Kuvankäsittely ongelmaa, tai siis ohjelmistovalinta ohjelma.
Tiedän kutakuinkin periaatteelliset erot, toinen on prosessointiin ja toinen ammattikäyttöön tarkoitettu kuvan tuottamiseen, mutta mitä selkeitä eroja noissa on?
Elikkä mitä puuttuu lightroomista ja mitä cs6:sta ja toisinpäin?
En kaipaa mitää juupas eipäs keskustelua tai mielipiteitä paremmuudesta vaan selkeää faktaa, kiitos!
Mielelläpä vielä ranskalaisilla viivoilla eriteltynä, olis sitten useammankin helposti käytettävissä.
Lightroom vs cs6
25
431
Vastaukset
- L-nisti
– Lightroom on ammattitasoinen nopea kuvansäätöohjelma
– ainoalisä jota kaipaan LR:n on PhS CC:n ”kuvanvakain”
– kuvat kannattaa käsitellä ja arkistoida DNG:na
– Photoshop on yhdistetty manipulointi ja kuvansäätöohjelma, edellistä kömpelömpi
– PhS:n lienee tarjolla enemmän erilaisia temppu-plugeja
– kummastakaan varsinaisesti ei puutu mitään
– valukuvaan ei tarvita PhotoShoppia, muuhun kuvantekoon se on erinomainen (ehkä paras)
PhitoShop CS6 on vanha versio jota ei enää päivitetä uusilla ominaisuuksilla joita on PhS CC:ssa
Katsele Laura Shoen videoita:
http://laurashoe.com- L-nisti
Nykyinen PhS-versio on 14.1.2
- pieni pointti vaan
Jos pärjää Photoshop CS6 niin ei ole tarvetta (eikä järkeä) päivittää uudempaan.
- Kenties...
"kuvat kannattaa käsitellä ja arkistoida DNG:na"
Riippuu vähän mistä kiikkuu että kannattaako vaiko eikö.
http://nikonrumors.com/forum/topic.php?id=3575 - Ehkäpä...
Kenties... kirjoitti:
"kuvat kannattaa käsitellä ja arkistoida DNG:na"
Riippuu vähän mistä kiikkuu että kannattaako vaiko eikö.
http://nikonrumors.com/forum/topic.php?id=3575"kuvat kannattaa käsitellä ja arkistoida DNG:na"
Ehkäpä silloin jos "sitoutuu" käyttämään kuvien käsittelyyn ja muokkaukseen vain Adoben ohjelmia. Muussa tapauksessa standardoitujen formaattien (TIF tai PNG) käyttö tuntuisi perustellulta. Niille löytyy varmemmin tulevaisuudessa ohjelma joka niitä ymmärtää...
- 920
Tulis aika pitkä lista jos luettelis mitä tärkeää LR:tä puuttuu mitä Photoshop CS6:ssa on. Jätetään luettelematta.
LR on varmaan riittävä monelle, joka ei osaa hyödyntää CS6:n ominaisuuksia.
Harrastelijalle LR saattaa olla hintansa puolesta sopiva.- on varmaan
”Jätetään luettelematta”
—tämä oli tärkeä tieto
”ei osaa hyödyntää CS6:n ominaisuuksia”
—tuossa olet varmaankin kokenut asiantuntija
- L-nisti
esim. PhS 14.1.1 CC:n uudet ominaisuudet joita ei tällaisenaan ole LR:ssa
Uusi älykäs terävöinti
Photoshop Extendedin toiminnot
Älykäs näyttöönottotaajuuden lisäys
Kameran tärähtämisen vaimennus
Adobe Camera Raw suodattimena
Adobe Camera Raw 8
Muokattavia pyöreäkulmaisia suorakulmioita ja muita muotoja
Usean muodon ja reitin valinta
Parannettu 3D-maalaus
Adobe Generatoriin perustuva reaaliaikainen kuvaresurssien luonti
Adobe Edge Reflow CC -yhteys
Sumennusgallerian ja sulatuksen älykkäiden objektien tuki
Mercury Graphics Engine
Sisältöriippuvainen korjaus
Sisältöriippuvainen siirto
Piirtoalueen 3D-säätimet- L-nisti
ps.
PhS CC:n ja Camera Raw:n ominaisuuksista on eisttelyvideoita tuolla
https://helpx.adobe.com/creative-cloud/learn/tutorials/photoshop.html - 18+15
L-nisti kirjoitti:
ps.
PhS CC:n ja Camera Raw:n ominaisuuksista on eisttelyvideoita tuolla
https://helpx.adobe.com/creative-cloud/learn/tutorials/photoshop.htmlPps. Photoshop lyhennetään Ps tai PS.
- L-nisti
18+15 kirjoitti:
Pps. Photoshop lyhennetään Ps tai PS.
Niin kai ne lapset nykyään. Minä olen vanhan liiton miehiä ja käytän ”alkuperäistä”, haittaks se?
On hienoa. että sinäkin ”tiesit” jotakin :) - 10+8
L-nisti kirjoitti:
Niin kai ne lapset nykyään. Minä olen vanhan liiton miehiä ja käytän ”alkuperäistä”, haittaks se?
On hienoa. että sinäkin ”tiesit” jotakin :)Ei paljoa liittosi kiinnosta. Voit ihan vapaasti minun puolestani käyttää alkuperäistä photoshoppia, joka sekin lyhennetään ps.
Hienoa että sinäkin nyt opit jotain.
- L-nisti
”Voit ihan vapaasti minun puolestani käyttää alkuperäistä photoshoppia”
—oletko ihan oikasti noin tyhmä?
Mikä on alkuperäinen PhS ja tarvitaanko sen käyttämiseen sinulta lupa?
”Hienoa että sinäkin nyt opit jotain”
—no joo. Opin, että olet tyhmä lyhennysten ja kirjainlogojen runkkaaja evvk :) - ps rules
Niin, köyhille on olemassa LR ja ammattilaisille PS. PS tarvitsee hieman tietoa kuvankäsittelystä, itse se ei tee sun kuvillesi yhtään mitään.
- 920
Aika moneen kuvaan on lähiaikoina pitänyt vaihtaa tausta, ja se ei onnistu LR:llä.
Ja kuvat eivät ole olleen minun ottamia, vaan asiakkaiden omia. - J84--
Kuvien manipulointi ja korjailu ei onnistu kovin hääppöisesti Lightroomilla, joten jos sellaista harrastaa niin Photoshop on oikea valinta.
Mutta kuvien värisäätöön, valoisuuden yms. ruuvaamiseen Lightroom on mielestäni ihan omiaan. Ja on vielä helppokäyttöinenkin. Ja sillä on helppo pitää kuvakokoelmat järjestyksessä.
Plussaa Lightroomille vielä siitä, että se ei tee säätöjä suoraan kuviin, vaan "kuvan päälle", jolloin alkuperäinen kuva on aina saatavissa. Photoshopissa sama onnistuu tottakai, mutta se pitää vain itse muistaa huomioida kuvia käsitellessä, ettei tuhraa alkuperäistä kuvaa. - 920
Kun kuvaa RAW:tä niin photarillakin alkuperäinen kuva säilyy koskemattomana.
Nykyään ei oikeastaan ole mitään syytä kuvata muutakuin RAW:tä. - ....
Karkeasti siten että kaikkea mitä pysyt tekemään Lightroomilla, pystyt tekemään Photosopilla, plus enemmän.
Kuvaaja pärjää toki "pelkällä" Lightroomilla.
Kannattaa vilkaista tämä artikkeli: http://photographylife.com/photoshop-vs-lightroom - tommi_j
Hyvää infoa.
- vs?
”Lightroom vs cs6”
Alkuperäinen kysymys on yhtä holmö kuin polkupyörä vs sukset.
Eri tarkoituksiin suunniteltujen välineiden vertailulla ei ole mitään mieltä.
Suksilla on parempi hiihtää kuin polkupyärällä, Photosholpilla on ”parempi” photoshopata kuin Lightroomilla.
– valokuvaus vs videokuvaus
– kuvanvakain vs jalusta
– jne- Juu... AB vs AC
Ei alkuperäisessä kysymyksessä ole mitään väärää ja monet muut miettivät tismalleen samaa.
Photoshop pystyy kuvankäsittelymielessä samaan kuin Lightroom plus että Photoshopilla pystyy tekemään vieläkin enemmän. Se missä Lightroom on parempi, on kuvien ja kuva-arkistojen hallinta.
Yllä olevassa http://photographylife.com/photoshop-vs-lightroom artikkelissa on hyvin kuvattu ohjelmien erot. Ei siis ole kyseessä "polkupyörä vs sukset" vaan pikemminkin kilpapyörä vs maaastopyörä".
- ...
Voisi sanoa että Lightroom on digikuvien arkistointiohjelma ja "pimiö" (RAW kuvien kehitys). Photoshop on sitten kuvien editointi, eli muokkausohjelma. Valokuvaaja pärjää pitkälle pelkästään Lightroomilla.
- 920
Nyt kun on tullut muutaman kuukauden käytettyä Photoshop CC:tä niin paluuta CS6 tai LR 5:een ei ole.
Hyviä ja hyödyllisiä ominaisuuksia on niin paljon.- on niin paljon
Joo minullekin tulee aina ihan ammattimainen olo kun voin kertoa, että itsellä on Photoshop CC
- 920
on niin paljon kirjoitti:
Joo minullekin tulee aina ihan ammattimainen olo kun voin kertoa, että itsellä on Photoshop CC
Aijaa...aha. Onko se ammattilaisuus jotenkin hienoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688