Tup Kaek

merituuli02

Onkos joku käynyt kyseisessä kohteessa? Mitäs mieltä tästä.Menossa 01/2014.

12

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en ole käynyt

      Kaunis on kakku päältä, vain onko sitten silkkoa sisältä, tekisi mieli tietää, ?

      Andamaanien meri on eräs maailman kauneimmista mutta myös eräs maailman VAARALLISIMMISTA meristä ?

      Kauneus houkuttaa ihmisen aliarvioimaan vallitsevat riskit.

      Kertokaa lisää kommentteja.

    • Tubkaek on Krabin alueen rauhallisin ranta, ja hyvin kaunis. Merellä aukeavat upeat näkymät Koh Hong -saarelle, ja rannan takaa alkaa puolestaan sirittävä viidakko. Rannan hotellit pieniä, viihtyisiä ja tyylikkäitä. Romanttinen paikka ja erinomainen valinta – jos etsii rauhaa. Jos taas etsii "vauhtia ja vaarallisia tilanteita", ei niitä löydä. Ravintoloitakin on lähinnä hotellien yhteydessä. Mutta viihdytte varmasti! tässä lisää Krabista: http://www.minnethaimaassa.com/krabi/

      • Kiitos vastauksesta ja linkistä :).Juuri tätä halusinkin tietää.


    • Krabille

      Kotiuduin Thaimaasta kuukausi sitten ja Tub Kaek-rannalla vietin viikon. Ihana paikka, todella rauhallinen, yleensä ihan yksin rannalla, tosin turistikausi ei ollut vielä alkanut. Tub Kaek Beach Resort mahtava hotelli, bungalowit rannalla, todella ystävällinen henkilökunta. Krabin alueella on tullut lomailtua jo monen monta kertaa mutta tänne rannalle on ihan ehdottomasti palattava uudelleen :) Toinen paikka joka tältä reissulta jäi mieleen oli Koh Lipe, pieni saari lähellä Malesiaa. Syys-lokakuu oli hyvä aika lomailla sillä muita turisteja ei juuri ollut ja vaikka vähän satoikin niin ei se menoa haitannut :)

      • Malttamattomana odotan matkaa Tup Kaekille :)


      • juuhu

        Hei,
        Sinulla on tuoreta tietoa niin kerrotko hieman lisää... Millainen ravintolatarjonta ja hintataso oli hotellin omassa ravintolassa ? Onko lähellä muita ruokailupaikkoja? Pitääkö ottaa tuktuk kun lähtee muualle syömään / kauppaan vai pääseekö kävellen ( muutaman kilometrin voisin kävellä ), minkälainen uimaallas? onko rantatuoleja ? retkitarjonta hotellissa tai muualta, mistä?
        Suuri kiitos!!!


    • Krabille

      Söin vain kerran hotellin omassa ravintolassa, reissun kalleimman ruoan pippuripihvin noin 15 euroa. Aamupala tietysti kuului huoneen hintaan ja oli thaimaalaiseen tapaan hyvä. Muutoin kävin paikallisen ystävän kanssa syömässä paikallisten suosimissa paikoissa joissa hintataso todella edullinen ja ruoka aina hyvää, ja useasti jopa loistavaa :) Hotellilta muutamien kilometrien päässä löytyy pieniä ruokapaikkoja ja kauppoja joista saa ainakin perustarvikkeet, mm. Seven Eleven.

      Hotelli sijaitsee todella syrjässä. Kävelemään ei kannata pimeällä lähteä, ainakaan ilman kunnon lamppua sillä tuolla on aivan säkkipimeää eikä mitään valoa missään osassa matkaa. Aika turvatonta siis, varsinkin kun autot ajavat aika vauhtia. Itse kuljin välin Aonang - hotelli aina ystävän kyydillä ja pari kertaa taksilla. Hotellilla ei ollut taksia päivystämässä mutta tilaamalla sellaisen sai muutamassa minuutissa. Hintaa taksilla muistaakseni 500 bth / suunta. Matka Aonangin keskustaan on aika pitkä joten jokin kyyti pitää olla, itse en ainakaan jaksaisi siinä helteessä kävellä 15 kilometriä :)

      Uima-altaalla en ollut yhtään, vain rannalla jossa saikin sitten olla yleensä ihan yksikseen. Rannalla aurinkotuoleja. Ei uima-altaassa mitään vikaa ollut, itse vain pidän enemmän rannalla olosta.

      Monta Krabin reissua on tehty mutta nyt löytyi se paikka johon haluan ehdottomasti uudelleen :)

      • Krabille

      • Juuhu

        Kiitos!


    • Kiitos.Lähtöön reipas kuukausi.:)

    • millainenranta

      Läysin tälläisen vanhan ketjun, kun olen varaamassa tuonne talven matkaa. Millainen tuo ranta on? Onko isoa aallokkoa? Olimme joskus Karon beachilla ja sain yllätys aallon niskaani. Todella ison ja pelästyin kyllä melkoisesti. Haluaisin uida meressä, mutten tykkää jos saan pelätä isoja aaltoja kokoajan.

    • Tupkaeonihana

      Oltiin tammikuussa 2016 Tup Kaekilla ja ihastuttiin paikkaan <3 Ihana, matala ranta, ei minkäänlaista aallokkoa koko kahteen viikkon. Ja se hiljaisuus ympärillä... ei liikenteen melua, muuta kuin tietysti pitkähäntäveneiden äänet mereltä, mutta yöllä vain "viidakon ääniä" ympärillä. Täydellinen paikka rauhoittumiseen ja löhöilyyn. Taksi maksoi 300bath Klon Muangiin ja 500bath Aonangiin, tuktukilla melkein puoleen hintaan takasipäin :) Skootteri maksoi päiväksi 300bath ja sen sai hotellilta.
      Taidetaan mennä toistekki :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      45
      2259
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      68
      2154
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1970
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      395
      1725
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      105
      1680
    6. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1520
    7. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1504
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      184
      1127
    9. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      29
      1033
    10. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    Aihe