Onkos joku käynyt kyseisessä kohteessa? Mitäs mieltä tästä.Menossa 01/2014.
Vastaukset 12
- en ole käynyt
Kaunis on kakku päältä, vain onko sitten silkkoa sisältä, tekisi mieli tietää, ?
Andamaanien meri on eräs maailman kauneimmista mutta myös eräs maailman VAARALLISIMMISTA meristä ?
Kauneus houkuttaa ihmisen aliarvioimaan vallitsevat riskit.
Kertokaa lisää kommentteja. Tubkaek on Krabin alueen rauhallisin ranta, ja hyvin kaunis. Merellä aukeavat upeat näkymät Koh Hong -saarelle, ja rannan takaa alkaa puolestaan sirittävä viidakko. Rannan hotellit pieniä, viihtyisiä ja tyylikkäitä. Romanttinen paikka ja erinomainen valinta – jos etsii rauhaa. Jos taas etsii "vauhtia ja vaarallisia tilanteita", ei niitä löydä. Ravintoloitakin on lähinnä hotellien yhteydessä. Mutta viihdytte varmasti! tässä lisää Krabista: http://www.minnethaimaassa.com/krabi/
- Krabille
Kotiuduin Thaimaasta kuukausi sitten ja Tub Kaek-rannalla vietin viikon. Ihana paikka, todella rauhallinen, yleensä ihan yksin rannalla, tosin turistikausi ei ollut vielä alkanut. Tub Kaek Beach Resort mahtava hotelli, bungalowit rannalla, todella ystävällinen henkilökunta. Krabin alueella on tullut lomailtua jo monen monta kertaa mutta tänne rannalle on ihan ehdottomasti palattava uudelleen :) Toinen paikka joka tältä reissulta jäi mieleen oli Koh Lipe, pieni saari lähellä Malesiaa. Syys-lokakuu oli hyvä aika lomailla sillä muita turisteja ei juuri ollut ja vaikka vähän satoikin niin ei se menoa haitannut :)
- juuhu
Hei,
Sinulla on tuoreta tietoa niin kerrotko hieman lisää... Millainen ravintolatarjonta ja hintataso oli hotellin omassa ravintolassa ? Onko lähellä muita ruokailupaikkoja? Pitääkö ottaa tuktuk kun lähtee muualle syömään / kauppaan vai pääseekö kävellen ( muutaman kilometrin voisin kävellä ), minkälainen uimaallas? onko rantatuoleja ? retkitarjonta hotellissa tai muualta, mistä?
Suuri kiitos!!!
- Krabille
Söin vain kerran hotellin omassa ravintolassa, reissun kalleimman ruoan pippuripihvin noin 15 euroa. Aamupala tietysti kuului huoneen hintaan ja oli thaimaalaiseen tapaan hyvä. Muutoin kävin paikallisen ystävän kanssa syömässä paikallisten suosimissa paikoissa joissa hintataso todella edullinen ja ruoka aina hyvää, ja useasti jopa loistavaa :) Hotellilta muutamien kilometrien päässä löytyy pieniä ruokapaikkoja ja kauppoja joista saa ainakin perustarvikkeet, mm. Seven Eleven.
Hotelli sijaitsee todella syrjässä. Kävelemään ei kannata pimeällä lähteä, ainakaan ilman kunnon lamppua sillä tuolla on aivan säkkipimeää eikä mitään valoa missään osassa matkaa. Aika turvatonta siis, varsinkin kun autot ajavat aika vauhtia. Itse kuljin välin Aonang - hotelli aina ystävän kyydillä ja pari kertaa taksilla. Hotellilla ei ollut taksia päivystämässä mutta tilaamalla sellaisen sai muutamassa minuutissa. Hintaa taksilla muistaakseni 500 bth / suunta. Matka Aonangin keskustaan on aika pitkä joten jokin kyyti pitää olla, itse en ainakaan jaksaisi siinä helteessä kävellä 15 kilometriä :)
Uima-altaalla en ollut yhtään, vain rannalla jossa saikin sitten olla yleensä ihan yksikseen. Rannalla aurinkotuoleja. Ei uima-altaassa mitään vikaa ollut, itse vain pidän enemmän rannalla olosta.
Monta Krabin reissua on tehty mutta nyt löytyi se paikka johon haluan ehdottomasti uudelleen :)- Juuhu
Kiitos!
Kiitos.Lähtöön reipas kuukausi.:)
- millainenranta
Läysin tälläisen vanhan ketjun, kun olen varaamassa tuonne talven matkaa. Millainen tuo ranta on? Onko isoa aallokkoa? Olimme joskus Karon beachilla ja sain yllätys aallon niskaani. Todella ison ja pelästyin kyllä melkoisesti. Haluaisin uida meressä, mutten tykkää jos saan pelätä isoja aaltoja kokoajan.
- Tupkaeonihana
Oltiin tammikuussa 2016 Tup Kaekilla ja ihastuttiin paikkaan <3 Ihana, matala ranta, ei minkäänlaista aallokkoa koko kahteen viikkon. Ja se hiljaisuus ympärillä... ei liikenteen melua, muuta kuin tietysti pitkähäntäveneiden äänet mereltä, mutta yöllä vain "viidakon ääniä" ympärillä. Täydellinen paikka rauhoittumiseen ja löhöilyyn. Taksi maksoi 300bath Klon Muangiin ja 500bath Aonangiin, tuktukilla melkein puoleen hintaan takasipäin :) Skootteri maksoi päiväksi 300bath ja sen sai hotellilta.
Taidetaan mennä toistekki :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2072187Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591439Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271081- 71927
- 58918
- 52869
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72841- 93787
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta118728Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200707