Helpoin tapa virittää raudat???

Näälän pyylystäjä

Millä hitolla ihmiset virittää nämä kani tai konuboarit mitä lienevätkään näädän pyynti tarkoituksessa?
Itselläni on ollut puolenkymmentä vanhaa ruosteista rautaa jotka ovat ilmeisesti niin väljistyneet että ovat olleet vuosia helpot virittää. Viime talvena yhden näädän ollessa raudoissa vielä hengissä jätin vanhat raudat pois käytöstä ja nyt on uudet. Syötitin näätä kehikoita jo valmiiksi mettään haisemaan kunnes kausi alkaa ja voi raudoittaa pyydöt päätin kokeilla uutukaisia rautoja niin eihän niitä edes tällainen aikuinen mies jaksa vääntää vireeseen. Kokeilin ruuvipuristimellakin joka osoittautui yhtä hankalaksi kun raudat pompsahtivat aina sillä hetkellä irti puristimesta kun oli varmistin sokkaa saamassa paikalleen.
Onko mitään helppoa tapaa viritykseen olemassa tai jää raudat viemättä mettään? Vanhoja en ota silti enään käyttöön inhimillisyys syistä.

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija...

      Otappa sopiva nahkahihna ja aikasi pyörittelet sitä rautojen ympäri niin jokohan kohta löytyy sopiva ote vetää raudat latinkiin. Kats jostain miten majavaraudat vedetään latinkiin.

    • asiasta tietoinen

      näätän raudoille on olemassa omia viritys pihtejä kyseleppä erä likkeistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      51
      3326
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2782
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      141
      2573
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2291
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2014
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      35
      1258
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1164
    Aihe