Helsinki on malmö ?

Kohta palaa autoja kaduilla kuten malmössä!

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsingin koululaisista lähes neljännes on taustaltaan maahanmuuttajia 2020/HS20080205SI1KA01so6

Tiedän, että Helsingissä ei kukaan haluaisi asua, mutta kun on pakko. Kouluttamattomat eivät saa muualta töitä.

Asuntojen hinnat romahtaa.
21296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ei kyllä romahda.
Ei Malmössäkään romahtanut, saati sitten strömssöössä.

Maahanmuuttajat integroituvat yhteiskuntaan, on jo hyvin paljon Suomessa syntynyttä ulkomaalaistaustaista väkeä, ketkä ovat kouluttautuneet hyvin ja saavat työpaikkoja, toisinkuin kantaväestön "pskahousut"

Täytyy tehdä valintoja.

Äänestä

Muutan heti stadista pois kun mahdollista..

On tää aika DDR mesta.

Äänestä
  • on, ja mä muutan huomenna DDR :ään ja haen neuvostoliiton kansalaisuutta.
    heijå sverige och merry x-mas. saatanpa pistäytyä menomatkalla siellä strömmsöösäkin ja viedä verovapaat rautaripun taa, on sitten paljon mukavampaa siellä.

    Äänestä

kuka helvetin idiootti siellä nyt kirjoittelee? eikä ole muuten vaikea arvata mikä on puolueen nimi. on tuo "ajattelu" sen verran mustaa ja valkoista...

Äänestä

Katso, heti joku itä-keskuksen veijari suuttui. Politiikka ei kiinnosta ja helsinki on pummien paikka.

Äänestä

Itse asiassa tuossa on paljonkin perää. Aika moni pakenee Helsingistä viikonloppuna mökille. Moni palaa myös maalle aikanaan säkkikaupalla rahaa :)

Äänestä
  • Eilinen HS kirjoitti että eläkeläisiä lähtee maalle 4000/vuosi.
    Kaikki ei varmasti poistu väkivallan takia, mutta varmasti niitäkin on:
    Tänään HS kirjoitti, kuinka Vantaalla oli vanhalta rouvalta varastettu vodkapullo ja kannettava tietokone.

    Äänestä

  • UPDATE_10228569 kirjoitti:

    Eilinen HS kirjoitti että eläkeläisiä lähtee maalle 4000/vuosi.
    Kaikki ei varmasti poistu väkivallan takia, mutta varmasti niitäkin on:
    Tänään HS kirjoitti, kuinka Vantaalla oli vanhalta rouvalta varastettu vodkapullo ja kannettava tietokone.

    Moni taas maalla kokee turvattomuutta, kun apu on kaukana ja ikkunoistakin pääsee kuka vaan kipuamaan sisään.

    Äänestä

  • Olit sitten kaivanut jostain tammikuussa 2011 julkaistun uutisen. Ei ihan ajankohtainen, mikähän parkkihallin tilanne lienee nyt?

    Äänestä

Meillä Kalliossa on yksiön arvo kohta 2,5-kertaistunut vuoden 2000 jälkeen. Ei taida rommelia tulla vieläkään, eikä paljon haittaa, vaikka tulisikin!

Äänestä

Ei hirveästi lohduta sun 2.5 kertaiset arvonnousut jos joutuu elämään surkeissa oloissa Kalliossa.

Jokainen tyylillään.

Äänestä
  • Kalliossa on monen makuun maan parhaat olot. Ja arvonnousu päälle. Saahan sitä savipellollakin asua jos se omaan tyyliin sopii.

    Äänestä

  • Jahas, joku lainannut nimimerkkiä..
    HUIMA 2,5 krt arvonnousu!
    osto 100tuhatta v 2000 myynti 250tuhatta 2013.
    jos on itse asunut, ei myyntivoitonveroa, jos vuokralla, vero 30% eli 45tuhatta, tili 105tuhatta + koko 13 vuoden ajan tuhnu maksanut 10tuhatta/vuosi ja vastikkeisiin mennyt 3tuhatta.

    KAUHEA tili, n. 15-20tonnia vuodessa!

    Onnea!

    Äänestä

  • UPDATE_10228569 kirjoitti:

    Jahas, joku lainannut nimimerkkiä..
    HUIMA 2,5 krt arvonnousu!
    osto 100tuhatta v 2000 myynti 250tuhatta 2013.
    jos on itse asunut, ei myyntivoitonveroa, jos vuokralla, vero 30% eli 45tuhatta, tili 105tuhatta + koko 13 vuoden ajan tuhnu maksanut 10tuhatta/vuosi ja vastikkeisiin mennyt 3tuhatta.

    KAUHEA tili, n. 15-20tonnia vuodessa!

    Onnea!

    Saanko minäkin lainata nimimerkkiäsi?

    Äänestä

ASUNTOKEINOTTELUN seurausta tämäkin !!!

Euroopasta tuttu ilmiö näkyy Helsingin lähiöissä - Kantaväestö kaikkoaa
http://www.muuttoliikkeessa.fi/index_html?cid=149&lang=suo

Huomatkaa, että kaikkoava kantaväestö on sitä mamujen kanssa kilpaa vuokralla asuvaa sakkia. Helsingin vuokra-asuntokanta on sellainen ja asuntokeinottelu sitä luokkaa, että "sinivalkoinen" vuokralainen on kusessa vuokriensa kanssa, jos joutuu työttömäksi. Sillä tämä työtönkin "sinivalkoinen" joutuu TYÖTTÖMÄNÄKIN maksamaan kiristyviä veroja, joilla HYYSSÄTÄÄN noita keinottelun tarpeiksi tuotuja mamuja.

Kerron esimerkin. Hgin Aurinkorannalla on mamuperhe vuokralla 84 m2 kämpässä. Heillä oli kaksi lasta, mutta kun kolmas tuli, he vaativat kaupungilta suuremman asunnon, 92 m2 eli yksi huone enemmän. Kaupunki maksaa vuokran täysimittaisesti, samoin kuin nike-lenkkaritkin ja vaatteet lapsille.

"Sinivalkoinen" olisi tässä vaiheessa lentänyt vuokrakämpästä pihalle kuin leppäkeihäs, että mamu saataisiin heti tilalle. Tällaiseksi se on mennyt.

Mutta tässä on mjulellakin ongelma. Hgin vuokra-asunnot ovat sikin sokin omistustalojen seassa. Kuinka käy omistuskämppien arvon, kunhan Malmö-ilmiö lyö täysillä läpi. Itse muuttaisin vekka heti.

Äänestä
  • No muutapas, tee meille se palvelus.

    Äänestä

Taidat olla niitä auton polttajia ?



Alahan mennä jo27.10.2013 20:33-1 SULJE
No muutapas, tee meille se palvelus.
VASTAA
Ilmoita asiaton viesti

Äänestä

Helsinki on ruma ja saasteinen, mutta esim. Espoosta löytyy komeita merenranta alueita.

Äänestä

Helsingissä on meri ja pitkälti merenrantaa. Jo siinä yksi syy pysyä täällä.
Kesähesa on kaunis. Kun ikää tulee, kunnallisia palveluja ei ole vielä pommitettu alas. Siinä toinen syy asua täällä. Kulttuuritarjontaa kosolti, kolmas syy.
Täällä olen minä syntynyt, neljäs syy, ja sen myötä koko suku on myös täällä.
Jos olisi pakko jonnekin lähteä niin meri on ehdoton olla lähellä tai suuri järvi, esmes saimaa.

Äänestä

Helsingin edustalla oleva meri on täysin käyttökelvoton. Sitä ei suositella edes uimiseen. Kulttuuririkas paikka toden totta, sen huomaa mm. itä-keskuksesta.

Stadi ei ole enää stadi.

Kesähesa..hiihihihihihihiihahahahahahhaha

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stikkaa mua kirjoitti:

Kohta palaa autoja kaduilla kuten malmössä!

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsingin koululaisista lähes neljännes on taustaltaan maahanmuuttajia 2020/HS20080205SI1KA01so6

Tiedän, että Helsingissä ei kukaan haluaisi asua, mutta kun on pakko. Kouluttamattomat eivät saa muualta töitä.

Asuntojen hinnat romahtaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu