VALMET 212K

Tourulan mannekiini

Kertokaapa mikä on maksimilatinki 212Kiskollisessa "Valumötikässä", kun putken kylkeen on stanssattu "PROOF TESTED 2 3/4"". Onko kyseessä 1200bar koe latinkit vai 900bar koe latinkit mitä tehtaalla on päästetty. Kone ollut minulla 10v. ja Arma fennicasta jäljitin vuosille 1975-78. Samasta kirjasta varmaan löytyis noi painearvot mutta ei ole omassa hyllyssä kuin Tapiola serie, jota jo edesmennyt PTK kuvailisi "Valmetkehu" kirjasarjaksi muuta silti tiedot uupuu.
Peltikaapissa majailee myös parivuotias Tikka 512SD (Marocchi="macaronichi" ts. Finnclassic) jolla kyllä saa maknumikuumeen purettua mutta siinä lukee sen MADE IN sanan jälkeen jotain muuta mihin on tottunut.

4

3386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valmet

      älä ammu mini mangnumeja ase on paineistettu 900barin ja minimagnumin 40g latauksella paineet yli kiinteillä supistuksilla.

      normalit lataukset ok / ei teräs

      • Tourulan mannekiini

        Juu hain kirjastosta Arma fennican ja totesin leimoista saman, kun ympyröity 120 (=>1200bar) leima puuttuu niin Valmeteilla ei voi ampua minimaggeja. Sarjanumeroanalyysi paljasti aseen vuosimalliksi -76. Ilmeisesti uudemmista 212 ja harvinaisemmasta 112 mallista löytyy 1200bar putkiakin mikäli leimat löytyy.


    • Anonyymi

      Minimagnumeita on paljon eri paineilla. Mikä on turvallinen paineraja? Onko F ja M supparipiippujen välillä eroa painekeston kanssa?

      • Anonyymi

        Mikset avannut uutta keskustelua vaan kaivoit 15 vuotta vanhan jutun? Alkuperäiset keskustelijat tuskin enää lukevat näitä juttuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      232
      3037
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      201
      2663
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      116
      1296
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1248
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      72
      1146
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1143
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1101
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      9
      1043
    10. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1035
    Aihe