Lukio ahdistaa

ggggg

Käyn ensimmäistä vuotta lukiossa ja mua ahdistaa jo nyt työ mitä mun pitää tehdä. Pääsin peruskoulun läpi niin ja näin, 7 keskiarvolla joka tarkoittaa sitä että työtä pitää tehdä että pysyy mukana kun pohja on niin surkea.

Lukio ei tunnu ollenkaan oikealta paikalta mulle ja ajattelin pitää välivuoden. Välivuonna pyrkisin päästä töihin edes joksikin aikaa. Tutun yrityksessä voisi olla paikka. Yhteishaussa hakisin sitten turvallisuusalalle jonka jälkern pyrkisin poliisikouluun. Työkokemustakin olisi jo välivuonna hankittu, mikä on käsittääkseni vaatimuksena poliisikouluun pääsemiseksi.

Kuinka hyvin poliisi työllistyy?
Kuinka vaikeaa poliisikouluun pääseminen on?
Kuulostaako järkevältä suunnitelmalta?

9

2166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 43534542

      Ittekki erosin lukiost ja nyt välivuos......... ei tossa mtn hyvä suunnitelma

    • TONI STNA FACEEN

      43534542 nimimerkkiä käyttäneelle:

      Ooks Toni? :D

    • Työssäkäyvä

      Mun muistaakseni poliisiksi pitäisi käydä lukio? Mutta jos et pärjääe t vain pärjää, turha sun on sitten kärsiä ja yrittää turhaan, jos et vain pysty! Ei kannata, ellei pärjää. Huonoilla lukion papereillahan ei kunnolla mihinkään pääse nimittäin :D T.Kokenut nuori

    • hmmmgn

      Kuinka vaikeaa poliisikouluun pääseminen on?

      No poliisikouluun on muistaakseni vaikea päästä vai oliko se niin, että poliisiksi pääsy oli.. Noh kumminkin: fyysisen kunnon pitää olla TODELLA ERINOMAINEN kaikin puolin, pitää pystyä uimaan tarpeeksi pitkään ja nopeaan tietyssä ajassa, ihan niin kuin juostakkin, pitää olla muutenkin vahva yms. Myös kielitaitoa vaaditaan melkoisesti, ainakin ruotsia ja englantia pitää osata vähintään hyvin.

      Armeija voisi olla myös hyvä vaihtoehto, jos olet menossa poliisikouluun. Muuten mielestäni suunnitelmasi kuulostaa kannattavalle.

    • swag1337

      EMMC kirjoituksista, 7,6 ka ja lukio läpi tekemättä ikinä läksyjä ja lukematta

    • :Dd

      Kytän täytyy olla käyny amis tai lukio. Kytäks ei kannata ryhtyy se on paskaa hommaa. Lähinnä juoppojen kuskailuu putkaa. Kaikki myös vihaa kyttiä. Kytät on kusipäit mutta jos olet kusipää nii ryhdy kytäks.

    • tulevaisuus auki

      Mä lopetin lukion muutaman kuukauden jälkee koska se ahdisti hirveesti ja tuntui etten vaan pärjää siellä... Pari muutakin lopetti aika lyhyeen sen kyllä mun lisäksi. Ammattikouluun menin sit seuraavana syksynä mut sekin loppui ekan vuoden jälkeen kun ei se ala oikein ollukaan mua varten, ja vaikeuksia tuli sielläkin niin ajattelin että pitäis varmaan nyt miettiä vähän aikaa tarkkaan et mitä teen.

      tuntuu että en vaan saa aikaseks yhtään mitään, ja mitä kauemmin odotan niin sitä vaikeempaa on enää mennä mihinkään. Joten ei varmaan sit kannata kauheen kauan miettii ettei käy näin niin kuin mulla ettei sit tiedä enää yhtään et mitä tekis...... Motivaatio hukassa ym. kantsis vaan johonkin mennä mut en vaan saa aikaseksi.
      :((( ja sit niihin paikkoihin joihin haluaisin oikeesti niin on joku pääsykoe tai sit keskiarvo-vaatimus onn niin korkea etten pääse sen takia.

      • syrjäytynyt

        Itse amiksen keskeyttäny kahdesti. Kummassakin olin vähän aikaa vaan. Ei paljoo kannata noit välivuosii pidellä. Sitä helpost sitten ei jaksakkaa mennä enää minnee Itsellä oli peruskoulun paperit huonot että vaikee minne pääst. Itse kyl luovuttanu jo koulutuksen suhteen että en kouluu haekkaan. Kyllä alkaa tuntuu ettei mihinkää oo vaikka viel nuori oonki


    • jee4

      oletko kokeillut aikuislukiota? tunnelma on eri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      20
      2178
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      25
      1572
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      20
      1350
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      82
      1317
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1062
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      896
    7. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      78
      838
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      224
      826
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      11
      664
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      650
    Aihe