Vieläkö uudessa Golopallossa on oven ulkopelti irroitettava?
Siis runko-osa erikseen ja ulkopelti erikseen.
Siis runko-osa erikseen ja ulkopelti erikseen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ootko jestaksen pässi mennyt kolaroimaan?
Kyllä se räminää pitävä ulkopelti on edelleen irroitettavaa sorttia.
Sen ulkopuolen kautta on hyvä korjata katkeilevia sähköpiuhoja.
Se ulkopeltihän on vaihdettava varaosa, Kun talvella oven ja karmin väliin valuu sohjoa, Joka sitten pakkasten tultua jäätyy, Ja pelti taipuu etu-alareunasta mutkalle. Tämä siis vain VW:ssä..........
Ei ne niitä sen takia vaihda uusiin ja maalaa koko levyä.
Entinen jääntaittama levy moukaroidaan suoraan ja paikkamaalataan.
Vuoden päästä kyseinen kohta alkaa kukkimaan.
Juu ei todellakaan vaihdeta peltejä rullaantumisen vuoksi. Taitellaan vaan takaisin ja sipaisu maalia. Tosiaan vuoden päästä kupruilee eli jos näin on päässyt käymään niin äkkiä vahinko kiertämään
Niin ja nämä vajakit luulee,että siit tulee yhtä hyvä kuin uus.
Siitä pellistä kannattaa laikata pala jo uutena leikata pois niin ei ainakaan pääse taittumaan.
Kun sitä peltiä taivuttaa ensimmäisen kerran jäätä vasten ja toisen kerran pajalla takaisin lähtee siitä taittumuskohdasta sinkitykset. Pajalla ne vain maalaa sen kohdan. Kestää minkä kestää. Helpompi olis muuttaa rakennetta mutta ei VW ala muutaman kymmenen tuhannen Pohjoismaihin myydyn auton takia mitään tekemään.
Kannattaako Golfin pelleistä olla niin huolestunu. Kyllä omistajalla on isompiakin huolia. Pellit kyllä varmasti kestää sen ajan kun muu tekniikka... jos on toisinpäin jollain, niin ei muuta kuin lottoa vetämään!!
Ennen sentään VW tunnettiin autona joka ei ruostu. Tutulla on edelleen 95 Vento jossa ei ole ruosteen muruakaan. Naapurilla on 2007 Touran jossa oven alareunat saumoista mädät. Onneksi se on 1.9 diesel ja manuaali :)
-Vitosgolfeissa ja sen polven sukulaisissa on irrotettavat ovipellit.
-Kutos sukupolven pystyperäisessä on kiinteät ovet, mutta farkku perustuu viimeisiin vitoskorisiin ja siinä etuovet ovat vielä irtopellillä.
-Seitsemännessä sukupolvessa on myös kiinteät ovet.
Eli ainoastaan vitospolven ovet ovat irtoavalla ulkopellillä ja alttiita jäätymisvauriolle. Kutosessa jos jäätä kertyy oven kulmaan se saattaa aiheuttaa maalivaurion kulmaan.
Sukupolvet tunnistaa hyvin oven kahvoista. Ne missä on samanlaiset kahvat kuin nelosgolfeissa ovat vielä vitospolven autoja.
Ei se jäätymisongelma ole siitä pellistä kiinni vaan Golfien rakenteesta.
Itselläni oli IV korinen Golfi jossa oli kiinteät ulkopuolet ja samalla tavalla keräsi jäätä sinne alanurkkaan.
Joutui koko ajan tarkkailemaan ettei möykky päässyt tekemään vaurioita.
Asia on tasan tarkkaan näin.
Sama ongelma V Gofissa.
Niinpä tietenki farkussa käytetään vanhaa rompetta kuten olen aina sanonut.
Mitä sanoo tähän Bajabelle.
Näin on, mutta vastustan. Ei ole, mutta olen samaa mieltä. Paitsi nyt.
h1ntti volkkari homppelit. Ostakaa jeeppi. Nuolkaa koirannne kiveksiä mielummin ku ajelette niille tien tukottajilla. Haistakaa kaikki v1ttu
Tiistaina kännissä? Jatkuuko edellinen viikonloppu vai joko aloitit ensi viikonlopun juhlat?
Älä huoli. Me painetaan hommia ja maksetaan veroja, jotta voit hakea sossusta rahaa Lasoliin.
Kyllä tuossa on jo vahvemmat aineet käytössä..........
ihan normi jeeppikuski kyseessä. nahkaliivit, musta koppalakki ja tuuheat pensselit nenän alla
Miten ihmeessä saisi tuon yhden basillin häädettyä näiltä Skodan,VW:n ja Audin sivustolta?
Sama vainoharhainen työtön retku uikuttaa joka VAG foorumilla.
Täystuholla ja hännänheilutuksella.