Koriseva sivuääni 1-2 sek kylmäkäynnistettäessä ja öljynpainevalo sammuu viiveellä kun käynnistyy. Lämpimänä kun käynnistää ei sivuääntä. Nokkapyörävika kuulemma.
Merkkiliike vastasi kun kysyin vikaa ja hintaa:
"nokka-akselien hammashihnapyörien vioittumisesta johtuva ääni.
Nokka-akselien hihnapyöyrien vaihto vaatii myös venttiilikopan aukaisun joten siihen on uusittava tiiviste lisäksi jakohihnan sarja on vaihdettava yhteishinta tälle remontille on 1310eur sisältäen työn ja tarvittavat varaosat"
Eikä tehdas ole pidentänyt takuuta tälle tyyppivialle.
Laatuauto tuo Opel kun kestää ilman koneremppaa jopa 70 000 km.!!
OPEL VECTRA 1,8 vm.2008 / 70 TKM / SIVUÄÄNI KYLMÄKÄYNNISTYS
4
511
Vastaukset
- Opel se on
Otan osaa. Tunnen tuskasi. Itselläni on 95 vuoden sunny, jolla ajettu yli 300 000 km, joista minulla tullut reilu 50 000 km reilun 3 vuoden aikana. kaikki nippelit, korjaukset yms. öljyn vaihtoja lukuunottamatta tullut maksamaan vähän alle 300 €.
Mutta nyt jouduin 2 kk sitten ottamaan appiukon opelin lainaan koska puolisoni pääsi töihin, eikä uskaltanut ajaa isänsä autoa koska on tottunut sunnyyn.
Tässä on minun kokemukseni opelista. http://keskustelu.suomi24.fi/node/11807899
Tämä tapahtui 2 kk aikana, 500 km ajoilla. Tämän lisäksi syyläri alkoi vuotamaan ja tyhjensi akun itsekseen yön aikana. Hyviä pelejä opelit jos tykkää laitella tai jännätä että lähteeköhän tällä kertaa käyntiin. Lisäksi tarvitaan aika paljon rahaa myös.- Opel se on
HUOM. tällä opelilla on kilometrejä jo 250 000 ja tämä on TOTTA! Voin lähettää matkamittarista kuvan epäilijöille jos ette muuten usko!
- NoNii NO
Ja käytetty paikallisella Mutikaisen korjaamolla uudesta lähtien. Täällä on 780000km ajettu A vectra 2L kasitappi koneella vuodelta 1993. Kannentiiviste vaihdettu 430000km kohdalla ja edelleenkin toimii hienosti. Kulutusosia on tietysti vaihdettu mutta kytkin edelleenkin alkuperäinen. Autoa ostettaessa mittarissa oli 280000km. Vectra B 2.0 16V vm-2000 ja kilsoja ostettaessa 69000km ja nyt 278000km. Moottoriin vaihdettu nokka-akseli ja kampiakseli tunnistimet ja joutokäyntiluisti mutta muuten normaalia huoltoa. Nissan primera ostettaessa 80000km ja vuosimalli 2002. Moottorin öljyn kulutus 2,7l/5000km,vikana lohko kaikki kivat muut murheet. Meni hylkyyn ja kierrätykseen 105000km kohdalla. Nämä ovat omat kokemukseni kysesistä merkeistä ja huomaat varmaan mitkä autot jäi vielä käyttöön.
- Vectra C
Kylmänä käynnistäessä ääni kuuluu venttiileistä. Hydraulisista venttiilinnostimista
on öljy vähissä, mutta kun tulee öljynpainetta niin ääni katoaa! Itsellä 1,8 Vectra C,
jolla ajettu 130 000 ilman suurempia vikoja. Yksi vika jonka korjasin oli pakkasella
irtoava vaihdekeppi. Porasin siihen 6 mm pidätinruuville 5 mm reiän johon vedin kierteen. Ruuvi kiinni ja keppi on pysynyt paikoillaan. Öljyt suodattimineen olen vaihdellut n. 15 000 välein, eikä sitä sillä välillä tarvi lisätä. Jarrupalojen vaihto on tehty ensimmäisen kerran vasta nyt, eikä niilläkään olisi vielä ollut kiirettä. Vectra C on ollut vähävikaisimpia autoja mitä minulla on ollut!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5222510Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032158Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101353Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491333- 971318
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621121Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911096Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035