmaan vielä ostasit lapselles tämmösen ja opettaisit neulalla tökkimään?


      • hipsuttaja puskasta

        Jatkan nyt vielä tuohon, että kovasti moni näistä vanhempien suloisista "irmapettereistä", joilta nuo (mitkä nyt hyvänsä) lelut on kielletty pyrkii ne sitten keinolla tai toisella itselleen hankkimaan. Kannattaa siis perustella lapselle hyvin, miksi ei tuollainen lelu kuulu mielestäsi hänelle. Mitä huonommat perusteet tai mitä suurempi sen salaisuus on sitä enemmän tavaran haluaminen lasta polttelee. Noita "takkiostoksilla" käyneitä lapsukaisia on tullut nähtyä yksi jos toinenkin. Olen siis kaupassa töissä, joten tämä tieto tulee ihan kentältä.

        Karu totuus nimittäin on se, ainakin täällä meillä päin, että isommat oppilaat ala-asteella jo opettavat pienemmilleen, miten siellä kaupassa ilman rahaa "shoppaillaan". Nämä pienemmäthän siitä sitten aika helpolla lähtevät tuohon touhuun mukaan, sillä kun muka saa itselleen kannuksia ja kunnioitusta. Ei siihen auta, kuinka monesti käry käy, ei auta porttikiellot tms. haetaan vain seuraava paikka, seuraava hyväuskoinen ja homma jatkuu. Tulee teini-ikä, ensin "ostoslistalle" tulevat energiajuomat, myöhemmin alkoholi, kivat autojen koristelutavarat ja kierre on valmis. Ei kiva, ei.

        Tuo touhu jatkuu, muut tietoiset eivät uskalla käryttää ja osa ei vain tiedä. Röyhkeimmät "kaverit" kertovat kärähtäessään kaverinsa nimen ja puhelinnumeron, kiistävät viimeiseen asti olleensa itse asialla, kiistävät siitä huolimatta, että oma naama näkyy valvontakameran kuvassa, kiistävät, vaikka tekoset ovat nauhalle tallentuneet, kiistävät vaikka omat vanhemmät seisovat vieressä eikä siihen auta sekään, että kaveri, jonka nimi on kerrottu seisoo vanhempineen samassa huoneessa katsomassa nauhaa myös. Hyvällä tuurilla kierteen katkaisee poliisin ja viranomaisten puuttuminen asiaan, osalle ei auta sekään. Eihän tarpeeksi nuorelle tule rikosrekisteriä ja "pappa betalar".


      • hipsuttaja puskasta taas
        lollim kirjoitti:

        ja varmaan vielä ostasit lapselles tämmösen ja opettaisit neulalla tökkimään?

        Ei tarvinnut. Torstaina näki tyttö nämä nuket ja samalla kertaa Monster High-kollegansa. Oli sitä mieltä, että rumia ovat, ei käy. Mitäs siihen sitten enää lisäämään. Myöhemmin tulee varmasti aika, jolloin kysymyksiä alkaa tavaroiden käytöstä tulla, mutta niitä käsitellään sitten. Joka tapauksessa jossain kohtaa hän noista asioista kiinnostuu ja eikö ole parempi, että info tulee kotoa kuin esimerkiksi kavereilta vähän ehkä höystettynäkin erilaisilla tehosteilla? Se on kuitenkin tuo woodoo erään kulttuurin osa, eikä lasta voi kuplassa kasvattaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      129
      7722
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7254
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7172
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      10
      6446
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6331
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5458
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      74
      5321
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5190
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      5165
    Aihe