Radio

Radio Jerevan

Radiokeskustelua

7

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RHA68

      Onko kukaan miettinyt hätäviestintää radioita, esimerkiksi metsästysradiota, käyttäen?

      Miten tällainen on toteutettu vapaapalokunnassa tai jossain muualla?

    • pilkuntarkka

      Mites tää liittyy radio-ohjattaviin harrastuslaitteisiin?

      • Use, what you can!

        Tämä lienee harrastusten ainoa osasto, jossa puhutaan radiotaajuiksista lähetin-vastaanottimista.


    • pilkuntarkka

      Ahaa. No sitten ymmärrän. Tosin tuolla elektroniikka osiossa vois tärpätä kanssa.

      Noista radioista ( tekniikasta niiden sisällä) en mitään ymmärrä, mutta palokuntien/ pelastuslaitoksienhan ei tarvii mitään epävarmoja radoilaitteita käyttää, vaan käyttävät viranomaisverkkoa ( VIRVE ) ja sen puhelimia toiminnassaan.

      • VIRVE-radio kirosana

        Niin ja siksipä yhteydenpito onkin huonoa kun nuo VIRVE-radiot (TETRA-verkko jossa toimivat) onkin usein sopivasti ylikuormitettu ja muutenkin huono.

        Kaipa siksi nokiana ollessaan pitikin myydä ranskalaisille ja nyt sitten ostetaan kalliilla niitä romuja tänne...


    • pilkuntarkka

      No en tiedä käytätkö VIRVEä työssäsi, mutta minä taas käytän ja kokemus on juurikin päinvastainen verrattuna vanhoihin järjestelmiin. Ei juurikaan katvealueita, kunnollinen äänenlatu ja verkon ylikuormitusta en ole huomannut ( paitsi käyttäjistä johtuvia liian pitkiä höpinöitä kanavilla).
      Riippuneeko sitten käyttöpaikasta? Itse käytän sitä maaseudulla ( alle 30000 tuhannen asukkaan paikkakunta)

    • VIRVE-radio kirosana

      Valitettavasti joudun noita VIRVE-rojuja käyttämään ja kokeilepa itse mennä vesille, sopivaan korpeen tms. sellaiseen paikkaan johon ei nuo normipuhelinten mastoissa olevat antennilinkit ole suunnattu. (Suuntaus useimmiten VAIN pääteiden ym. suuntainen ja keila melko kapea). Katveita löytyy ja paljon!

      Varsinainen riesa tulee jos joudut käyttämään lentävässä laitteessa kuten esim. etsintää suorittavassa helikopterissa tai lentokoneessa jälleen kun ne linkit on suunnattu maata pitkin oleville yhteyksille eikä kuten vanhassa järjestelmässä oli mm. ilmailuradioita hätäkeskuksissa jolloin homma vielä toimi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      104
      4641
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      391
      1391
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1072
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      892
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      877
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe